Nors sezoninis temperatūros ciklas paprastai pasiekia piką liepos mėnesį, bet 2016 metų rugpjūtis siejamas su 2016 liepa, kuri buvo šilčiausias mėnesis istorijoje. Šių metų rugpjūčio temperatūra buvo 0,16 laipsnių Celsijaus šiltesnė, nei 2014 metų, kai buvo pasiektas pastarasis karščio rekordas. Paskutinis mėnesis taip pat buvo 0,98 laipsnių Celsijaus šiltesnis, nei vidutinė rugpjūčio temperatūra (1951-1980).
„Svarbu sekti temperatūrą, nes ilgalaikės tendencijos yra svarbios, jos padeda suprasti vykstančius pokyčius, kurie turi įtakos mūsų planetai”, – sakė NASA mokslininkas Gavinas Schmidtas.
Rekordai tęsiasi jau 11 mėnesių
Rekordiškai šiltas rugpjūtis tęsia 11 mėnesių seriją, kuomet pasiekiami mėnesių šilumos rekordai. Pirmasis šioje eilėje buvo 2015 m spalis. Duomenys reikalingi mėnesinėms analizėms, kurias atlieka N mokslininkai, yra surenkamos iš maždaug 6300 meteorologinių stočių visame pasaulyje, laivų bei plūdurų pagalba sužinoma ir jūros paviršiaus temperatūra, naudojamasi ir Antarkties mokslinių tyrimų stočių duomenimis. Modernūs pasaulio temperatūros įrašai prasideda maždaug 1880 metais, nes ankstesni duomenys neapėmė pakankamai planetos teritorijos.
Lietuvoje rugpjūtis buvo vidutiniškas
Rugpjūčio pirmoje pusėje oro temperatūra buvo 16,2 – 18,5 laipsnių, ji visoje šalyje vidutiniškai buvo 0,8 laipsnių žemesnė už normą. Oro temperatūra rugpjūčio viduryje buvo (14,1–16,7 °C) visoje šalyje buvo vidutiniškai 2,2 laipsniais žemesnė už klimato normą. Paskutiniąją rugpjūčio savaitę temperatūra daug kur kilo iki 30 laipsnių.
„Tai, ką mes matėme rugpjūtį buvo gyva lietuviškų orų iliustracija, kokie jie turėtų būti pagal klimato normą. Tai ne taip jau dažnai pasitaiko. Pats paprasčiausias ir banaliausias atsakymas kodėl šią vasarą trūko šilumos ir saulės būtų tas, kad pasitaikė didžiųjų atmosferos srautų cirkuliacija, į Lietuvą neatkeliaudavo oras iš pietų, arba retai atkeliaudavo, o dažniau atkeliaudavo iš vakarų, arba šiaurės vakarų. Tai tiesiog tokia atmosferos cirkuliacija. Kartais mus aplanko statistinė lietuviška vasara”, – mini sinoptikas Naglis Šulija.