• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įvairios etikos komisijos neva labai intensyviai dirba, žeria kritikos politikams ir skelbia juos prasikaltus, tačiau daugumai prasižengėlių nuo to nei šilta, nei šalta.

REKLAMA
REKLAMA

Kažin ar kas pastebėtų, jei sustotų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) ir Seimo Etikos bei procedūrų komisijos (SEPK) veikla. Viešuosius ir privačiuosius interesus supainioję politikai atvirai šaiposi iš komisijų posėdžių ir dažniausiai išsaugo postus.

REKLAMA

Priešų klasta

Seimo narys, Liberalų sąjūdžio atstovas Gediminas Navaitis, kuris maždaug prieš metus buvo svarstomas SEPK dėl parlamentinių išlaidų panaudojimo, ir šiandien nesijaučia dėl to blogai. „Pats kreipiausi į komisiją. Ji vienareikšmiškai pasakė, kad nėra prie ko kabintis. Bet jums, žiniasklaidai, tai netrukdo pūsti burbulus“, – ramiai aiškino parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Liberalų ir Centro sąjungos frakcijos nario Armino Lydekos manymu, politikai nuolatos užsipuolami nepagrįstai, neišsiaiškinus visų aplinkybių ir „menkiausia smulkmena gali tapti sensacija žiniasklaidai“. Parlamentaras įsitikinęs, kad Lietuvoje dar nėra tokios politinės ir visuomenės kultūros, kuri skatintų politikus ir rinkėjus atsakingiau žiūrėti į savo pareigas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Navaitis citavo prezidentę Dalią Grybauskaitę, pasižyminčią savitu požiūriu į kritiką: „Kadangi žinau, kur, kas, už ką ir kaip rašo, pasitikrinu, ar mano sprendimai teisingi. Jeigu užspaudžiu kokį nors interesą arba neleidžiu kam nors pasipelnyti, matau iš karto vienos ar kitos žiniasklaidos reakciją. Taip galiu patikrinti savo žingsnių teisingumą.“

REKLAMA

Prezidentinis požiūris į kritiką priimtinas daugeliui politikų. Aiškintis, kuris univesitetas – Šiaulių ar Vilniaus – yra aukštesnio lygio ir tam nužiūrėjęs 2,5 milijono valstybės litų, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Seime Mantas Adomėnas irgi yra pareiškęs, kad visą jo kritiką organizavo... Rusija.

REKLAMA

Na ir kas?

Kritikos ignoravimas ir argumentavimas priešų klasta tapo bendru įpročiu, o politikus nelabai graudina ar domina net ir tie etikos sargų verdiktai, kurie jiems nepalankūs.

Na ir kas, kad VTEK buvo konstatavusi, kad viešuosius ir privačiuosius interesus supainiojo Vilniaus meras, TS-LKD atstovas Vilius Navickas. Jis lieka poste net ir po to, kai žiniasklaida paviešino jo pokalbį su savivaldybės kontrolieriumi, kuriam meras aiškino, kad vienus tyrimus reikia skubinti, o kitus – vilkinti. Partijos valdžia pradžioje už jį stojo mūru. Tik vėliau formaliai nuo šio politiko atsiribojo. V. Navickas ir šiandien eina pareigas, nes politinė konjunktūra neleidžia Vilniuje susitarti dėl naujo mero kandidatūros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar viena istorija, iliustruojanti VTEK veiklos beprasmybę, susijusi su jos tyrimu dėl buvusio kultūros viceministro Donato Valančiausko veiklos. Valstybės mastu juokinga 8 tūkstančių litų suma, kuria ministerija parėmė žydų kalendoriaus „Šalom“ kūrėjus, VTEK sudomino tik paaiškėjus, kad poste neišsilaikys buvęs ministras Remigijus Vilkaitis.

REKLAMA

„Svarbų tyrimą“ pradėjusi komisija iš D. Valančiausko dokumentų apie skyrimo procedūrą pareikalavo tada, kai jis daugiau nei mėnesį buvo bedarbis. Tyrimo nauda suvokiama tik patiems tyrėjams.

Demoralizuoja visuomenę

Komisijos, kur pabarama, pašmaikštaujama rodant pirštu vienas į kitą, atneša visuomenei daugiau žalos negu naudos, nes įtvirtina nuomonę, kad viskas daroma tik dėl akių. SEPK vadovas Algimantas Salamakinas atrodo juokingai, kai svarsto kolegas, dalyvaujančius televizinėse pramogų laidose. Mat pats labai irgi mėgsta tai daryti.

REKLAMA

Realios atsakomybės įstatymus pažeidę Seimo nariai neišvengia tik tada, kai susiformuoja reikalinga balsų dauguma, kuri yra politinių susitarimų rezultatas. Politikai šnabždasi nenorintys „paleisti džino iš butelio“. Šiandien vienas nebalsuoja, kad būtų leista teisti kolegą, rytoj pastarasis atsilygina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su korupcija kovojančios organizacijos „Transparency International“ Lietuvos padalinio vadovas Sergejus Muravjovas sakė, kad tai skatina žmonių nusivylimą. „Žmonės tikrai nėra kvaili ir daug ką supranta. Valdžia turi skatinti visuomenę įsitraukti į šalies valdymą. Deja, yra kitaip. Pakalbėjus su įvairiomis institucijomis aiškėja, kad žmonės nelabai skambina ir pasitikėjimo telefonais, mat netiki, kad kas nors pasikeis“, – kalbėjo jis „Balsas.lt savaitei“.

REKLAMA

Komediją ar pigų striptizą primenantys abejotinos vertės komisijų žaidimai vargu ar verti pinigų, kuriuos už tai sumoka visuomenė.

Tik faktai:

Neseniai Seimas neleido patraukti atsakomybėn viešąją tvarką galbūt pažeidusių ir pareigūnus įžeidinėjusių parlamentarų Petro Gražulio ir Kazimiero Uokos.

REKLAMA

Seimo narys G. Navaitis išleido tūkstančius litų iš reprezentacijai skirtų lėšų įvairioms įdomioms reikmėms, pavyzdžiui, profesinei seksologinei literatūrai, knygai apie raumenų tempimo pratimus ir Mikės Pūkuotuko nuotykius. Etikos ir procedūrų komisija grąžinti pinigų į biudžetą neįpareigojo, tačiau rekomendavo. Parlamentaras išties dalį sumos grąžino ir patikino, kad dabar niekam nieko neskolingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų