• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyvybės langelyje Vilniuje – dar vienas tėvų paliktas kūdikis. Specialistai pastebi, kad šiemet daugėja atvejų, kai gimdytojai atsisako atžalos. Vaiko teisių gynėjai atskleidė, kas laukia palikto vaikelio.

Gyvybės langelyje Vilniuje – dar vienas tėvų paliktas kūdikis. Specialistai pastebi, kad šiemet daugėja atvejų, kai gimdytojai atsisako atžalos. Vaiko teisių gynėjai atskleidė, kas laukia palikto vaikelio.

REKLAMA

Primenama, kad gyvybės langelyje Vilniuje ankstų ketvirtadienio rytą buvo rasta naujagimė. Kūdikis buvo surastas apie 6 val., Žolyno gatvėje esančiame gyvybės langelyje, manoma, kad mažylė tebuvo 2–3 parų amžiaus.

Bus suteiktas naujas vardas

Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų-pagalbos centro „Šeimos slėnis“ direktorė Renata Rimdžiuvienė apie minėtą atvejį pasakojo išsamiau.

„Vakar ryte buvo paliktas moteriškos lyties naujagimis. Sveikas, viskas gerai. Saugiai perduotas į medikų rankas“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Langelyje buvo paliktas tik naujagimis, nieko daugiau nebuvo rasta palikta – nei daiktų, nei dokumentų. R. Rimdžiuvenė tikino, kad naujagimio sveikatos būklė – gera, nepastebėta jokių sutrikimų.

REKLAMA

„Pagal pirminę apžiūrą vaikelis sveikas, viskas tvarkoje“, – minėjo ji.

Kadangi nėra galimybės nustatyti vaikelio tapatybę, naujagimei mergaitei bus suteiktas visiškai naujas vardas. Kūdikių namų direktorė paaiškino, kaip vyksta ši procedūra.

„Mes perduodame informaciją, kad paliktas kūdikis, informuojame medicinos įstaigas per greitąją pagalbą. Policija perduoda informaciją vaikų teisėms, vaikas yra užregistruojamas. Duodamas, sugalvojamas vardas pavardė ir taip užregistruojamas“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Anot vaiko teisių gynėjų, per 3 paras nuo kūdikio radimo dienos pateikiamas pareiškimas civilinės metrikacijos skyriui, vaikui suteikiamas vardas, pavardė, įrašoma galima gimimo data.

Tėvai kūdikius susigrąžina retai

Tiesa, tėvai, palikę kūdikį gyvybės langelyje dar turi laiko pakeisti savo sprendimą ir susigrąžinti vaiką. Tačiau tokie atvejai – reti, per keliolika metų pasikaitė vienetai tėvų, kurie nusprendė atgauti vaiką ir jį globoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mama turi 3 mėnesius. Per 3 mėnesius galima susigrąžinti. Bent jau per 13 metų tikrai yra buvę tokių atvejų“, – kalbėjo R. Rimdžiuvienė.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Alina Žilinaitė paaiškino, kaip turėtų elgtis tėvai, norėdami susigrąžinti kūdikį, kurį paliko gyvybės langelyje.

„Tėveliai arba vienas iš jų per tris mėnesius gali kreiptis į vaiko teisių gynėjus pagal vaikučio palikimo vietą. Jeigu tėvai neturi įtikinamų įrodymų dėl vaiko tapatybės, tėvystė nustatoma DNR tyrimo pagalba. Taip pat tėvams iš karto teikiama psichologinė pagalba. Tokia pagalba būna reikalinga ir vėlesniuose etapuose“, – teigė ji.

REKLAMA

Nuo gyvybės langelių įsteigimo iki dabar tėvai susigrąžino 13 vaikų, pranešė vaiko teisių gynėjai.

Naujagimei skirs globą, vėliau augs šeimoje

Portalas tv3.lt domėjosi, kas laukia naujagimės, kuri neseniai buvo palikta gyvybės langelyje. A. Žilinaitė nurodė, kad artimiausiu metu jai bus skirta laikinoji globa.

„Iki kol vaikas bus apgyvendintas šeimoje, nustatoma jo laikinoji globa. Jeigu sveikatos problemų nekilo ir iš ligoninės jau galima keliauti – mažasis vyksta į laikinojo globėjo namus, į šeimą, kuri pasirengusi atliepti tokio amžiaus vaiko poreikius.

REKLAMA

Laikinoji globa trunka iki trijų mėnesių. Tolesnis procesas – įvaikinimas. Svarbiausia, kad kūdikis augtų šeimoje. Civilinis kodeksas numato, kad vaiko negalima įvaikinti anksčiau, nei praėjus trims mėnesiams nuo jo gimimo“, – teigė tarnybos atstovė.

Paklausta, dėl kokių priežasčių tėvai nusprendžia atsisakyti vaiko, A. Žilinaitė tvirtino, kad tokį elgesį gali lemti įvairios aplinkybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priežasčių gali būti daug ir įvairių, pavyzdžiui pogimdyvinė depresija, įvairūs mamos ar abiejų tėvų patiriami sunkumai – psichologiniai, socialiniai, sveikatos problemos ir panašiai. Kiekviena šeima susiduria su skirtinais iššūkiais ir sunkumais. Tačiau labai svarbu yra laiku suteikti pagalbą žmonėms, kuriems jos reikia. Tad svarbu, kad ir aplinkiniai būtų atidūs ir dėmesingi. Pastebėjus nerimaujančią, su sunkumais susiduriančią nėščiąją ar tik vaikelio susilaukusią mamą, derėtų ją palaikyti, pasiūlyti pagalbą ir nukreipti ten, kur tą pagalbą gali suteikti“, – teigė tarnybos atstovė.

REKLAMA

Apskritai naujagimio palikimas gyvybės langelyje yra anonimiškas, todėl tėvų neieško teisėsauga ar vaiko teisių gynėjai.

Daugėja „pamestinukų“: gyvybės langelius užpildo vis dažniau

Primenama, kad gyvybės langeliai Lietuvoje veikia jau 13 metų, tai yra nuo 2009 m. Šalies mastu yra 10 gyvybės langelių ir nuo jų veikimo pradžios iki šiandien juose palikta 90 vaikų.

REKLAMA

Vis dėlto R. Rimdžiuvienė pastebi, kad pastaruoju metu vis daugiau kūdikių paliekama gyvybės langelyje.

„Praeitais metais nė vienas nebuvo paliktas. Pas mus antras šiemet“, – palygino kūdikių namų direktorė.

Birželį šiame gyvybės langelyje rastas paliktas 2–3 parų vyriškos lyties naujagimis. 

Per 2020 m. šalies gyvybės langeliuose buvo palikta 10 kūdikių, o per 2021 m. iš viso palikti 3 kūdikiai  ir visi jie – Kauno mieste.

Šiemet šalies gyvybės langeliuose  palikti 6 kūdikiai: po vieną Klaipėdoje ir Šiauliuose, o po du – Vilniuje ir Kaune.

sveikatos ir kuo geresnio gyvenimo mergytei, stiprybės, laimės ją auginantiems.
labai gerai, kad yra tokia galimybė. išvengiama kūdikių nužudymo, atsikratymo kitais būdais.

Matyt tam, kad tas vaikelis nebūtų išmeštas ar nužudytas... paliko ir taip savę nubaudė, o mes, mokesčių mokėtojai kaip nors išauginsim, jeigu jau visokius tinginius išlaikome, tai ir paliktam vaikeliui užteks.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų