Krūties vėžys – viena dažniausiai pasitaikančių onkologinių susirgimų Lietuvoje. Kasmet šią diagnozę išgirsta apie 1600 moterų. Deja, nuo šios ligos miršta nemažai moterų – kasdien po vieną dvi. Per metus šis skaičius sudaro beveik 600.
„Gera žinia – nuo kitų metų ankstėja prevencinių patikrų amžius – moterys galės tikrintis jau nuo 45 m., o bene nuo 50-ies, kaip buvo anksčiau. Ir tą galės daryti iki tol, kol joms sueis 75 m. Tai yra didžiulis pasiekimas. Nes iki šiol galioja klaidingas įsitikinimas, kad jei esu jaunas ar jauna, krūties ar kito vėžio diagnozė manęs nepalies.
Tačiau susumavus statistiką tarp visų krūties vėžių sergančių moterų, apie penktadalis suserga būdamos jaunesnės nei 50 m. amžiaus. Tai labai džiaugiamės, kad nuo kitų metų amžiaus tarpsnis, kada galima tikrinti, išsiplečia net 10 metų“, – ketvirtadienį spaudos konferencijos metu priminė Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė.
Sudalyvauja mažiau nei pusė
Pasak jos, valstybė priėmė sprendimą, skiria resursus, tad pacientams belieka išlikti budriems ir sulaukus pasiūlymo dalyvauti prevencinėje programoje.
„Raginu neatsisakinėti, užsiregistruoti anksčiausiam įmanomam laiku. Nes dalyvavimas prevencinėse programose procentas yra žemas –šiek tiek daugiau nei 50 proc. Tai liudija, kad yra erdvės pasistengti kiekvienam iš mūsų“, – pabrėžė N. Čiakienė.
Pasak POLA atstovės, dalis moterų klaidingai įsitikinusios, kad jei joms 30 metų, reikia laukti iki 45–50 m. tam, kad galėtų atlikti prevencinę mamogramą:
„Svarbu atskirti, kad prevencija skirta toms moterims, kurios neturi jokių nusiskundimų, tačiau jei jų jau kažkokių yra bet kokių nerimo ženklų, pirmas žingsnis kreiptis į šeimos gydytoją.“
Vis daugiau iniciatyvų, kur galima pasitikrinti dėl krūties vėžio
Ji pridūrė, kad siekiant atliepti jaunesnių pacienčių poreikius spalio mėnesį POLA drauge su partneriais – „Affidea“ ir „Northway“ klinikomis – sudarys galimybę pasitikrinti 300 vyresnių nei 40 m, moterims, gyvenančioms Kauno ar Klaipėdos mieste ar rajone, pasidaryti prevencinę mamogramą.
„Matydami susidomėjimą, nes skelbimas buvo patalpintas prieš kurį laiką, matome, kad tai labai aktuali iniciatyva, jaunos moterys nori pasitikrinti, joms rūpi sveikata, tad atsiradus tokiai galimybei, jos skuba ja pasinaudoti.
Tai pat noriu pasidžiaugti kai kurių savivaldybių iniciatyva, pavyzdžiui, Jonavos savivaldybė sudaro galimybes savo lėšomis dengdamos prevencinės echoskopijos tyrimus tam, kad tie žmonės, kurie nori pasitikrinti prevenciškai, joms nebūtų sudaromi kažkokie stabdžiai“, – pabrėžė ji.
Portalas tv3.lt primena, kad pernai Nacionaliniame vėžio institute (NVI) inicijuota akcija, kai moterys iš rajonų nemokamai atvežamos išsitirti dėl krūties vėžio, pasiteisino.
Papildomai buvo patikrina beveik 1000, o pati spalį pradėta akcija išsitęsė į visus metus.
„Procentas pasitikrinusių moterų mūsų įstaigoje, lyginant su ankstesniais metais, padidėjo 30 proc. Tai – džiuginantys rezultatai. Ir „rožinis spalis“ išsitęsė į visus metus ir moterys kiekvieną mėnesį atvyksta po kelis autobusus iš tolimesnių rajonų.
Linkiu, kad tas spalis tegu nesibaigia, tegu moterys važiuoja, tikrinasi ir perduoda žinią mamoms, senelėms, artimosioms, kaimynėms“, – ką tik pasidžiaugė NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus vedėja dr. Jurgita Ušinskienė.