2016 m. sausį Š. Jasikevičius tapo vyr. Kauno „Žalgirio“ treneriu. Sezono viduryje Lietuvos krepšinio flagmano vairą iš Gintaro Krapiko perėmęs auksinis berniukas atvedė „Žalgirį“ į Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sostą.
Tiesa, pirmasis blynas kaip vyr. treneriui Šarui prisvilo. Žalgiriečiai kiek netikėtai 2016 m. vasarį pralaimėjo patį pirmąjį Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) turnyrą, kai finale pripažino Tomo Pačėso vadovaujamo Vilniaus „Lietuvos ryto“ pranašumą,
Vis tik didžiausi pasiekimai su „Žalgiriu“ Š. Jasikevičiaus laukė ateityje. 2017–2018 m. sezone Šaro „Žalgiris“ šokiravo Europą. Disponuodamas vienu kukliausių biudžetų visoje lygoje, treneris sugebėjo atvesti žalgiriečius į Eurolygos finalo ketvertą. Jame „Žalgiris“ užėmė 3 vietą ir tai iki šiol yra vienas didžiausių pasiekimų Kauno klubo istorijoje.
2020–2023 m. Š. Jasikevičius dirbo „Barcelonos“ vyr. treneriu ir visus tris kartus su Katalonijos sostinės klubu žaidė Eurolygos finalo ketvertuose. Beje, „Barca“ į ketvertus sugrįžo po 7 metų pertraukos, o tai tokiam Katalonijos grandui tai yra didelė pertrauka.
2023 m. gruodį Š. Jasikevičius tapo Stambulo „Fenerbahče“ vyriausiuoju treneriu. Jau pirmajame sezone Šaras su Turkijos klubu pateko į Eurolygos finalo ketvertą.
Nuo 2018 m. Š. Jasikevičius praleido tik vieną Eurolygos finalo ketvertą. Su trimis skirtingais klubais per 6 sezonus jis pasiekė net 5 finalo ketvertus. Tačiau nė viename iš jų netriumfavo – kartą liko antras, dukart trečias ir dukart ketvirtas.
Ko Šarui vis pritrūksta iki galutinės sėkmės? Kada išauš šio trenerio aukso amžius? Šių ir kitų atsakymų naujienų portalo tv3.lt rubrika „Ekspertai prie parketo“ ieškojo su ilgamečiu treneriu, buvusiu Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) sporto direktoriumi, tv3.lt krepšinio apžvalgininku Šarūnu Sakalausku.
Pasak 2000 m. LKL čempiono ir 2006 m. geriausio Vokietijos lygos trenerio Š. Sakalausko, Šaro aukso amžius prasidės jau netrukus.
„Šarūnas, kaip vyriausiasis treneris, dirba tik aštuntą savo pilną sezoną. Pirmąjį dešimtmetį treneriai dažniausiai paskiria mokymuisi – išbando taktikas, sistemas, analizuoja, kas veikia, o kas ne. Manau, Š. Jasikevičius yra kelyje link savo sėkmės formulės atradimo, o aukso amžiumi jam taps antrasis treniravimo dešimtmetis“, – savo įžvalgomis dalijasi Š. Sakalauskas.
Naujienų portalas tv3.lt pateikiame trenerio Š. Sakalausko mintis.
Kaip atrodo Ergino Atamano ir Šarūno Jasikevičiaus „sistemos“?
Šarūnas Jasikevičius vyr. treneriu dirba 8 sezonus ir per paskutinius 6 metus pasiekė 5 Eurolygos finalo ketvertus. Tai yra fantastiniai pasiekimai. Mes, lietuviai, iš Š. Jasikevičiaus norime visko, daug ir iškart. Taip yra dėl to, nes esame pripratę prie jo pergalių būnant krepšininku.
Bet kuriam kitam treneriui tokie rezultatai būtų fantastiniai, bet iš Šaro mes, lietuviai, tikimės tik titulų – visi kiti pasiekimai didžiajai daliai visuomenės gali atrodyti kaip nesėkmės.
Bet kas slypi už titulų? Patirtis. Erginas Atamanas treneriu dirba nuo 1996 m. ir pirmą kartą Eurolygą laimėjo 2021 m., būdamas 55-erių. Š. Jasikevičius treniruoja tik aštuntąjį sezoną ir jam dar tik 48-eri. Tai yra dar labai jaunas treneris.
