Į savo parduotuvėlę užsukti prieskonių vilniečius Jolanta Grigaitienė kviečia jau penkerius metus. Pasak moters, metams einant, žmonės prieskonių perka vis daugiau.
„Vieni renkasi pradedantieji, skubantieji daugiau mišinius renkasi. Išraiškingesnių skonių ieškotojai renkasi grynuolius, patys bando daryti, nes, kaip žinom, dabar labai populiaru netgi kulinariniai vakarėliai“, – pasakoja prieskonių namų direktorė J. Grigaitienė.
Pasak prieskonių žinovės, vieni žmonės perka prieskonius maisto gaminimui, kiti – renkasi gydymuisi.
„Pankolis, sakykim, gali būti vaistas pilnai, vėlgi visos žolelės – rozmarinai, petražolės, krapai, bet taip pat jie puikiai tinka prieskoniuose būtent paskanint, pagardint mūsų visus patiekalus. Kalbant apie šaltąjį sezoną yra populiariausi mūsų šildantieji prieskoniai, tai būtent kardamonas, cinamonas“, – dėsto moteris.
Ajurvedinės mitybos ir sveikos gyvensenos specialistas Žilvinas Užkuraitis sako savo kasdieniniame gyvenime naudojantis daug prieskonių. Esą per daugiau nei dvidešimtį metų, tiek, kiek jis yra vegetaras, prieskonių poveikį išbandęs savo kailiu. Vegetaru vyras sako tapęs po ieškojimų, kai vos gimę vaikai pradėjo sirgti, tada su žmona jie ieškoję būdų, kaip tapti sveikesniems.
„Suradom, kad visi vitaminai, visi papildai yra augalėlių sėkliukėse. Tai yra prieskoniai. [...] Visi prieskoniai yra natūralūs polivitaminai, antiseptikai, antibiotikai. Tai viskas iš gamtos. Čia yra tūkstantmečio patirtis“, – komentuoja Ž. Užkuraitis.
Jis sako, kad išbandyta, jog tinkamai naudojami prieskoniai gali padėti sumažinti kad ir cholesterolio kiekį kraujyje.
„Iš ryto atsikeliam, ant tuščio skrandžio paimam sumaišom ciberžolės arbatinį šaukštelį ir šaukštelį medaus. [...] Tokį mišinį esą derėtų valgyti mėnesį ir tą laiką susilaikyti nuo kiaušinių ir lydyto sūrio. Ciberžolę galima dėti ir į patiekalus, sriubas, ryžius, troškinius. Labai pagelbėti esą gali ir cinamonas“, – aiškina sveikos gyvensenos žinovas.
Plačiau apie prieskonių gydomąsias galias – TV3 reportaže.