Buvusios užkietėjusios miestietės mama ir dukra įsikūrusios kaime netoli Naujamiesčio laimę atrado augindamos ožkas. Tačiau šios ne bet kokios, o vienintelės tokios Lietuvoje – angoros ožkos.
Šis smalsus garbanėlėmis pasipuošęs penketas – 4 ožkelės ir ožys, šeimininkių meiliai tvartelyje šaukiami vardais atkeliavo tiesiai iš specialaus veislyno Vakarų Europoje.
„Pirma, pamačiau mamos laišką Kalėdų seneliui, kad norėtų angoros ožkos ir, sakau, reikia išpildyti. Ir ėmiausi paieškų, pusę metų truko viskas. Paieškos, kelionė, dokumentų tvarkymas. Registracija užtruko Lietuvoj, nes joms kūrė naują veislės numerį, nes nebuvo Lietuvoj“, – sako dukra Beata Norvilė.
Elektroniniais įsagais pasipuošusios ožkos į Lietuvą atkeliavo per Lenkijos ir Olandijos vežėjus. Brangi kelionė vienos ožkos kainą moterims išaugino beveik iki 1000 eurų, tačiau tai jų nė kiek neatbaidė.
„Vienu momentu buvo neviltis, kad tikrai nebeatkeliaus, bet vistiek maža dalelytė tikėjimo, kad turi jos atvažiuoti“, – pasakoja B. Norvilė.
Auginti angoros ožkas Beatos mama panoro susižavėjusi jų švelnia ir labai vertinama vilna. Mochera – tai angoros ožkų kailis. Ši vilnos rūšis yra malonesnė negu avies vilna, nes negraužia odos.
Be to, iš jos suverpti plonyčiai siūlai rinkoje kainuoja nuo 20 eurų už 100 gramų. O suverpti su šilku kainos siekia ir pusšimtį eurų.
„Tai ypatingai lengvas, šiltas pluoštas. Blizgus dar vadinamas deimantiniu, nes labai atspindi šviesą ir stiprus“, – teigia B. Norvilė.
Kadangi mocheros audinys panašiai kaip avių merino vilnos puikiai reguliuoja kūno temperatūrą – išgarina drėgmę ir neleidžia perkaisti iš tokio pluošto pagaminti drabužiai nuo senų laikų itin vertinami.
Ne tik ekologiškai gyventi norinčios mama ir dukra auginti ožkas ryžosi dar ir tam, kad galėtų išgauti natūralų pluoštą drabužiams siūdintis. Moterys ketina natūraliai dažyti ir verpalus, tam, kad visiškai neteršti gamtos ir savęs.
„Natūralumo norisi, ne tik valgyti bet ir rengtis. Kas organiška kas ekologiška, kas gali suirti, kad nebūtų plastiko“, – kalbėjo B. Norvilė.
Tik įsigijusios šios veislės ožkas moterys neatsidžiaugia ir ramiu charakteriu. Gyvuliai nerodo jokių ožių, o įspūdingi ragai daugiau dėl grožio nei naudos.