Pirmąjį dešimtmetį treneriai dažniausiai paskiria mokymuisi – išbando taktikas, sistemas, analizuoja, kas veikia, o kas ne. Manau, Š. Jasikevičius yra kelyje link savo sėkmės formulės atradimo, o aukso amžiumi jam taps antrasis treniravimo dešimtmetis. Manyčiau, kad būtent tada Š. Jasikevičius nuskins daugiausiai Eurolygos titulų ir tai bus sėkmingiausias jo, kaip trenerio, dešimtmetis.
Nėra taip, kad E. Atamanas treniruoja vien iš nuojautos ar intuicijos. Jis taip pat ilgus metus ieškojo sėkmės formulės ir ją pagaliau atrado. Aišku, tos formulės jis niekam nesako.
Klausant jo gali susidaryti įspūdis, kad jo komandose sistemos apskritai nėra ir viskas vykta galbūt net lengvabūdiškai. Tikrai nėra taip, kad Atamanui jam tiesiog sekasi. Tai yra trenerio menas – paslėpti savo sistemą.
Sistema krepšinyje garantuoja tam tikrus dalykus. Sistema leidžia kontroliuoti žaidimo elementus ir tas pats Atamanas turi savo sistemą. Sakyčiau, kad tobulas trenerio balansas galėtų būti 80 proc. sistemos ir 20 proc. improvizacijos.
Spėčiau, kad E. Atamanas turi savo taisykles, aiškią žaidimo filosofiją, tačiau nemažą dalį sudaro improvizacija, kurioje viską puolime sprendžia jau paruošti žaidėjai.
Jeigu pažvelgtume į Stambulo „Anadolu Efes“ arba Atėnų „Panathinaikos“ auksines sudėtis, pamatytumėte, kad jose buvo ar vis dar yra tik visiškai paruošti žaidėjai. Atamanas į savo vadovaujamas komandas kviečiasi tik visiškai paruoštus ir jau išugdytus žaidėjus, kurių iš esmės nebereikia kažko mokyti ar tobulinti.
Tuo metu Šaras mėgsta pasikviesti krepšininkus ir juos tobulinti sezono metu. Man tai atrodo žavu, nes Š. Jasikevičius ugdo nelabai kam žinomus krepšininkus ir paverčia juos žvaigždėmis.
Man atrodo, kad kitą sezoną mes matysime gerokai pasikeitusią „Fenerbahče“ sudėtį. Keisis ne tik penkti numeriai. Šaras turės pilną teisę komplektuoti komandą pagal savo filosofiją, todėl bus labai įdomu sekti jo vasaros pirkinius.
Š. Jasikevičius – Lietuvos rinktinėje: kiek ilgai to teks laukti?
Spėčiau, kad Lietuvos rinktinėje Š. Jasikevičiaus mes nematysime tol, kol jis visiškai nepasisotins Eurolygos titulais. Kai jis sau įrodys, kad gali laimėti Eurolygą kaip treneris, pavyzdžiui, keturis kartus, galbūt jis nusiramins ir tada galės atiduoti duoklę Lietuvos rinktinei.
Aš labai skatinčiau šį žingsnį, kad ir koks jis atrodytų tolimas. Dirbdamas Lietuvos rinktinės vyr. treneriu, Š. Jasikevičius rūpintųsi visa Lietuvos krepšinio ekosistema – moksleivių krepšiniu, jaunimo rinktinėmis, metodikomis.
Jis į visą Lietuvos krepšinio piramidę įneštų sveikintinų pokyčių, nes Šarūnas yra sistemos žmogus ir jis tikrai pozityviausia to žodžio prasme kištųsi ne tik į vyrų rinktinės reikalus.
Ar treneris su metais tampa vis geresnis? Taip, jis įgauna išminties, įgyja autoritetą. Vienintelis dalykas, ką bėgant metams dažniausiai praranda krepšinio treneris, kaip ir kiekvienas žmogus savo profesijoje, tai norą rizikuoti ir išbandyti naujoves.
Turime gerų pavyzdžių, kai garbaus amžiaus treneriai sėkmingai vadovauja rinktinėms ar NBA klubams – Svetislavas Pešičius būdamas 73-erių atvedė Serbijos rinktinę į Pasaulio taurės finalą, Gordonas Herbertas su Vokietijos rinktine pasaulio čempionatą laimėjo būdamas 64-erių. Greggui Popovičiui jau 75-eri ir jis vis dar vadovauja San Antonijaus „Spurs“ ir sėkmingai ugdo geriausius pasaulio talentus.
Jeigu treneris nepraranda ritmo – tai yra nepertraukiamai treniruoja komandas, savo karjeroje neturi ilgų pauzių, atnaujina žinias, skaičiai pase lemiamos įtakos neturi.
Šarūnas Sakalauskas, specialiai naujienų portalui tv3.lt