• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policija mato, kad iškėlus čigonų taborą narkotikų prekeiviai pasklido po įvairius Vilniaus rajonus. Visgi pareigūnai įsitikinę, kad narkotikų pardavėjus dabar sučiupti lengviau nei jiems gyvenant tabore – apie migruojančius nusikaltėlius praneša gyventojai.

Policija mato, kad iškėlus čigonų taborą narkotikų prekeiviai pasklido po įvairius Vilniaus rajonus. Visgi pareigūnai įsitikinę, kad narkotikų pardavėjus dabar sučiupti lengviau nei jiems gyvenant tabore – apie migruojančius nusikaltėlius praneša gyventojai.

REKLAMA

Ir net jei dalį prekeivių narkotikais sugaudyti tapo lengviau, Lietuvoje narkotikų vartojimas vis tiek auga. Lietuviai vėl suvartoja daugiau kokaino nei prieš pandemiją, o didžiausią nerimą kelia naujai atsiradusios narkotikų formos – nosies purškalai, akių lašai, pleistrai ir saldainiai su psichotropinėmis medžiagomis.

„Visi taškai. Tiesiog susirenka kiemuose, kažkur prie parduotuvės ir tos pačios vadinamos „kojos“ tiesiog nueina paskui į jiems jau žinomą vietą, jie savo klientams neišduoda tos vietos“, – pasakoja Vilniaus antrojo policijos komisariato pareigūnai.

Jie parodė, kur Vilniaus Naujininkų rajone renkasi nuo narkotikų priklausomi asmenys ir narkotikų prekeiviai. Mat iškėlus čigonų taborą prekiautojai narkotikais pasklido aplinkiniuose rajonuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Gavom pranešimą iš gyventojų, kad tiesiog jau eilė stovi, tai mes per pusdienį susiorganizavom, išnagrinėjom tą pranešimą ir tą patį vakarą sulaikytas buvo asmuo“, – teigia Vilniaus antrojo policijos komisariato viršininkas Erikas Jalovikas.

REKLAMA

Ir visgi, anot pareigūnų, situacija iškėlus taborą pagerėjo, nes narkotikų prekeivių ir priklausomų žmonių srautai tabore buvo nebekontroliuojami.

„Taboro gyventojai jie buvo išvien, jie vieni kitų neskųsdavo ir buvo sunkiai išgauti tą informaciją iš aplinkos, o šiuo metu kada yra tie taškai pasklidę tarp normalių žmonių, tai tie žmonės labai greitai sureaguoja, greit praneša ir policija imasi veiksmų“, – sako E. Jalovikas.

REKLAMA
REKLAMA

Ir nors, pasak pareigūnų, neteisėta prekyba narkotikais sumažėjo, psichotropinių medžiagų vartojimas Lietuvoje 2021-aisiais palyginti su 2016-aisiais padidėjo kone dvigubai. Pernai narkotikus Lietuvoje bent kartą gyvenime vartojo 14,1 procentas gyventojų.

Visgi lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu lietuviai narkotikų suvartoja perpus mažiau. Tą atskleidė naujausias Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro tyrimas. Anot Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento laikinosios direktorės, dabar svarbu narkotikų vartojimo stabilumą Lietuvoje bent jau išlaikyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Labai gražiai šiandien buvo pasakyta Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro direktoriaus, kad šiandien iš esmės bet kas, bet kur ir bet, tai įsigyti, iš esmės prieinamumas padidėjo šitų medžiagų“, – kalba laikinoji departamento vadovė Gražina Belian.

Lietuvoje dažniausiai vartojamu narkotiku išlieka kanapės. Pernai Lietuvoje bent kartą gyvenime kanapes vartojo beveik 14 procentų gyventojų, o per paskutinius metus  – beveik 9 procentai. Per pastaruosius 5-erius metus 2,5 karto išaugo ir kokaino vartojimas. Anot specialistų, kokaino vartojimas Lietuvoje dar didesnis negu prieš pandemiją.

REKLAMA

„Iš tikrųjų stebimas padidėjęs ir vėlgi ką signalizuoja Europa. Sulaikymai kokaino ženkliai padidėjo“, – tvirtina G. Belian.

O labiausiai specialistus neramina kas savaitę Europoje atsirandančios naujos psichotropinės medžiagos. Šiuo metu jų priskaičiuojama virš 880 rūšių. Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovės, atsiranda ne tik nauji narkotikai, keičiasi ir jų formos.

REKLAMA

„Saldainių forma, tai būtų čiulpinukų forma. Kas visiškai atrodė nerealiai kažkada tai: akių lašai arba nosies purškalai“, – sako departamento atstovė Rima Mačiūnienė.

 Ir visgi medikai pastebi, kad priklausomi žmonės išbandę naujas narkotikų rūšis grįžta prie senųjų.

„Tai kokainas, heroinas, amfetaminas, metaamfetaminas“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja Gabija Laubner Sakalauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O ypač žmogui pavojingas ir labai populiarus Lietuvoje narkotikas heroiną pakeitęs karfentanilis – veterinarijoje naudojama medžiaga.

„Jie dažniausiai yra naudojami didelių gyvūnų migdymui. Tenais yra žirafos, drambliai, kur labai labai mažo kiekio užtenka, kad tas didelis, toną sveriantis gyvūnas būtų pamigdytas“, – teigia G. Laubner Sakalauskienė.

Jeigu žmogus panaudoja tokią dozę, anot gydytojos, yra labai didelė perdozavimo ir mirties rizika. Tačiau ligoninėje netrūksta ir kitų, naujų ir neištirtų narkotikų pavartojusių žmonių.

„Kiekvieną dieną turim tų atvejų. Ir praeitą parą 3 tikrai jauni žmonės. Iki 25-erių metų“, – sako G. Laubner Sakalauskienė.

2020 metais Lietuvoje nuo narkotikų perdozavimo mirė 47 asmenys. Mirusių asmenų amžiaus vidurkis – 38 metai.

Kiek dolerių pagavo? Sulaiko smulkme. O kas pardavėjas? Siuntėjui nesulaikys nes stogą turi. Jei iš policijos dingsta narkotikai ir nėra kaltu. Valytoja sušlave 7kg. Požela turėjo lėkt lauk. Keista dingo ir dingo jokio tyrimo. Dingę narkotikai jau seniai suvartoti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų