• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos karinis radijas rodo įtartiną veiklą, kaip ir prieš įsiveržimą į Ukrainą 2022 m. Nuo Rusijos ir JAV derybų pradžios ši radijo stotis paskelbė rekordinį skaičių pranešimų, skelbiama „Bild“ ir „The Moscow Times“.

Rusijos karinis radijas rodo įtartiną veiklą, kaip ir prieš įsiveržimą į Ukrainą 2022 m. Nuo Rusijos ir JAV derybų pradžios ši radijo stotis paskelbė rekordinį skaičių pranešimų, skelbiama „Bild“ ir „The Moscow Times“.

REKLAMA

Dar nuo sovietinių laikų ji priklausė Rusijos kariuomenei, o nuo 1976 m. šiuo dažniu paprastai girdimas tik monotoniškas dūzgesys. Tačiau retkarčiais UHB-76 taip pat perduoda balso signalus, pavyzdžiui, vardus, daiktavardžius ar skaičių sekas, glumindamas analitikus ir radijo mėgėjus.

Radijo stotis UVB-76 liaudyje žinoma vadinama „Žužalka“ (liet. „Šiugždesys“ arba „Dūzgiklis“), angliškai – „The Buzzer“. Ji veikia 4625 kHz dažniu ir transliuoja trumpus, monotoniškus garsus. „Foninis triukšmas“ sudaro 99,9 proc. viso šio radijo eterio laiko.

Neseniai stebėtojai vėl užfiksavo daugiau nei dviejų dešimčių koduotų pranešimų perdavimą – daugiau nei kada nors anksčiau per 24 valandų laikotarpį. Tą dieną Donaldas Trumpas kalbėjosi telefonu su Vladimiru Putinu, rašoma „Bild“. Panašius tempu signalus stotis skleidė ir 2022 m. žiemą – prieš pat Rusijai įsiveržiant į Ukrainą.

Remiantis radijo mėgėjų grupių „Telegram“ duomenimis, ši trumpųjų bangų stotis, transliuojanti užšifruotus pranešimus skaičių, žodžių ir į žodžius panašių raidžių kombinacijų pavidalu, 2025 m. vasario mėn. į eterį išėjo 46 kartus.

UHB-76 buvo transliuojamas vasario 3, 6, 8 ir 10 d. prieš derybas, o vėliau - vasario 15 ir 17 d., likus dienai iki pirmojo tiesioginio Rusijos ir JAV delegacijų susitikimo Rijade. Stotis taip pat transliavo pranešimus vasario 22, 23 ir 27 d.

Staigus „dūzgejimo“ suaktyvėjimas prasidėjo gruodžio mėnesį, kai buvo transliuoti 45 pranešimai, ir tęsėsi sausio mėnesį, kai „Paskutiniojo Teismo radijo stotis“ transliavo 22 pranešimus. Palyginimui: lapkritį jų buvo tik 11, spalį – 9, o, pavyzdžiui, pernai kovą – tik 3.

REKLAMA
REKLAMA

„Ne dėl to, ką transliuoja, o dėl to, kad mes nenustojame klausytis“

Apie „Dūzgiklio“ veikimą jau ne vienerius metus sklando įvairūs gandai: kad tai šnipinėjimo radijo stotis; arba sistema, kuri branduolinio smūgio atveju automatiškai pradeda kontrpuolimą – jei politinė vadovybė nebegali to padaryti. Taip pat spėliojama, kad tai tiesiog senas kariuomenės siųstuvas, kurio operatyvinė parengtis tikrinama tik retkarčiais.

REKLAMA

Paskutinėje iš mįslingų žinučių buvo keturių augalų pavadinimų seka, kuri eiliniam žmogui absoliučiai nieko nesako. Šifravimo mėgėjai koduotes laiko paslėptomis užuominomis apie neva artėjantį Rusijos pavasario puolimą. Tačiau ekspertai su tuo nesutinka: jie mano, kad net jei ir tai atrodo neįprasta, už terminų sekos greičiausiai nieko nėra, pažymima „Bild“.

Kanados analitikai mano, kad kanalas daug pasako apie tai, kaip Rusija nori būti suvokiama išorėje: sunkiai suprantama, ne iki galo suprasta, galbūt pavojinga, galbūt ne. Dėl to, pasak jų straipsnio, „Dūzgiklis“ yra vienas iš „sėkmingiausių, vis dar aktyvių Šaltojo karo infrastruktūros reliktų“.

„Ne dėl to, ką ji transliuoja. Dėl to, kad mes niekada nenustojome klausytis“, – aiškina ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų