• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prabėgusį savaitgalį Lietuvą pradžiugino dar vienas puikus Mykolo Aleknos pasiekimas. Jaunasis disko metikas už Atlanto diską švystelėjo toliausiai šiame sezone iš viso pasaulio sportininkų – 71,39 m.

Prabėgusį savaitgalį Lietuvą pradžiugino dar vienas puikus Mykolo Aleknos pasiekimas. Jaunasis disko metikas už Atlanto diską švystelėjo toliausiai šiame sezone iš viso pasaulio sportininkų – 71,39 m.

REKLAMA

Tiesa, panašią malonią staigmeną M. Alekna pademonstravo ir 2023 m. balandį, kai varžybose nusviedė 71 m. Nors daugumai tokie rezultatai atima žadą, tačiau tai jau nebestebina olimpinio čempiono ir legendinio disko metiko Romo Ubarto. 

„Manau, kad Mykolas jau yra pasiruošęs tokiems rezultatams ir jo forma nebloga buvo, matėsi, – apie pasiekimą su tv3.lt kalbėjo R. Ubartas. – Aišku, rezultatas tai superinis. Tokiame amžiuje tiek mesti yra labai gerai.“

Bendraudamas su naujienų portalu tv3.lt olimpinis čempionas papasakojo, kokį įspūdį palieka M. Aleknos forma, kaip žvelgia į artėjančias olimpines žaidynes ir kas lemia vis gerėjančius sportininkų rezultatus. 

REKLAMA
REKLAMA

Dėkoti reikia ir genams

Tikrai nesuklystume sakydami, kad dalis Mykolo talento yra užkoduota genuose. Būtent jo tėtis Virgilijus Alekna laikomas vienu geriausių visų laikų disko metikų. 

REKLAMA

Per 20 metų trukusią karjerą V. Alekna laimėjo du olimpinius, du pasaulio ir vieną Europos čempiono titulą ir su 73,88 m rezultatu yra antras geriausių metimų sąraše. Jį lenkia tik vokietis Jurgenas Schultas, kuris 1986 m. diską nusviedė net 74,08 m.

V. Alekna aštuonerius metus geriausius sezono rezultatus pasiekė virš 70 m ribos, o 2012 m. birželį, būdamas 40 metų, numetė 70,28 m ir pagerino pasaulio meistrų M40 rekordą.

Savo sportinius gebėjimus jis tiek genais, tiek pamokomis perdavė ir savo sūnums Mykolui ir Martynui. Tiesa, anot R. Ubarto, į talento katilą savo dalį galėjo įmesti ir mama Kristina, kuri jaunystėje taip pat sportavo.

REKLAMA
REKLAMA

„Tėvai abu buvę sportininkai – Virgis dukart olimpinis čempionas, mama šuolininkė, davė labai gerus genus. Persidavė ir tie genai, ir visa kita, Virgio pamokos technikos atžvilgiu. Kartu su Mantu Jusiu abu surado Mykolui optimaliausią techniką, kuri duoda gerus rezultatus. 

Nuo pat vaikystės buvo matyti, kad jis yra neeilinis žmogus. Virgis gana techniškai mėtydavo, o savo žinias perdavė ir sūnui“, – kalbėjo pašnekovas. 

Neįtikėtini rezultatai jauname amžiuje

Šeštadienio vakarą Berklyje pasismaginęs M. Alekna pakilo į 10-ąją vietą visų laikų sąraše, o dar įspūdingiau tai, kad jam tėra 21-eri. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš devynių vyrų istorijoje, metusių toliau nei 71,39 m, vienintelis žmogus, kuris amžiumi yra bent kiek arti Mykolo, yra slovėnas Kristjanas Čehas, kuris praėjusių metų birželį, būdamas 24 metų, numetė 71,86 m. 

„Aš manau, kad čia yra fenomenas, – į tai reaguodamas sakė R. Ubartas. – Tai, kad jis jaunas pradėjo, matyt, rodo, kad jau yra subrendęs tokiems rezultatams. 

Iš vienos pusės tokio žmogaus dar nebuvo, todėl negalime spręsti, ar tai blogai, ar gerai. Bus galima pasakyti po 3-4 metų, nes diskininkai pradeda mėtyti brandžius rezultatus nuo kokių 25 metų, o jis pradėjo labai jaunas.

REKLAMA

Aš manau, kad čia žmogus, kuris tobulės ir toliau nemažais žingsniais. Čia yra fenomenas, sunku net ir pasakyti. Mano laikais tokių rezultatų net sapnuoti negalėjome tokių metų“, – atvirai kalbėjo olimpinis čempionas. 

