Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantys piliečiai ne pirmą kartą susiduria su kenkėjais. Skaitytoja pasidalino vaizdais, kaip atrodo blakių pilna įstaigos patalynė ir įkandimų paženklinta nuteistųjų oda, šmirinėjantys tarakonai.
Nuteistųjų patalynėje – šimtai gyvių
Į portalą tv3.lt kreipėsi sunerimusi skaitytoja, kuri teigė, kad Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos auklėtiniai kenčia nuo parazitų antplūdžio. Ji dalijosi, kad blakės užplūdo bausmės vykdymo įstaigos miegamuosius, dauginasi ant patalynės, o nuteistieji kenčia dėl įkandimų. Pasak moters, kolonijos vadovybė mėgina naikinti kenkėjus, žada pokyčius, bet blakės iki šiol ten veisiasi.
Skaitytoja parašė laišką, kuriame išdėstė, kokių sunkumų nuteistiesiems kelia užplūdusios blakės. Taip pat pasidalijo vaizdais, kuriuose matyti sukandžiotos nuteistųjų kūno vietos bei blakėmis aplipusi patalynė.
„Rašau jums dėl pagalbos šauksmo, visų įkalintų žmonių vardu. Pati esu neabejinga tokiems žmonėms, nes pas pačią giminėj yra kalėjusių arba kalinčių žmonių. Kalba eina apie Pravieniškių pataisos namų atvirąją koloniją, kur atliekantys bausmę asmenys gali dirbti, savaitgaliais į namus grįžti. Kalba eina apie blakes ir kitus gyvius.
Suprantu, įkalintas žmogus, bet jūs pažiūrėkit, <...> kokios patalynės ir kokie sukandžioti žmonės... Pravieniškių vadovybei pranešta, maitina pažadais, ryt po ryt šiom dienom išnaikins, ir taip tęsiasi ilgą laiką. Taip, žmogus nuteistas, atlieka bausmę, bet ar su teismo sprendimu ir blakės priklauso? Ar nužmogėjimas Lietuvoje tapo norma? Jeigu žmogus nuteistas, jis neturi teises net į švarią patalynę? Daug nuteistųjų tyli, nes žino, kad pagalbos niekas nesuteiks, bet taip pat yra ir daug kalinių, prašančių pagalbos!“ – pasakojo skaitytoja.
Moteris pridūrė, kad Pravieniškėse gausu ir kitokių parazitų, pavyzdžiui, tarakonų. Jie iki šiol nėra išnaikinti, tvirtino ji. Ir atsiuntė neseniai darytų fotografijų, kuriose matomi šie gyviai.
Pravieniškių administracija: gautas 1 skundas, organizuotas kenkėjų naikinimas
Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos administracija sutiko pakomentuoti susiklosčiusią situaciją. Pasak įstaigos vadovybės, dėl blakių antplūdžio sulaukta tik 1 nusiskundimo.
„Dėl parazitų ar kenkėjų Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje gyvenamosiose per laikotarpį nuo 2022 m. sausio 1 d. iki liepos 20 d. gautas vienas skundas, atvirojoje kolonijoje esantys nuteistieji dėl kenkėjų nesiskundė. Paprastai nuteistieji apie kenkėjų buvimą informuoja žodžiu savo būrio Resocializacijos skyriaus specialistą“, – tv3.lt informavo Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos administracija.
Nuteistųjų miegamuosiuose paplitus blakėms, buvo organizuotas kenkėjų naikinimas, tikino Pravieniškių vadovybė.
„Gavus iš nuteistųjų informaciją ar skundą dėl kenkėjų buvimo gyvenamosiose ar bendro naudojimo patalpose organizuojamas jų naikinimas. Įstaigos sektoriuose įrengtos dezinfekavimo kameros, kurioje nuteistųjų pageidavimu dezinfekuojama patalynė“, – rašoma tv3.lt pateiktame atsakyme.
