Portalas tv3.lt primena, apie kokias naujoves šį rudenį svarbu žinoti pacientams.
Nemokami skiepai nuo erkinio encefalito
Dar nuo rugsėjo 1 d. Lietuvoje įsigaliojo naujovė – privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti 50–55 metų (imtinai) amžiaus gyventojai galės nemokamai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Valstybinė ligonių kasa dar šių metų pavasarį įsigijo 72 600 „Pfizer“ gaminamos vakcinos dozių, o šis pirkimas Privalomojo sveikatos draudimo fondui kainavo beveik 860 tūkst. eurų.
Dėl ligonių kasų kompensuojamų skiepų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją toje gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę.
Kompensuojamas skiepas nuo gripo – ir vaikams
Nuo šių metų rudens gripo skiepai nemokami vaikams nuo dvejų iki septynerių metų. Iki šiol minėti skiepai nemokami buvo tik rizikos grupėms priklausantiems žmonėms. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) skaičiuoja, kad kasmet nuo sezoninio gripo pasiskiepydavo apie 2 proc. vaikų, tačiau tai nėra pakankamos apimtys.
Į rizikos grupes patenka 65 metų ir vyresni, sergantys lėtinėmis ligomis žmonės, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, nėščiosios.
Nuo rugsėjo 5 d. – naujos kompensuojamos priemonės
Nuo rugsėjo 5 d. įsigaliojo medicinos pagalbos priemonių kompensavimo pakeitimai. Kaip skelbė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), taip tikimasi pagerinti enterinį maitinimą gaunančių ir diabetu sergančių pacientų priežiūrą.
Atsižvelgiant į pacientų poreikius ir Lietuvos parenterinės ir enterinės mitybos draugijos siūlymus, į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyną nuo rugsėjo 5 d. įtraukti specialiosios medicininės paskirties maisto produktai – enteriniai mišiniai, naudojami pacientų enteriniam maitinimui namuose, kai tokia mitybos terapija yra vienintelis būdas pacientui gauti maistinių medžiagų ir energijos, bei turintiems gastrostomą, ileostomą arba nazogastrinį zondą. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis bus kompensuojama 80 proc. enterinių mišinių bazinės kainos.
Nuo rugsėjo 1 d. Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti 50–55 metų (imtinai) amžiaus gyventojai galės nemokamai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.
Diabetu sergantiems pacientams nuo rugsėjo 5 d. bus kompensuojamos kas dešimt dienų keičiamos patobulintos nuolatinio gliukozės stebėjimo sistemos, turinčios ir jutiklį, ir siųstuvą. Iki šiol nuolatinio gliukozės stebėjimo sistema buvo kompensuojama, bet jutikliai ir siųstuvai buvo kompensuojami kaip atskiros priemonės, todėl naudotis patobulintomis sistemomis pacientams bus patogiau.
Nauja vakcina nuo pneumokokinės infekcijos
Nuo 2024 m. spalio 1 d. rizikos grupėms priklausantys asmenys skiepijami vienkartine 20-valente pneumokokinės vakcinos doze. Iki šiol rizikos grupių asmenys buvo skiepijami 13-valente pneumokokinės vakcinos doze.
Tai reiškia, kad minėti asmenys bus papildomai apsaugoti – didesnis skirtingų serotipų skaičius vakcinoje suteiks platesnę apsaugą nuo susirgimo pneumokokine infekcija.
Patvirtintą rizikos grupių sąrašą galima rasti čia.
Pneumokoko bakterijos neretai gali būti randamos visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Didžiausia rizika susirgti pneumokokine infekcija kyla vaikams iki penkerių metų, senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų.
Daugiau informacijos apie pneumokokinę infekciją rasite čia.
Šeimos gydytojas galės paskirti daugiau tyrimų
Kaip skelbė SAM, nuo spalio 1 d. plečiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis papildomai apmokamų pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų spektras, kad šeimos gydytojai galėtų skirti daugiau svarbių tyrimų pacientams.
Sveikatos apsaugos ministro pasirašytame įsakyme pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų, už kurias mokamas skatinamasis priedas, sąrašas papildytas naujais tyrimais – feritino tyrimu, kuris galės būti skiriamas pacientams, kuriems įtariama ar diagnozuota anemija, bei šlapimo pasėlio tyrimu, atliekamu esant šlapimo takų infekcijai.
Nuo spalio 1 d. plečiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis papildomai apmokamų pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų spektras, kad šeimos gydytojai galėtų skirti daugiau svarbių tyrimų pacientams.
Dar viena svarbi naujovė ta, kad A grupės beta hemolizinio streptokoko greitąjį testą šeimos gydytojas galės atlikti ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, sergantiems viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Be to, suteikiama galimybė atlikti ne tik greitąjį SARS-CoV-2 antigeno, bet ir gripo testą arba SARS-CoV-2, gripo ir respiracinio sincitinio viruso (RSV) testą. Tai leis šeimos gydytojams efektyviau diferencijuoti peršalimo ligas ir parinkti tinkamiausią gydymą pacientams.
Taip pat nuo šiol nėščiosioms šlapimo pasėlis galės būti atliekamas tiek kartų, kiek reikia, remiantis nėščiųjų besimptomės bakteriurijos diagnostikos ir gydymo metodika.
VLK skaičiavimais, šiems pokyčiams įgyvendinti per metus prireiks apie 1,9 mln. eurų PSDF lėšų, o šių metų PSDF biudžeto išlaidos nuo spalio 1 d. sieks beveik 470 tūkst. eurų.
Nuo spalio 7 d. – gyvybiškai būtini vaistai sergantiems cistine fibroze
Neseniai paskelbta, kad sveikatos apsaugos ministro sprendimu į kompensuojamųjų vaistų kainyną įtraukti vaistai, skirti cistinei fibrozei gydyti. Šiuos kompensuojamuosius vaistus gydytojui paskyrus pacientai galės įsigyti vaistinėse nuo spalio 7 d. Nurodsoma, kad vaistai sergantiems cistine fibroze valstybės lėšomis bus kompensuojami pirmą kartą.
Į kompensuojamųjų vaistų kainyną įtraukti šie cistinei fibrozei gydyti skirti preparatai: ivakaftoras, tezakaftoras ir eleksakaftoras (Kaftrio) bei ivakaftoras (Kalydeco). Jie bus komepsuojami 2 metų ir vyresniems pacientams, kuriems yra bent viena cistinės fibrozės membranų laidumą reguliuojančio baltymo (angl. cystic fibrosis transmembrane conductance regulator, CFTR) geno F508del mutacija.
Cistinė fibrozė yra reta genetinė liga, kai sutrikus liaukų veiklai pažeidžiamos kitų organų, tokių kaip plaučiai arba kasa, funkcijos. Nuo 2022 metų sausio visi naujagimiai Lietuvoje yra tiriami dėl šios retos ligos.
Cistinės fibrozės gydymui iki šiol buvo kompensuojami sistemiškai veikiantys antibakteriniai vaistai, kvėpavimo sistemą veikiantys vaistai, fermentų preparatai – iš viso 11 veikliųjų medžiagų. 2023 m. kompensuojamaisiais vaistais iš Kompensuojamųjų vaistų A sąrašo nuo cistinės fibrozės buvo gydytas 71 pacientas. Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidos šiems vaistams kompensuoti sudarė 239,77 tūkst. eurų.
Ar ne todėl širdininkai miršta dažniausiai?