Nors pribloškiantis lietuvio rezultatas buvo neįtikėtinas, jis nebūtinai buvo netikėtas. 2022 m. jis tapo jauniausiu visų laikų pasaulio disko metimo čempionato prizininku ir, nusviedęs 69,27 m, iškovojo sidabrą. 

REKLAMA

Mažiau nei po mėnesio jis dar kartą įsirašė į istoriją kaip jauniausias visų laikų Europos disko metimo čempionas, tuo pačiu pagerindamas varžybų rekordą – 69,78 m. 

2023 m. balandį M. Alekna tapo jauniausiu žmogumi istorijoje, įveikusiu 70 m barjerą, kai diską numetė 71 m, o vėliau Budapešte taip pat iškovojo pasaulio čempionato bronzos medalį (68,85 m).

Būtent faktas, kad Mykolas demonstruoja tokią savo formą jauname amžiuje gali sufleruoti ir tai, jog ateityje išvysime dar didesnių dalykų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiaip galiu pasakyti, kad čia ne pasakos pabaiga. Manau, kad dar bus tokių rezultatų, kad būsime visi nustebinti“, – prognozavo R. Ubartas. 

Grumiasi tarp trijų geriausių

Per pastaruosius kelerius metus pasaulio ir olimpinius čempionatus laimėjo švedas Danielis Stahlis ir jau minėtas K. Čehas, kurie, pasižymėdami panašiu pastovumu ir gebėjimu mesti 70 m, turi potencialo galiausiai perimti ir V. Aleknos karūną. Visgi didelį šansą nuversti savo tėtį iš sosto gali turėti ir Mykolas.

REKLAMA

Būtent šie trys disko metikai, anot R. Ubarto, šiuo metu yra disko metimo rungties viršūnėje ir tarpusavyje aršiai kausis dėl artėjančių Paryžiaus olimpinių žaidynių aukso. 

„Pagrindiniai pretendentai yra tie trys. Dar tie du kol kas rezultatų neparodė šiais metais, nei Čehas, nei Stahlis nemėtė, tai bus matyti. Vieni eina ir formą gerina palaipsniui, o kiti bando tarsi dvi formas daryti. Pavyzdžiui, pavasarį mėto, tada darbo laikotarpis, įeina į formą prieš pagrindines varžybas. 

REKLAMA

Kitų variantų, kitų konkurentų nelabai yra. Galbūt kažkas gali prisidėti, galbūt australas (Matthew Denny – aut. past.), bet sunku pasakyti. Visi kiti gali įsiterpti, bet abejoju“, – svarstė pašnekovas. 

Kalbėdamas apie minėtų sportininkų formas, R. Ubartas negalėjo nesistebėti, kokius rezultatus pasiekia kiekvienas iš jų. 

„Stahlis yra turbūt vienas stipriausių disko metikų visų laikų pagal jėgos rodiklius. Jis yra labai stiprus ir tai jam padeda mesti. Aišku, jis ir gabus žmogus, ir greitas, bet jėgos rodikliai pas jį kažkokie nežmoniški“, – juokėsi olimpinis čempionas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čehas turi ypatingus duomenis. 2,06 m ūgis, rankų apimtis didžiulė, išsukimo momentas ilgas, amplitudė. 

Manau, kad šitie žmonės kartu su Mykolu ir toliau diktuos disko metimo madas. Nežinau, kiek laiko, bet kokį dešimtmetį, manau, gali būti bent jau tie du žmonės (M. Alekna ir K. Čehas – aut. past.), nes Stahliui jau 31-eri“, – tęsė disko metikas. 

Gerų rezultatų priežastis

Kaip minėjo ir pats R. Ubartas, pastaraisiais metais disko metikų rezultatai neretai verčia nustebti, tad įdomu, kas gali lemti tokias netgi fenomenalias atletų sportines formas?

REKLAMA

„Pasikeitė labai daug kas metodikoje. Mano laikais, mano trenerio laikais buvo dirbama „kuo daugiau, tuo geriau“, bet ne visada tai pasiteisina. Dabar metodika tokia, kad viskas į kokybę pradėjo eiti. Metodikos planavimas, krūvių planavimas – nėra tų baisių krūvių, kurie kartais net žalingi būna. 

Aišku, reikia turėti omenyje, kad šiais laikais yra daug informacijos. Atsirado tiek visko, kad šitie jauni žmonės nuo pat mažens turi tiek informacijos, kiek mes neturėdavome subrendę. Jie greičiau bręsta, greičiau viską mokosi, viską supranta, todėl viskas ir keičiasi, greitėja“, – dėstė jis. 