Iš nuotraukų matyti, kad daugelis nuteistųjų kenčia dėl blakių įkandimų. Ant jų odos – įvairūs bėrimai ir kiti odos dariniai, kuriuos sukelia kenkėjai. Be kita ko, po blakių įkandimo gali prasidėti ir alerginė reakcija. Portalas tv3.lt domėjosi, kokia medicininė pagalba teikiama šiems asmenims.
„Nuteistiesiems suteikiama pagalba įstaigos sveikatos skyriuje kiekvienu atveju, kai nuteistasis kreipiasi. Jeigu bausmę atliekantys žmonės kreipiasi dėl alerginių reakcijų – skiriamas gydymas alerginei reakcijai slopinti“, – teigia Kalėjimų departamento Sveikatos skyrius.
Pataria nuteistiesiems prisidėti: palaikyti higieną
Vis dėlto kenkėjų problema Pravieniškėse kartojasi laikas nuo laiko. Pareigūnai pastebi, kad po parazitų naikinimo procedūros, jų patalpose nebelieka arba sumažėja, tačiau laikinai. Kad kenkėjų rastųsi mažiau, turi prisidėti ir patys nuteistieji, komentuoja Pravieniškių atstovai.
„Parazitų, kenkėjų klausimas Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje visada buvo aktualus. Atlikus dezinfekciją, dezinsekciją ar deratizaciją, kenkėjai nuteistųjų gyvenamosiose ir bendro naudojimo patalpose dingsta arba jų ženkliai sumažėja, tačiau praėjus ilgesniam ar trumpesniam laiko periodui problema vėl kartojasi. Nemaža dalimi kenkėjų paplitimas patalpose priklauso nuo higienos būryje: maisto likučiai ant spintelių, stalo, neišneštos šiukšlės ar ne kruopščiai išvalyta patalpa – sudaro sąlygas veistis įvairiems kenkėjams. <...>
Dėl to reikėtų ir patiems nuteistiesiems labiau prisidėti prie higienos palaikymo – kasdien kruopščiai išsivalyti patalpas, nepalikti maisto ant stalo, išnešti šiukšles, vėdinti patalpas. Deja, ne visi įstaigoje laikomi asmenys yra pakankamai tvarkingi ir pareigingi“, – nurodo Pravieniškių atvirosios kolonijos specialistai.
Pravieniškių administracija pažymi, kad pasitaiko atvejų, kai nuteistieji nesutinka, kad jų gyvenamosios patalpos būtų dezinfekuojamos.
„Ne visi nuteistieji palieka patalpoje savo asmeninius daiktus, kurie dėl to lieka neapdoroti kenkėjų naikinimui skirtomis priemonėmis. Parsinešę į patapą tokiomis priemonėmis neapdorotus daiktus kartu su jais parneša daiktuose esančius kenkėjus, kurie toliau veisiasi, dėl to kenkėjų naikinimas neduoda ilgalaikio efekto“, – rašoma tv3.lt atsiųstame paaiškinime.
Kenkėjų problema kartojasi ilgus metus
Kalėjimų departamento komunikacijos specialistė Irmina Frolova-Milašienė pastebi, kad parazitai kalėjimo įstaigose – ilgalaikė problema, prie to prisideda ir ilgus metus neatnaujinama infrastruktūra.
„Kenkėjų klausimas aktualus visuomet, nes visi parazitai jau buvo paveldėti kartu su sena sovietine pataisos įstaigų infrastruktūra. Per nepriklausomybės metus Lietuvoje nebuvo pastatyta nė viena nauja įkalinimo įstaiga. Senuose, sutręšusiuose pastatuose, kai kurie iš jų skaičiuoja per 100 metų kaip pastatyti, susidaro palankios sąlygos veistis įvairiems gyviams. Jų nuolatinis naikinimas neišsprendžia problemos visiems laikams“, – minėjo I. Frolova-Milašienė.
Nuo 2022 m. pradžios gyvenamosiose ar bendro naudojimo patalpose Pravieniškėse buvo kenkėjai naikinti iš viso 39 kartus. Darbus atliko įmonė UAB „Utenos deratizacija“.