Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose šiuo metu naudojamas ultragarsinės diagnostikos aparatas yra itin senas. Kaip sako Santaros klinikų Pediatrijos centro vyr. vaikų kardiologė dr. Odeta Kinčinienė, jam beveik 20 metų, o vaizdo kokybė – labai prasta.
Elijo istorija – tik viena iš daugelio, iliustruojanti šio aparato įsigijimo svarbą. Elijas – labai lauktas vilniečių šeimos „pagrandukas“, trečiasis vaikas. Rodėsi, viskas tekės jau įprasta vaga – šeima jau augino du vaikus, tad visa tai jau buvo puikiai pažįstama.
Tačiau Elijas vieną dieną netikėtai ėmė kosėti, o gydytojų apžiūros metu buvo nustatyta, kad berniukas turi stiprius širdies ūžesius ir širdies ydą. Elijo mama neslepia, kad sūnui pasisekė – po operacijos berniukas dabar gali džiaugtis smagia vaikyste, būdamas sveikas ir judrus.
Tačiau, pasak jos, tai būtų buvę neįmanoma be ultragarso diagnostikos aparato, kuris, savo laiku, leido gydytojams greitai ir tiksliai atskleisti Elijo širdies ydą. Be šio prietaiso, berniuko gyvenimas galėjo pasukti visai kita linkme.
Užsitęsęs kosulys atskleidė širdies ydą
Viskas prasidėjo, kai vieną dieną Elijas pradėjo smarkiai kosėti. Iš pradžių mama nemanė, kad tai kažkas rimto: „Kosulys nebuvo kitoks nei įprastai, tik truputį keistas, tarsi priepuoliais.“
Tačiau kosulys užsitęsė, o išbandžius įvairias priemones atsikratyti kosulio, berniuko būklė nesikeitė. Galiausiai šeima kreipėsi į gydytojus. Nors iš pradžių kosulys šiek tiek aprimo, jis taip ir nepraėjo. Dėl to Elijui teko net pusantro mėnesio nelankyti darželio.
Tuo metu šeima keitė gyvenamąją vietą, tad apsilankymas pas gydytojus buvo ne tik proga susipažinti su naująja šeimos gydytoja, bet ir išsiaiškinti, kas lemia užsitęsusį kosulį.
„Gydytoja paklausė Elijo plaučius ir širdelę bei pastebėjo labai stiprius ūžesius, nors man tuo metu vaikas atrodė sveikas. Jam tuoj 3,5 metų, pagalvojau, kad tai keista.
Mus nukreipė kas kardiologę, kuri patvirtino, kad yra stiprūs ūžesiai ir iškart įjungė ultragarso aparatą. Tuoj pat ekrane parodė Elijo širdį ir pasakė, kad širdelė nėra sveika, o yra yda. Paaiškino, kad reikės kreiptis į kardiochirurgus konsultacijai“, – prisimena pašnekovė.
Kardiologė ekrane parodė, kad mažojo Elijo širdelė vienoje pusėje turėtų būti didesnė, tačiau ji buvo deformuota – labiau išsiplėtusi į kitą pusę. Mama prisimena – tuo metu ją ištiko šokas, nes iki tol sūnus atrodė visiškai sveikas, išskyrus kosulį, dėl kurio jie iš pradžių ir kreipėsi į gydytojus.
Vėliau Elijui buvo paskirta dar viena konsultacija, kurios metu paaiškėjo, kad berniukui yra didelis prieširdžių pertvaros defektas, kuris gali būti sprendžiamas tik chirurginiu būdu.
Pašnekovė pasakoja, kad sužinojus tikrąją Elijo būklę, jausmas buvo tarsi smūgis iš giedro dangaus – Elijas, trečias vaikas šeimoje, iki tol atrodė visiškai sveikas.
Ji prisimena, kad sūnui nebuvo jokių simptomų: jis nepavargdavo, neturėjo jokių požymių, kurie rodytų širdies problemas – nieko, kas leistų įtarti tokią rimtą diagnozę.
„Chirurgas mums paaiškino, kad yra mėlynuojančios ir nemėlynuojančios širdies ydos. Mūsų atvejis – nemėlynuojanti, gana klastinga, nes išoriškai simptomų nematyti ir jie būtų pasireiškę tik vyresniame amžiuje.