REKLAMA

Tiesa, anot sportininko, vienintelis nepasikeitęs dalykas yra pagrindinė technika, tačiau ir šią sportininkai prisitaiko taip, kad pavyktų pasirodyti kuo geriau: 

„Kai žmonės pradėjo mėtyti iš sektoriaus, atsistoję nugara į metimo kryptį, tai pasiliko tas pats. Aišku, kiekvienas tai pritaiko savo individualioms savybėms – kas ranką aukščiau, kojas plačiau, dar kažką, bet pagrindai tie patys.“

Stebuklinga diena

Nuo R. Ubarto iškovoto olimpinio aukso jau prabėgo beveik 32-eji metai. Visgi sportininkas ir dabar dar prisimena širdžiai malonias akimirkas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Po to penkto metimo tada pagalvojau, kad niekas manęs neaplenkė, šešto metimo galvojau nemesti, bet numečiau – nieko gero. Bet po to prasidėjo pati maloniausia dalis. Lietuvos vėliavą kėlė, himnas Lietuvos, tai čia buvo pats maloniausias momentas. 

Kitas smagus momentas, kad šalia buvo varžovas, konkurentas Jurgenas Shultas, kurį šįkart aplenkiau, o Seule jis buvo mane aplenkęs. Buvo džiaugsmo akimirkų didelių. 

Kai sutiko oro uoste buvo labai gražu, esu dėkingas visiems, kurie pasveikino, buvo daug tokių malonumo minučių. Prisiminimai yra. Aišku, jie gal kažkiek apiblanksta, bet pasilieka tas jaudulys ir dalykai, kuriuos ten patyrėme“, – prisiminimais iš 1992-ųjų dalinosi legendinis sportininkas. 

Savo aukso medalį R. Ubartas Barselonos olimpinėse žaidynėse iškvovojo rugpjūčio 5 d., o įdomu tai, kad 2017 m. rugpjūčio 5 d. auksą pasaulio čempionate nuskynė ir Andrius Gudžius. 

Pagal dabartinį 2024-ųjų olimpinių žaidynių grafiką rugpjūčio 5 d. turėtų vykti disko metimo kvalifikacija, o į tai reagavęs R. Ubartas stebėjosi maloniu sutapimu ir sakė, kad tai sportininkams galbūt netgi galėtų būti ir papildoma motyvacija. 

Visgi disko metikas nepraleido pro akis ir faktoriaus, kad olimpiada bene visuomet kelia didesnį spaudimą nei įprastai. 

REKLAMA

Olimpinės žaidynės tokios yra, kad yra labai didžiulis jaudulys, įtampa. Neduok Dieve, kažkas gali „sulūžti“, perdegti iš tų favoritų. Tokių variantų pas mus būdavo, net kvalifikacijoje sudegdavo ir nepraeidavo, nors mėtydavo už kvalifikaciją 5 m toliau. 

Visko būna sporte, bet manau, kad vyrai yra patyrę, tokių didelių staigmenų gal ir nebus“, – vylėsi jis. 

Tikisi tęstinumo

Daug metų šiai sporto šakai atidavęs R. Ubartas neslepia džiaugsmo, kad ir po jo Lietuva ugdo talentingus disko metikus.  

„Duok Dieve, kad taip ir toliau, – apie besitęsiančius gerus Lietuvos disko metikų rezultatus, kalbėjo R. Ubartas. – Mes visi prisimename – Andrius ne kartą kalbėjo, Mykolas supranta, apie Virgį jau nekalbu, jis visada taip sakydavo. 

Buvo ir Pocius, Baltušnikas, mano treneris Vytautas Jaras, aš su Kidyku, tada Virgis atėjo, po to – Virgio sūnūs, manau, ir Martynas pasakys dar savo žodį disko metimo sektoriuje. Man svarbiausia, kad nenutiltų šitas.“

„Manau, kad yra žmonių, kurie gali tęsti, tik reikia juos surasti ir kad treniruotųsi, noras būtų nugalėti. Jeigu bus olimpinėse žaidynėse medaliai, jau bus jauniems žmonėms kažkoks stimulas. Jie juk mato, nori būti panašūs į Mykolą, Andrių, mus visus“, – pridūrė olimpinis čempionas. 

REKLAMA

Žinoma, geri rezultatai ir tinkamas pasiruošimas yra labai svarbu, tačiau Lietuvos atstovams olimpinėse žaidynėse R. Ubartas linkėjo vieno, ir turbūt paties svarbiausio, dalyko – sveikatos. 

„Visiems norėčiau palinkėti be traumų prieiti prie pagrindinio starto, geros sportinės formos. Kovoti už vėliavą kiek tik įmanoma. Kiekvienas kovoja kiek jis gali, kiek yra pasiruošęs, kiek subrendęs, bet svarbiausia, kad būtų sveiki ir siektų geriausio rezultato. 

Taip pat, kas gali – žinome, apie ką kalbu – kad užsikabintų gerus medalius. Manau, kad tai visiškai įmanoma“, – šyptelėjo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų