Kelių šimtų puslapių, pusantro kilogramo svorio, rašyta trylika mėnesių – taip atrodo vieno žinomiausių sporto komentatorių Roberto Petrausko knyga „Trečiojo Reicho triumfas“. Pristatydamas savo kūrinį vyras neslėpė palengvėjimo ašarų. „Norėčiau padėkoti savo dukroms Guodai ir Kotrynai. Kotrynai tik dveji ir ji nežino daug žodžių šiame pasaulyje, tačiau puikiai supranta, ką reiškia žodžiai „tėvelis dirba“, – susigraudinęs kalbėjo vyras, kurį tuoj pat skubėjo raminti gyvenimo draugė Vaida.
„Galiu drąsiai pasakyti, kad šita knyga – pati sudėtingiausia ir sunkiausia leidyklos istorijoje“ – prisipažino leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė, pasakojusi, kad didelę dalį istorinės knygos sudaro nuotraukos ir žemėlapiai, pirmą kartą spausdinami Lietuvoje. „Visos iliustracijos pirktos iš daugybės archyvų, o sąskaitos vis dar plaukia į leidyklą“ – pasakojo „Tyto albos“ direktorė.
R. Petrauskas su sava knyga (Fotodiena.lt/Simonas Švitra)
Kokia mėnulio fazė?
L. Varanavičienė prisiminė, kad kai į leidyklą atėjo sporto komentatorius R. Petrauskas ir pasiūlė išleisti jo knygą, ji pirmiausia su kolegomis pasikalbėjo, kokia gi mėnulio fazė. Tačiau galiausiai, perskaičiusi sporto komentatoriaus atneštą rankraštį, ji sutiko imtis darbo.
„Knygą pradėjau rašyti praėjusių metų spalio mėnesį, tačiau iki to laiko jau buvau parašęs du skyrius, kuriuos ir parodžiau Lolitai. Užsibrėžiau sau tikslą, kad knygą turiu pabaigti iki didžiųjų sporto įvykių, nes supratau, kad suderinti šitų veiklų negalėsiu. Birželio 4-ąją parašiau paskutinį sakinį“, – prisiminė R. Petrauskas. Tuomet prasidėjo leidyklos darbas. Sporto komentatorius prisipažino, kad toks bėgimo per darbus maratonas prasidėjo iš dalies dėl jo noro išleisti knygą iki Kalėdų. „Pagalvojau, kad jeigu aš galiu parašyti knygą taip greitai, kodėl gi negalime išleisti. Ir, žinoma, prisigalvojau įvairiausių priežasčių, kodėl turėtume skubėti“, – juokėsi vyras.
R. Petrauskas su šeima (Fotodiena.lt/Simonas Švitra)
Mama – istorijos mokytoja
Aistrą istorijai R. Petrauskas greičiausiai paveldėjo iš mamos – istorijos mokytojos. „Jis nuo penkerių skaitė laikraščius, o knygas ryte rijo. Man net gėda buvo, kad jis daugiau knygų perskaitęs nei aš buvo“ – prisiminė R. Petrausko mama. Ji pasakojo, kad dabar sūnus iš kelionių parsiveža istorines knygas, tokių pat lauktuvių prašo ir iš draugų.
Iš leidyklos vadovės rankų R. Petrauskas dovanų gavo ne istorinę knygą, o tikrų tikriausią karinį šalmą.
„Trečiojo Reicho triumfas“ (Fotodiena.lt/Simonas Švitra)
Nereikia mokyti skaitytojų
Paklaustas, ko jo parašyta istorinė knyga skirsis nuo kitų panašių veikalų, trumpai pamąstęs R. Petrauskas sakė, jog „Trečiojo Reicho triumfas“ – knyga, rašyta be papildomų emocijų. „Kai praeina tiek daug metų, nebereikia šaukti, kad Hitleris yra šėtonas, kokio daugiau niekas pasaulyje nematė. Pamėginau papasakoti istoriją tokią, kokia ji buvo, o žmonėms nereikia sakyti, kas yra gera, kas yra bloga, jie moka atsirinkti“, – kalbėjo R. Petrauskas.
R. Petrausko knyga (Fotodiena,lt/Simonas Švitra)
Antroji knyga
Jis vylėsi, kad keturiais tūkst. egzempliorių išleista knyga ras savo auditoriją ir savus skaitytojus. O kol kas, išleidęs pirmąjį istorinės knygos tomą R. Petrauskas ruošia medžiagą antrai knygai. „Tiesa, šįkart tokio maratono ir skubėjimo nebus, nes leisdami pirmąją knygą žmonės dirbo ir savaitgaliais, ir naktimis“, – pasakojo sporto komentatorius.
Vos išleidęs pirmąjį tomą, R. Petrauskas prisipažino žinantis pavadinimą ir antram. „Galvojau, kad galėtų būti „Ties pergalės ir prarajos riba“, bet juk viskas gali dar pasikeisti“, – šypsojosi jis.
Tiesa, krepšinio istorijos sporto komentatorius sakė tikrai nerašysiąs ir paliksiąs šį darbą kitiems.