Nepraėjus nė pusmečiui nuo tikrą audrą sukėlusio draudimo per TV reklamuoti alkoholį, kovojant su nesaikingu girtavimu norima įvesti dar vieną draudimą. Siūloma sutrumpinti alkoholio prekybos laiką ir drausti prekiauti nuo 22 val. iki 8 val.
Alkoholininkų asociacijos skelbia, kad draudimas pernelyg drastiškas ir gąsdina ilgalaikėmis neigiamomis pasekmėmis visai valstybei. Draudimą pasiūlė Sveikatos reikalų komitetas, tačiau ne visi jo nariai įsitikinę ribojimų efektyvumu.
Nuostolių daugiau nei naudos
Alkoholininkų asociacijos skelbia, kad kiekviena draudimo valanda valstybei atneštų daugiau nuostolių negu naudos.
Asociacijų tvirtinimu, Lietuvos ir kitų šalių patirtis rodo, jog prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimas sąlygoja padidėjusią alkoholinių gėrimų kontrabandą, mažesnes biudžeto įplaukas iš akcizo mokesčių, didesnį nelegalių ir pigių svaigalų sukeltą apsinuodijimų skaičių.
Prekybininkai įžvelgia pavojų kriminogeninei situacijai, nes būtų sudarytos palankios sąlygos plisti nelegalaus alkoholio gamybai ir „prekybos taškams“, kurių sumažėjo 2001 m. panaikinus pirmąjį prekybos alkoholiu laiko ribojimą.
Galiausiai, alkoholio prekybininkų įsitikinimu, draudimas nesumažintų faktinio suvartojamo alkoholio kiekio. „Mes pritariame, kad su nesaikingu alkoholio vartojimu būtina kovoti, tačiau šiuo siūlymu nesaikingo vartojimo problema net nebus paliesta. Tokie veiksmai nukreipti į pasekmes, o ne į priežastis“, – teigiama prekybininkų asociacijų bendrai išplatintame pranešime.
Prekybininkų argumentai neįtikina
Seimo Sveikatos komiteto narys Alfredas Pekeliūnas portalui „Balsas.lt“ sakė, kad draudimų tikslas labai aiškus – siekti, kad tauta kuo mažiau gertų.
Parlamentaras prekybos ribojimams pritarė, o kaip pavyzdį nurodė ryžtingai su alkoholizmu kovojančias užsienio valstybes, kuriose išvis sudėtinga nusipirkti alkoholio. „Jei nori parvežti suvenyrą, tenka ilgai važinėti po Oslą. O tokių kioskų kaip pas mus ten išvis nėra“, – pasakojo A. Pekeliūnas.
Seimo nario draudimo priešininkų teiginiai, kad ribojimas alkoholio vartojimo nesumažins, neįtikina. „Jie taip sako tik tam, kad gautų daugiau pelno iš prekybos“, – tvirtino jis.
Parlamentarą ypač piktina prie daugiabučių namų alkoholiu prekiaujantys kioskai.
A. Pekeliūnas pasakojo, kad prie kioskų geriama, keliamas triukšmas, teršiama aplinka. „Aplinkiniai gyventojai reikalauja, kad tie kioskai būtų išvis uždaryti, o mes tik švelniai apribojame prekybos laiką“, – teigė jis.
Sveikatos komiteto narė Dangutė Mikutienė draudimui pritarė, tačiau jo efektyvumu suabejojo. „Alkoholio pardavimas turėtų būti ribojamas visur, ir prekybos centruose, ir degalinėse“, – sakė ji.
D. Mikutienės įsitikinimu, ribojimų efektyvumas priklauso nuo kontroliuojančių institucijų veiklos, o pavojus, kad vien draudimais rezultatas nebus pasiektas, tikrai yra realus ir vertas didelio dėmesio.
„Turi praeiti daug laiko, kol tauta išmoks saikingai vartoti alkoholį ir nepiktnaudžiauti juo. Tai yra kultūros reikalas“, – portalui „Balsas.lt“ sakė parlamentarė. D. Mikutienei norėtųsi, kad ribojant prekybos laiką būtų rastas kompromisas.
Prekybos laiką riboti ne mažiau kaip nuo 22 iki 8val. Seimą paragino Piliečių Santalka ir Sąjūdis.
Yra ir geresnių būdų
Tuo tarpu Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis ribojimams nepritarė. Jo nuomone, yra geresnių būdų kovoti su alkoholizmu.
„Mes jau vieną alkoholio reklamos draudimų bangą priėmėme, tad reiktų palaukti ir pažiūrėti, koks tų draudimų efektas“, – siūlo E. Masiulis. Tačiau parlamentaras pritartų draudimui svaigalais prekiauti kioskuose, dėl kurių kyla ypač daug problemų.
„Jei prekybą vakare ribosime visur, vėl įsigalės taksistų paslaugos, bus kitaip išvengiama draudimų“, – portalui „Balsas.lt“ sakė parlamentaras.
E. Masiuliui kyla draudimų efektyvumo klausimas. Jo nuomone, tai būtų tik apsunkinimas žmonėms, kurie moka vartoti alkoholį ir tai daro civilizuotai, tačiau nesutrukdys tiems, kurie vis tiek ras iš kur ištraukti svaigalų.
„Žmonės alkoholį vartoja ne todėl, kad jo yra parduotuvėse“, – tvirtino liberalas.
Paklaustas apie efektyvesnius būdus kovoti su alkoholizmu, pašnekovas minėjo iš valstybės biudžeto finansuojamą propagandinę reklaminę kampaniją. Kaip pavyzdį jis pateikė akciją prieš karą keliuose.
Kitas E. Masiulio pasiūlytas būdas – didinti kontrolę ir griežtinti atsakomybę už alkoholio pardavimą nepilnamečiams. „Reikia didinti baudas, už pažeidimus uždaryti verslą, atimti licenzijas“, – sakė jis.
Liberalų sąjūdžio vadovo nuomone, reiktų keisti švietimo programas darželiuose ir mokyklose, parodyti, kokia yra socialinė ir psichologinė alkoholio žala žmogui.
„Gaila, kad mes šitų priemonių nenaudojame ir einame draudimų keliu. Pasaulyje draudimai labai dažnai nepasitvirtina“, – ribojimus pasmerkė E. Masiulis.