Trumpai apibūdinome kiekvieną žaidėją ir tai, kuo jis galėtų padėti Lietuvos rinktinei kelyje į olimpines žaidynes.
Primename, kad norint patekti į olimpines žaidynes, lietuviams bus būtina grupės turnyre nugalėti Meksiką ir Dramblio Kaulo krantą. Atrankos pusfinalyje ir finale mūsiškių lauktų Puerto Rikas, Italija arba Bahreinas.
Jeigu Lietuva sugebėtų patekti į olimpines žaidynes, K. Maksvyčio auklėtiniai Paryžiuje žaistų su JAV, Serbija ir Pietų Sudanu.
Paryžiaus olimpinės žaidynės vyks liepos 26–rugpjūčio 11 d.
Įžaidėjai: Rokas Jokubaitis, Vaidas Kariniauskas
Rokas Jokubaitis praėjusioje Pasaulio taurėje savo žaidimu ir gebėjimu valdyti žaidimo tempą įrodė, kad jau yra pasiruošęs prisiimti pagrindinio rinktinės įžaidėjo vaidmenį.
23-ejų lietuvis turi neišsiskiriantį sezoną „Barcelonos“ gretose, kur jam atitenka epizodinis vaidmuo, tačiau Lietuvos rinktinėje šis krepšininkas, kaip kadaise ir Mantas Kalnietis, atsiskleidžia visai kitomis spalvomis.
Vaidas Kariniauskas išgyvena kuklų sezoną Vilniaus „Wolves“ gretose, tačiau 30-ies alytiškis vis dar turi elitinę savybę, kuri gali praversti ne tik olimpinėje atrankoje Puerto Rike, bet ir pagrindinėje planetos sporto šventėje Paryžiuje.
198 cm ūgio įžaidėjas gali patikimai gintis ir tai išlaikyti išsikeitimo situacijose, kas šiuolaikiniame krepšinyje yra itin svarbu. Be to, aukštas ir tvirtai sudėtas įžaidėjas gali uždominuoti savo tiesioginį oponentą žaidimu nugara į krepšį, o tai lietuvių žaidime sukuria papildomą nenuspėjamumą ir gali suteikti daugiau laisvės puolime komandos draugams.
V. Kariniauskas šią vasarą veikiausiai būtų 10–15 minučių žaidėjas ir sumaniai išnaudojus šį krepšininką Lietuvos rinktinė galėtų gauti apčiuopiamos naudos.
Gynėjai: Marius Grigonis, Deividas Sirvydis, Tomas Dimša
Marius Grigonis su Atėnų „Panathinaikos“ ruošiasi Eurolygos finalo ketvertui ir yra svarbi komandos dalis. Su sąlyga, jeigu žaidžia sau įprastoje gynėjo, o ne lengvojo krašto puolėjo pozicijoje. Krepšininkas puolime geba susikurti sau situacijas pats ir į žaidimą įtraukti kitus komandos draugus.
M. Grigonio rinktinėje nematėme jau seniai. Šiandien Marius yra vienas geriausių šalies krepšininkų perimetre. Simboliška, kad rinktinėje 30-metis debiutavo 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.
Tuomet į rinktinę M. Grigonis važiavo be ypatingų lūkesčių ir spaudimo. Šią vasarą iš Mariaus tikimasi vaidmens, kurį savo geriausiais laikas rinktinėje atliko Renaldas Seibutis ir panašaus tipažo žaidėjai.
Deividas Sirvydis yra „be penkių minučių“ Eurolygos žaidėjas. Puikų sezoną Panevėžio „Lietkabelyje“ žaidžiantis gynėjas padarė akivaizdžią pažangą ir kontraktas su Kauno „Žalgiriu“ yra žemai kabantis obuolys.
D. Sirvydis Lietuvos rinktinėje debiutavo jau praėjusią vasarą ir Pasaulio taurėje tikrai nesudegė. 23-ejų krepšininkas šį sezone buvo vienas naudingiausių Europos taurės žaidėjų, o jo įgūdžių paketas – metimas iš perimetro, prasiveržimai, situacijų skaitymas ir užsispyręs charakteris – būtent tai, ko šią vasarą reikia mūsų šalies nacionalinei rinktinei.