Tačiau tada jau chirurginė intervencija būtų sudėtingesnė ir rizikingesnė dėl širdies veiklos pažeidimo, o širdyje galėtų būti per dideli pakitimai, gal net išsivystęs neatstatomas širdies ar net ir plaučių nepakankamumas. Kardiologė pasakė, kad neoperuojant Elijas galėtų gyventi tik apie 30–40 metų“, – prisiminė mama, pabrėždama, kad tai atskleidė situacijos rimtumą.
Be ultragarsinės diagnostikos aparato ligos nebūtų pastebėję
Ši istorija pasibaigė laimingai – Elijui buvo atlikta operacija. Mama pasakoja, kad berniukas po operacijos parą laiko buvo reanimacijoje, stebėjimo palatoje, bėgant laikui viskas sugijo ir jau po savaitės juos išleido iš ligoninės. Pašnekovė su šypsena prisimena – sūnus netgi pats stūmė savo lagaminą iš ligoninės.
Mama šypteli sakydama, kad juos lydėjo sėkmė, nes širdies problemos buvo aptiktos pačiu laiku ir, ėmusis reikiamų veiksmų, dabar Elijas gali džiaugtis vaikyste. Už tai ji dėkoja medikams, jų atsidavimui savo darbui ir įrangai, leidusiai laiku aptikti sūnaus širdies ydą.
Jos teigimu, ultragarso aparatas yra gyvybiškai būtinas gydymo įstaigoms, nes širdies negalima matyti plika akimi – tai ne nosis ar ausis, o vidinis organas, nuo kurio priklauso mūsų gyvybė ir sveikata. Elijo mama priduria, kad nors daugelis medikų ir puikūs kardiologai gali aptikti širdies ūžesius, tikra situacija paciento viduje tampa matoma tik ultragarso pagalba.
„Echoskopas – ultragarso aparatas – yra be galo reikalingas. Norėtųsi, kad kuo daugiau kardiologų turėtų galimybę čia ir dabar apžiūrėti širdelę su šiuo prietaisu. Nors mūsų konsultacija ilgai neužtruko, gydytojai nereikėjo spėlioti pagal ūžesių garsumą – ji iškart pamatė tikrąją būklę ir detaliai įvertino, kas vyksta, sakydama, kad reikalas skubus.
Mūsų pavyzdys yra įrodymas, kad šio aparato dėka buvo išsaugota gyvybė ir sveikata. Esu be galo dėkinga medikams, kurie mums padėjo“, – su ašaromis akyse pasakoja Elijo mama.
Tam, kad gydytojai galėtų tiksliai įvertinti vaikų širdies būklę ir priimti tinkamus sprendimus, reikalinga moderni medicininė įranga, kuri leidžia išsamiai stebėti širdies darbą – tai pakloja pamatus gelbėti gyvybes pritaikant reikalingą gydymą.
„Labai norėčiau pakviesti visus šiuo laikotarpiu ypatingai prisidėti, kiek kas gali. Nėra per mažos aukos – kiek kas gali ir nori. Niekuomet nežinome, kas gali nutikti, tačiau kiekvienam gali prireikti pagalbos iš medikų.
Ir tuo metu, kai jos prireikia, įsivaizduojame, kad medikai yra viskuo aprūpinti, kad galėtų mus išgelbėti. O čia yra dalykas, kuris mus išgelbėtų. Norėčiau paraginti kiekvieną pagalvoti apie tai ir prisidėti“, – raginimą siunčia berniuko mama.
Ultragarsinės diagnostikos aparatas gelbėtų gyvybes
Vaikų kardiologė dr. O. Kinčinienė, pabrėžia, kad Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose šiuo metu itin reikalingas nešiojamas mobilus ultragarsinės diagnostikos aparatas, kuris galėtų būti naudojamas chirurgijos ir intensyvios terapijos klinikoje, skubios pagalbos, anesteziologijos centruose bei intensyvios terapijos skyriuje.
Šis prietaisas yra ne tik būtinas, bet ir gyvybiškai svarbus, norint tiksliai ir greitai diagnozuoti vaikų širdies ligas, tyrimus atlikti greitai ir kokybiškai bei suteikti mažiesiems pacientams reikiamą pagalbą pačiu kritiškiausiu momentu.
