• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis nekilnojamo turto (NT) ekspertų sako tokių metų, kokie buvo 2020-ieji, mažai tikėjęsi. Dar pavasarį visiškoje duobėje atsidūręs NT sektorius jau antroje metų pusėje šoko į viršų, o metų pabaigoje pasiekė bene rekordines aukštumas. Pozityvios pirkėjų nuotaikos, anot brokerių, išsilaikė ir šių metų pradžioje.

Daugelis nekilnojamo turto (NT) ekspertų sako tokių metų, kokie buvo 2020-ieji, mažai tikėjęsi. Dar pavasarį visiškoje duobėje atsidūręs NT sektorius jau antroje metų pusėje šoko į viršų, o metų pabaigoje pasiekė bene rekordines aukštumas. Pozityvios pirkėjų nuotaikos, anot brokerių, išsilaikė ir šių metų pradžioje.

REKLAMA

Tiesa, nors sausį pardavimų ir daugiau nei įprasta žiemos laikotarpiui, jų galėtų būti ir daugiau, sako brokeriai – būsto paieškas karantino ribojimai daliai pirkėjų kiek apsunkina.

Šiokių tokių problemų yra

Nekilnojamo turto agentūros „Remax Plius“ biuro vadovas ir brokeris Ramūnas Sobutas sako pastebintis, kad pagrindinė problema, su kuo susiduria pirkėjai, pavyzdžiui, Klaipėdoje – bankų atsisakymas suteikti paskolas visiems besikreipiantiems.

„Labai riboja bankai – labai žiūri žmonių veiklas ir nenori finansuoti kas rodo pajamas iš užsienio. Tai tas žmones šiek tiek stabdo. Bet iš principo paklausa padidėjusi namų ir didesnių butų – tai čia turbūt dėl pandemijos žmonės suprato, kad reikia didesnio ploto ir daugiau kambarių ir, aišku, yra išaugusi sklypų paklausa – žmonės vėl atsisuko į nuosavas valdas“, – pastebi R. Sobutas.

REKLAMA
REKLAMA

NT brokeris Klaipėdoje prideda, kad paprastai žiemos mėnesiais būna perkama mažiau būstų, tačiau ši žiema – išimtinė.

„Paprastai sumažėjimas yra, tikrai yra, bet šiemet visiškai ne – matyt grįžusių iš užsienio yra nemažai, tai čia gal tas daro įtaką“, – spėlioja ekspertas.

REKLAMA

Kad pardavimų 2020-ųjų pabaigoje buvo neįprastai daug pastebi ir nekilnojamo turto įmonės „Inreal“ brokerė Kaune Edita Urbanavičiūtė. Visgi ekspertė sako, kad sausį kiek jaučiasi mažesnis pirkėjų srautas.

„Kas buvo prieš metus ar pusę metų suplanavę pirkti būstą, tai tie ir perka, atsisako vienetai nebent, procentais net negalėtum pasakyt.

Dažniau prašo nebent pratęsti terminą, jei žmogus turėjo nedarbingumą ir reikia, kad išdirbtų mėnesių skaičiai būtų tinkami bankui dėl paskolos suteikimo. Bet klientų srautas yra apmažėjęs – dėl apžiūrų daugiausiai, nes jos negali vykti kaip įprastai, tai, aišku, kažkiek atsiliepia ir pardavimams“, – darbo patirtimi dalijasi brokerė.

REKLAMA
REKLAMA

Ir nors dėl gyvų apžiūrų trūkumo pastaruoju metu parduodama mažiau būstų, E. Urbanavičiūtė sako randanti būdų, kaip pirkėjui aprodyti išsirinktą NT objektą.

„Nuotolinis apžiūrėjimas tai vyksta, aš nuvažiuoju į vietą ir filmuoju klientui, būna ir sutariam su žmogumi, kad aš jam atrakinu butą ar kur nurodau eiti į statybas, kur nėra durų.

