Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos narė Rasa Juknevičienė pareiškė sveikinanti ir remianti prezidento pasiūlymus dėl partijų ir politinių kampanijų finasavimo.
„Pasiūlymai iš esmės atitinka ne kartą išsakytas Tėvynės sąjungos nuostatas. Darysim viską, kad šios nuostatos Seime būtų priimtos kaip galima greičiau. Tikimės, kad kitos politinės partijos taip pat nedelsdamos išsakys savo požiūrį”,- sakė R. Juknevičienė.
Tuo tarpu politologo Alvido Lukošaičio manymu, prezidento pasiūlytos politinių partijų ir rinkiminių kampanijų finansavimo pataisos spręsdamos vienas problemas, užprogramuotų kitų paaštrėjimą.
Politologas teigiamai vertino fiktyvių partijų ir jų narių problemos sprendimą, ir partijų registravimo Teisingumo ministerijos registre idėją. Tačiau, pasak jo, tą būtų gana sunku įgyvendinti.
Visiškai A. Lukošaitis nepritarė draudimui politines partijas ir kampanijas finansuoti juridiniams ir fiziniams asmenims, paliekant tik biudžetines dotacijas ir galimus 2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio.
„Deja, pas mus Lietuvoje politikai „užsiciklinę“ ties tariama kova su korupcija. Tuo tarpu visiškai ignoruojama partijų ir partinės sistemos legitimumo bei pasitikėjimo problema“, - teigė A. Lukošaitis. Šiuo požiūriu, korupcija yra šios nepasitikėjimo viskuo problemos išvestinė.
Pasak jo, tokiu siūlymu nutraukiama normali socialinė jungtis tarp gyventojų ir partijų. Vienintelė to pasekmė – mažėjantis pasitikėjimas partijomis.
Politologo teigimu, šiuo pasiūlymu iš partijų, visuomeninių struktūrų, būtų kuriamos valstybinės institucijos. Šis procesas politikos mokslo terminais vadinamas partijų kartelizacija. Ji, pasak A. Lukošaičio - labai rimta, aštri ir sunkiai sprendžiama porblema.
Jo teigimu, partijos jau dabar, pirmiausia pačių politinių elitų dėka tolsta nuo žmonių, nėra atskaitingos jiems. Priėmus šiuos siūlymus, patys politikai galėtų pasiskirti, kiek pinigų jie gaus, ir taip partijas būtų dar sunkiau kontroliuoti.
Politologas siūlė remtis daugelio šalių konstitucine patirtimi, kuomet partijos finansuojamos tiek iš biudžeto, tiek iš fizinių ar juridinių asmenų. Tačiau didžiulis dėmesys tokiu atveju atitenka lėšų kontrolei, kuriai, pasak A. Lukošaičio, šiandien Lietuvoje tenka podukros vaidmuo.
***
Prezidentas pateiktose pataisose siūlo atskirti partijų veiklos ir politinių kampanijų finansavimą. Projekte nustatyta, kad politinės kampanijos būtų remiamos tik iš valstybės biudžeto, o lėšos joms būtų kaupiamos ir išlaidos apmokamos tik per specialiai atidarytą sąskaitą.
Įstatymo projekte siūloma atsisakyti privačių tiesioginių finansavimo šaltinių - fizinių ir juridinių asmenų aukų, tačiau nuolatiniai Lietuvos gyventojai norimą partiją galėtų paremti skirdami dalį pajamų mokesčio. Valstybės biudžeto dotacija partijos veiklai priklausytų ne tik nuo rinkimuose gautų rinkėjų balsų skaičiaus, bet ir nuo partijos narių skaičiaus.
Teikiamas įstatymo projektas iš esmės keičia ir politinės reklamos finansavimą žiniasklaidoje. Rinkimų agitacijai skirtas laidas televizijoje siūloma apmokėti tik iš biudžeto dotacijos politinei kampanijai, o garso ir vaizdo kūriniai per radiją ir televiziją turėtų būti draudžiami. Žiniasklaidos priemonės galėtų skelbti tik rinkimų programas.