Vieni su džiaugsmu priima „Ledinio vandens kibiro iššūkį“ (angl. „Ice Bucket Challenge“), laistosi vandeniu ir talpina vaizdo įrašus internete, sulaukdami daug palaikymo šūksnių ir „patinka“ spustelėjimų, tačiau pamiršdami bent paminėti projekto esmę – labdarą. Kiti viską daro pagal taisykles, o treti atsisako dalyvauti šiame „šou“ ir piktinasi, kad iššūkis išsigimė. Juk per 24 valandas apsipylęs šaltu vandeniu „išsisuki“ nuo aukojimo ALS fondui, renkančiam lėšas šoninės amiotrofinės sklerozės (ALS), arba kitaip – Lou Gehrigo ligos tyrimams.
Paramos gavėjai sužinojo paskutiniai
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro direktorius Dr. profesorius Valmantas Budrys negražbyliauja. Jo nuomone, pasirinktas būdas rinkti lėšas labdarai liūdina, nes iš rimtos problemos daroma pramoga.
„Tai yra šou, kuriam aš visiškai nepritariu. Su tokiomis sunkiomis ligomis ir susirgimais apskritai neturėtų būti daromi tokie šou. Jeigu kažkas nori pasireklamuoti, tai padaryti galima ir neprisidengiant liga, o kokia nors linksmesne proga apsipilti vandeniu ar apsibarstyti miltais“, - sakė V. Budrys.
Nepaisant savo nusistatymo, profesorius yra dėkingas už suaukotus pinigus ir sako, kad panaudoti juos tikrai bus kur. „Iš pradžių mes net nežinojome apie šią akciją ir mums teikiamą labdarą – nei prašėme, nei motyvavome. Tačiau, nors ir neprašyta, tai vis tiek tai labdara ir belieka padėkoti žmonėms už jų skirtas lėšas. Labai ačiū jiems visiems, tačiau šou visgi čia nereikalingas. Būtų gerai, kad ši labdara būtų anoniminė – jei kas nori paaukoti kam nors, visai nebūtina piltis vandeniu“, - sakė medikas.
Pasak jo, aukojami pinigai keliauja į bendrą Santariškių klinikų sąskaitą, tačiau jei jie vėliau vis dėlto bus skirti būtent Neurologijos centrui, bus pasirūpinta, kad skirtos lėšos būtų panaudotos ALS sergančių ligonių gerbūvio gerinimui. Rugpjūčio 22 dieną buvo 61-as lėšų į klinikų sąskaitą pervedęs žmogus, iš viso paaukota 5655 litai. Vieno žmogaus aukos dydis, pasak klinikų atstovės Gitanos Letukienės, siekė nuo 10 iki 500 litų. Aukotojų aktyvumas žymiai šoktelėjo vakar, ketvirtadienį.
Ligos priežastys nežinomos
Šiuo metu Lietuvoje nepagydoma šonine amiotrofinės skleroze serga apie 40-50 žmonių. Ši liga sukelia sunkias pasekmes ir žmogų pražudo vos per kelerius metus. Šios ligos priežastys, kaip ir daugelio neurologinių susirgimų, yra miglotos. „Tai yra specifinė liga ir ja sergama palyginus retai. Susirgus žmogui vystosi tam tikrų nervų degeneracija ir dėl to nyksta raumenys. Sunykus raumenims sutrinka galūnių, kvėpavimo veikla, o visa tai seka sunkios komplikacijos. Tai sunki ir nepagydoma liga, o kodėl ji kyla, aiškios priežasties nėra“, - sakė V. Budrys. Šia liga sergantys žmonės dažniausiai išgyvena iki trejų metų, retais atvejais – iki penkerių.
Kodėl labdarai skirtam iššūkiui buvo pasirinktas būtent apsipylimas lediniu vandeniu, neaišku. Anot Neurologijos centro direktoriaus, šalčio jutimas arba nejutimas su liga neturi nieko bendro. „Šia liga sergantys žmonės kaip reta neturi jokio jutimo sutrikimo, kitaip nei sergantys kitomis neurologinėmis ligomis. Ši liga paliečia tik raumenų nervų sistemą, o jutimas išlieka iki pat mirties. Taip kad tiesioginio ryšio aš čia nematau. Kažkoks vienas žmogus sumanė tokią akciją, kuri tapo šou - žvaigždės reklamuojasi, o ligoniai kaip sirgo sunkiai, taip ir serga toliau“, - sakė profesorius.
Paklaustas, ar toks ledinio vandens pilstymasis ant galvos nėra pavojingas, profesorius sakė, kad palyginus su ligomis, su kuriomis siejamas šis labdaros projektas, tai yra menkniekis. „Šios ligos yra nepaprastai sunkios, su nepaprastai blogomis prognozėmis ir kai kažkas, prisidengdamas tokiomis ligomis, daro šou ir dar išgyvena, ar nesušals, yra tiesiog nesmagu“, - sakė profesorius.
Sumanyta iš gerų paskatų
„Ledinio vandens kibiro įššūkis“ buvo sumanytas ne pramogai, o kaip labdaros organizacijos projektas, renkantis pinigus ALS – Lou Gehrigo ligos – tyrimams. Labdaringą akciją pradėjo Masačusetso valstijos gyventojas, norėdamas supažindinti visus su šia liga, kuria pats serga nuo 2012 metų.
Akcijos esmė: gavus mestą iššūkį iš lediniu vandeniu apsipylusio asmens, reikia per 24 valandas padaryti tą patį ir mesti įššūkį kitiems trims žmonėms. Neapsiliejus vandeniu, reikia paaukoti pinigų ALS tyrimams.
Pats iššūkio principas – apsipilti šaltu vandeniu arba įšokti į jį labdaros tikslais – buvo pradėtas taikyti 2013-ųjų viduryje. Tokiu būdu buvo renkamos lėšos įvairių ligų gydymui ar tyrimams. Pranešama, kad ALS asociacija šių metų rugpjūtį „ledinio vandens kibiro iššūkio“ pagalba buvo surinkusi 15,6 mln. dolerių, tuo tarpu pernai paaukotų pinigų suma tesiekė1,8 mln. dolerių.