Šio aparato svarba, pasak dr. O. Kinčinienės, yra be galo didelė, nes jis būtinas net keliose skirtingose srityse. Pirmiausia, gydytojai privalo prieš bet kokią chirurginę intervenciją įvertinti, ar vaikas neturi širdies ligų, jei ši diagnostika dar nebuvo atlikta. Nediagnozuota širdies liga gali rimtai pabloginti operacijos rezultatą ir prognozę, todėl šis prietaisas yra esminis, norint užtikrinti saugų ir efektyvų gydymą.
Kalbėdama apie antrą aparato panaudojimo būdą, kardiologė pabrėžia, kad esant kitų organų pažeidimams, pavyzdžiui, po nelaimingo atsitikimo ar chirurginės intervencijos, vaikas gali susidurti su širdies problemomis.
Tokiais atvejais gali kauptis skystis širdiplėvės ertmėje, prastėti širdies išstūmimo funkcija, kas gali sukelti širdies nepakankamumą. Todėl yra itin svarbu diagnozuoti šias problemas laiku, kad būtų galima suteikti pagalbą ir užkirsti kelią rimtesnėms komplikacijoms.
O trečioji grupė, pasak kardiologės, apima pacientus, kurie jau turi diagnozuotą širdies ligą, tačiau susirgo infekcija arba antrine liga, kuri komplikuoja širdies ydą. Tokios komplikacijos gali sukelti infekcinį endokarditą arba kitas širdies pažeidimo formas, kurios kartais gali turėti labai prastą prognozę pacientui.
„Kada turime infekcinę pažaidą kairiojoje širdies dalyje, jos negydant pacientas miršta“, – pabrėžia dr. O. Kinčinienė.
Aparato kaina – didžiulė
Vis dėlto, reikalingo portatyvinio aparato kaina nėra maža – ji siekia net apie 50 tūkst. eurų. Tačiau kardiologė pabrėžia, kad būtina suprasti šio aparato vertę, nes gydytojai jį naudos kasdien ir keliose skirtingose srityse, tirdami po kelis pacientus. Todėl ši investicija atsipirks labai greitai.
„Mes dirbome iki šiol turėdami kitą aparatą, kuriam jau nemažai metų. Kaip ir bet kuri aparatūra, jis turi savo galiojimo laiką, ir šis laikotarpis jau pasibaigė. Šiuo metu esame tokioje situacijoje, kai tą aparatą galime naudoti tik remdamiesi savo intuicija ir visa klinikine patirtimi, nes vaizdo kokybė yra ypatingai prasta“, – nuogąstauja vaikų kardiologė.
Ji priduria, kad šis klinikinėje praktikoje jau nebeturėtų būti naudojamas, geriausiu atveju, jo detalės galėtų būti panaudojamos kaip atsarginės, nes, kaip skaičiuoja, aparatui jau yra beveik 20 metų.
„Kviesčiau žmones, dalyvaujančius šioje akcijoje, pagalvoti, kad tokią situaciją gali patirti jų artimi žmonės. Kiekvienas iš mūsų norėtume, kad mūsų artimiesiems būtų suteikta geriausia pagalba, laiku atlikta diagnostika ir skirti geriausi galimi gydymo būdai.
Tiek diagnostika, tiek gydymo pasirinkimas priklauso nuo to, kaip laiku nustatoma liga, su kokiu aparatu ji diagnozuojama, ir nuo to, kiek yra pašalinių požymių bei pažeidimų“, – pabrėžia gydytoja.
Prisidėti prie šio gyvybiškai svarbaus pirkinio įsigijimo gali kiekvienas, skirdamas auką „Išsipildymo akcijai“.
„Išsipildymo akcija“ bendradarbiauja su aukojimo internetu portalu aukok.lt, sąskaitų apmokėjimo programėle Perlas Go, telekomunikacijų operatoriumi TCG, operatoriais Bitė, Tele2 ir Telia.
Skambinti ar rašyti trumpąsias SMS žinutes ir paaukoti galite šiais numeriais: 1891 – 5 EUR, 1892 – 10 EUR.
Visa paaukota suma keliauja į „Išsipildymo akcijos“ sąskaitą – akcijos partneriai netaiko jokių kitų mokesčių.
„Išsipildymo akcijos“ skaidrumu rūpinasi audito įmonė Grant Thornton Baltic.
Daugiau: www.tv3.lt/issipildymoakcija