Tomas Dimša yra tapęs tvirtu „Žalgirio“ rotacijos žaidėju Eurolygoje – žaidėjas nieko negavo avansu ir visas minutes išsikovojo savo sunkiu darbu. Gynėjas darniai papildo Lietuvos krepšininkų „mažiukų“ liniją – geba kokybiškai gintis išsikeitimo situacijose, turi tvirtą kūną kokybišką prasiveržimą, gebėjimą draskyti varžovų gynybą ir pataikymą iš toli.
Ko dar galime norėti iš žaidėjo, kuriam olimpinėje atrankoje ir olimpinėse žaidynėse prognozuojame iki 10 min. žaidybinio laiko?
Lengvieji krašto puolėjai: Ignas Brazdeikis, Mindaugas Kuzminskas
Ignas Brazdeikis turi psichologiškai sunkų sezoną Pirėjo „Olympiakos“ gretose. „Žalgiryje“ Iggy buvo vienas iš sprendžiančių žaidėjų, o čia svarbiausius įvykius stebi nuo atsarginių žaidėjų suolelio.
Vis tik tai Lietuvos rinktinei gali išeiti į naudą – I. Brazdeikio sugebėjimai ir charakteris per šį sezoną niekur nedingo – į Lietuvos rinktinę Ignas atvyks ištroškęs svarbaus vaidmens ir pailsėjęs nuo spaudimo, kuris tikrai buvo jaučiamas „Žalgiryje“.
Galingas kūnas, gebėjimas ir nebijojimas žaisti „į kontaktą“ nepalieka klausimų, kad I. Brazdeikis ir šią vasarą bus Lietuvos rinktinė starto penketo narys.
Taip pat norisi tikėti, kad žaidimas pas Georgios Bartzoką iš Iggy repertuaro išgyvendino nepamatuotus prasiveržimus, kurie neretai būdavo tiesiog „lipimas į medį“.
Mindaugas Kuzminskas šį sezoną pagerino savo karjeros rezultatyvumo rekordą, kai FIB Čempionų lygos mače atstovaudamas Atėnų AEK pelnė 40 taškų.
Tai nebuvo vienadienis ar atsitiktinis blykstelėjimas – 34-erių žaidėjas pastaraisiais sezonais atrodo atradęs save kaip krepšininką, subrendęs psichologiškai ir besimėgaujantis likusiais karjeros metais.
Šių metų rinktinė sunkiai įsivaizduojama be M. Kuzminsko.
Sunkieji krašto puolėjai: Edgaras Ulanovas, Tadas Sedekerskis
Edgaras Ulanovas paskutinį kartą Lietuvos rinktinėje žaidė 2019 m., o šią vasarą „Žalgirio“ kapitonas rodo didelę motyvaciją žaisti olimpinėje atrankoje, o vėliau ir olimpinėse žaidynėse.
E. Ulanovo įgūdžių paketas ir lyderystė rinktinėje tikrai praverstų – krepšininkas patikimai ginasi, gali uždominuoti varžovą baudos aikštelėje, pataikyti iš toli.
Tadas Sedekerskis yra save visiškai atradęs Vitorijos „Baskonia“ organizacijoje ir neseniai su Eurolygos klubu pasirašė naują 5 sezonų kontraktą.
Tokia kontraktų trukmė profesionaliame sporte yra itin retas reiškinys. T. Sedekerskis labiausiai vertinamas dėl gynybos, išsikeitimo situacijų ir gebėjimo pataikyti iš aikštės kraštų.
T. Sedekerkis praėjusiame pasaulio čempionate pralaimėjo konkurencinę kovą Eimantui Bendžiui, bet pastarąjį žaidėją vis labiau alina traumos, todėl treneriams eilinę vasarą teks spręsti rebusą – pasirinkti T. Sedekerskį ar E. Bendžių.
Vidurio puolėjai: Domantas Sabonis, Jonas Valančiūnas, Donatas Motiejūnas
Niekam nekyla klausimų, kad Domantas Sabonis šiuo metu yra geriausias Lietuvos krepšininkas. Didžiausias klausimas, ar D. Sabonis gali efektyviai ir, svarbiausia, pergalingai žaisti viename penkete su Jonu Valančiūnu.
Jeigu ne, treneriai turi priimti ryžtingą sprendimą ir J. Valančiūną pastumti į vaidmenį, kai šis rungtynes pradeda nuo suolo ir duoda atsipūsti D. Saboniui.
Šio paprasto ir galbūt labai efektyvaus sprendimo mūsų trenerių štabas dar nėra išbandęs ir labai įdomu, ar šią vasarą pamatysime kažką panašaus.
Donatas Motiejūnas žaidžia labai solidų sezoną „AS Monaco“ gretose, o Eurolygos ketvirtfinalio serijoje su Stambulo „Fenerbahče“ buvo geriausias komandos žaidėjas.
Donatas dar niekada nėra žaidęs olimpinėse žaidynėse ir šio šanso jis nusipelnė.
Arti rinktinės dvyliktuko?
Lietuvos krepšinio unikalumas – sudaryti dvi, o gal net tris panašaus pajėgumo rinktines, kurios galėtų konkurencingai rungtis didžiausiuose krepšinio turnyruose. Tai puikiai parodo ir 2023 m. Pasaulio taurės patirtis, kai į šeštoji vieta pasaulyje buvo iškovota su 6 krepšininkais, kurių nė nebuvo 2022 m, Europos čempionate.
Kol kas neigiamo atsakymo atvykti į rinktinės stovyklą nedavė nė vienas krepšininkas. Kol kas visi geriausi žaidėjai išvengia traumų ir belieka tikėtis, kad taip bus toliau.
Vis tik prie rinktinės dvyliktuko mindžikuoja mažiausiai 7 krepšininkai. Margiris Normantas žaidė praėjusiame pasaulio čempionate, tačiau šią vasarą Margo konkurencija tarp gynėjų yra tiesiog per didelė.
Augustas Marčiulionis ir Tadas Jogėla puikiai pasirodė pirmojo etapo Lietuvos rinktinėje ir buvo pakviesti prisijungti prie pagrindinės komandos treniruočių stovyklos. Visgi konkurencija šią vasarą tokia arši, kad į dvyliktuką šie krepšininkai galėtų patekti tik susiklosčius krūvai aplinkybių ir atsitiktinumų.
Rokas Giedraitis yra tvirtas Eurolygos žaidėjas, tačiau patirtis rodo, Lietuvos rinktinėje šis šiaulietis tiesiog prapuola ir neatranda savęs. Belieka tikėtis, kad R. Giedraitis turi sportinio pykčio ir yra pasiruošęs paneigti šiuos žodžius.
Lukas Lekavičius pastarąjį sezoną sunkiai įsipaišė į Kazio Maksvyčio schemas ir vien jau šitas faktas sufleruoja, kad Kazys rinktinėje Luko nemato. Kita vertus, L. Lekavičius turi elitinį „floaterį“ ir jo galimybių patekti į dvyliktuką visiškai nurašyti nereiktų.
Didžiausios Lietuvos krepšinio vilties – Mato Buzelio – šią vasarą laukia NBA naujokų birža ir kvietimas į rinktinės stovyklas greičiausiai nebūtų naudingas nė vienai suinteresuotai pusei. Lietuvos krepšinio federacija (LKF) atlieka puikų darbą ir palaiko šiltus santykius su M. Buzeliu ir jo šeima.
Ši vasara tikrai nėra ta, kai reiktų forsuoti situaciją ir stengtis per pusę pasaulio atsigabenti M. Buzelį į rinktinės stovyklas.
Arnas Butkevičius išgyvena traumingą sezoną ir didelis klausimas, ar klaipėdietis šią vasarą galės konkuruoti dėl vietos dvyliktuke.
Eimantas Bendžius turi elitinę savybę – gebėjimą aukštu procentu pataikyti tritaškius, tačiau yra gana pažeidžiamas gynyboje, o 34-erių žaidėjų traumų istorija yra papildomas rizikos veiksnys.
Ąžuolas Tubelis Klaipėdos „Neptūne“ įrodė, kad jau dabar gali dominuoti prieš „Žalgirio“ ir „Ryto“ klubus. Visgi situacija tokia, kad Ąžuolo pozicijoje šiuo metu laisvų vietų nėra – D. Sabonis, J. Valančiūnas, o turbūt ir D. Motiejūnas – šią vasarą turi garantuotas vietas rinktinėje.
Kažko nepaminėjome? Nesutinkate su mūsų nuomone? Išsakykite savo pastebėjimus komentaruose!
Olimpinę atranką ir Paryžiaus olimpines žaidynes galėsite stebėti TV3 televizijoje ir naujienų portale tv3.lt!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!