Užtenka pasakyti žmogui, nurodyti, kur galima eiti, aišku ir su statybininkais susitariame, kad tuo metu toje vietoje darbų nebus, ir jis pats vienas ten ir vaikšto – palieki šalmą žmogui, na ir kitaip visaip ieškai, kaip be kontaktų viską aprodyti“, – paaiškina brokerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Urbanavičiūtė neslepia, kad toks apžiūrėjimas, nors ir gali vykti, tačiau tai sunkiai atstoją gyvą, įprastą būsto apžiūrą.

NT pardavėjai – kaip maisto parduotuvės

Tuo metu Vilniuje situacija, panašu, kiek kitokia – NT ekspertas Arnoldas Antanavičius, kalbėdamas apie būsto pardavimus sostinėje, su šypsena atliepia, kad būstą šiuo metu žmonės perka kaip maistą.

REKLAMA

„NT pardavėjai šiuo metu, susidaro toks įspūdis, kad dirba kaip farmacininkai ar maisto pardavėjai – prekiauja pirmo būtinumo prekėmis. Tam įtakos tikrai daro tai, kad žmonės įsivaizduoja, kad būstas yra tarsi finansinė apsauga nuo pinigų nuvertėjimo.

Tai taip juokaujant – maistą žmonės perka, kad išgyventų, vaistus – kad pasveiktų, o būstą – kad apsisaugotų nuo kokio nors finansinio „kracho“, – dabartinę situaciją sostinės NT rinkoje komentuoja A. Antanavičius.

REKLAMA

NT ekspertas prideda, kad 2020 m. buvo tikrai nenuspėjami – nuo visiškos sustingimo pavasarį iki rekordinių pirkimų-pardavimų sandorių metų pabaigoje, o rekordiniai pardavimai tęsiasi ir sausio mėnesį.

„Praeitus metus tikrai pavyko baigti be jokio finansinio nuosmukio, ko visi tikėjomės pavasarį, nes kovo-gegužės mėnesiai tušti buvo, tačiau metiniai rezultatai tai tikrai labai panašūs į 2019 metus.

Žmonės bene mušė rekordus, vystytojai pardavė arti rekordinio kiekio būstų. Kotedžų rinka ir nuosavų namų segmentas – jis jau kelis metus iš eilės buvo fiksuojamas kaip augantis, o per 2020 metus sandorių buvo sudaryta dar penktadaliu daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai toks šuolis yra tikrai įspūdingas ir manau daug lėmė pasikeičiantis gyvenimo ritmas“, – prabėgusius metus trumpai apžvelgia ekspertas.

A. Antanavičius prideda, kad ir sausio mėnesį, pirkėjų nuotaikos išliko taip pat pozityvios.

Atsiranda daugiau galimybių projektuoti savo būstą

Tuo metu Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius sako, kad esminis pernai įvykęs metų NT rinkos virsmas, darantis įtaką naujiems projektams – namų erdvės skaidymas žmonėms suvokus, kad namai nebėra vien nakvynės vieta.

REKLAMA

„Erdvės skaidymas į atskiresnes erdves jau vyksta – tiek namuose, tiek kotedžuose ar net butuose. Dabar vystytojai palieka didesnį lankstumą žmonėms persiplanuoti naujai statomų būstų erdvę, persistumdyti sienas – net ir mūrines, nes kol dar namas nestatomas, tą galima labai lengvai padaryti tiesiog kompiuteryje.

Todėl taip, noras turėti atskiras erdves, ypač dabar, kai namai tampa nebe tik miego, bet ir darbo, laisvalaikio vieta, tikrai yra. Ypač jei yra šeimoje vaikai, kuriems reikia erdvės mokytis ir tampa aktualu kiekvienam vaikui užtikrinti atskirus kambarius.

Naujuose projektuose galimybė atsiskirti erdves ar padaryti jų daugiau tikrai yra – visus tuos norus galima sudėti ant popieriaus ir duoti užsakymą statytojui juos realizuoti“, – sako M. Statulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų