Šis pristatymas vyko trečiadienį vykusio Priklausomybių prevencijos komisijos posėdžio metu – NTAKD Stebėsenos ir analizės skyriaus patarėja Brigita Rašimaitė pristatė Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro, kartu su Europos vandens nuotekų tyrimų grupe paskelbtus duomenis.
Pirmą kartą tokia stebėsena buvo atlikta 2011 m. – tuomet tyrime dalyvavo 19 miestų. Lietuvos sostinė Vilnius prie tyrimo pirmą kartą prisijungė 2017 m., 2018 m. tyrime dalyvavo ir Kaunas, bei Klaipėda.
Kaip paaiškino B. Rasimaitė, šis tyrimas leidžia stebėti nelegalių narkotikų paplitimą Europoje, gauti duomenis beveik realiu laiku, tarpusavyje lyginti rezultatus. O vien trijų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos mėginiai reprezentuoja beveik milijono gyventojų populiaciją.
Milžiniškas kokaino vartojimo augimas Klaipėdoje
Pastebėtina, jog tyrimų duomenys itin skiriasi tarp miestų. Štai kokaino vartojimas Vilniuje 2022-2023 m. išliko lygiai toks pat – 1 tūkst. gyventojų teko 124 miligramai šios medžiagos likučių koncentracijos nuotekose vienai dienai. Visgi, daug prastesnis vaizdas susidaro atkreipus dėmesį į ilgalaikius rezultatus – pirmą kartą atlikus tyrimą 2017 m., buvo aptikta vos 35 mg likučių koncentracijos vienam asmeniui – taigi, per 6 metus kokaino aptinkama maždaug tris su puse karto daugiau.
Kaune vartojimas per metus šiek tiek padidėjo – nuo 146 iki 150 miligramų. Visgi ir ši tendencija neramina, mat dar 2020 m. Kaunas pasižymėjo mažiausiu kokaino vartojimu, siekiančiu 65 miligramus koncentracijos vienam asmeniui.
Tačiau labiausiai stebina Klaipėdos rezultatus – lyginant 2022 ir 2023 m., pastaraisiais metais aptikta net 69 proc. didesnė kokaino likučių koncentracija. B. Rasimaitė pastebi, jog visuose miestuose didesnė likučių koncentracija pastebima sekmadieniais ir pirmadieniais, tik Kaune bene dvigubai aukštesnė koncentracija pastebima ne tik sekmadienį ir pirmadienį, bet ir šeštadienį.
NTAKD atstovė pažymėjo, jog tarptautiniu mastu, kokaino likučių koncentracija išlieka didžiausia Vakarų ir Pietų miestuose, ypač Belgijoje, Nyderlanduose ir Ispanijoje – trijų ketvirtadalių tyrime dalyvavusių šalių nuotekose aptinkamas didesnis kokaino koncentracijos kiekis savaitgaliais.
Klubinėtojų narkotikas populiarėja Vilniuje
MDMA (ekstazis) – vienas populiariausių narkotikų naktiniuose klubuose, reivuose. Tyrimo metu pastebėta, jog šio narkotiko koncentracija Kaune mažėja jau ketvirtus metus iš eilės – praėjusiais metais likučių koncentracija siekė 15 mg asmeniui, šiemet – 11.
Klaipėdoje pastebimas nedidelis padidėjimas – nuo 8 iki 11 mg asmeniui per tą patį laiko tarpą.
Tačiau visai kitokios tendencijos matomos Vilniuje – per metus pastebėta beveik dvigubai didesnė koncentracija (nuo 31 iki 51 mg asmeniui), o lyginant 2021 m. ir 2023 m. skaičius, matomas beveik du su puse karto didesnis narkotikų vartojimas. Pastebėta, jog Vilniuje ir Kaune MDMA vartojimas auga nuo šeštadienio iki pirmadienio, Klaipėdoje – tik šeštadienį.
Vilnius pagal aptikto ekstazio koncentraciją išsiskiria ir tarptautiniu mastu – 2023 m. pateko į Europos miestų 20-dešimtuką pagal MDMA likučių koncentraciją miesto nuotekose ir užėmė 13-ą vietų tarp kitų Europos miestų. O didžiausios MDMA koncentracijos buvo nustatytos Belgijos, Vokietijos, Ispanijos ir Nyderlandų miestų nuotekose.
Viena medžiaga aptikta tik Vilniuje
2023 m. pirmą kartą buvo tiriamas naujas narkotikas – ketaminas. Nors šios medžiagos buvo ieškoma ir kituose miestuose, kol kas nuotekose šios medžiagos pavyko aptikti tik Vilniuje. Tiesa, narkotikas buvo aptinkamas beveik visomis savaitės dienomis. Šis narkotikas populiariausias Belgijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose.
Amfetaminą ir metamfetaminą renkasi ilgalaikiai vartotojai
Kiek labiau optimistiški – amfetamino koncentracijos rezultatai. Čia išsiskyrė Kaunas – 2022 m. buvo pastebėtas tris kartus didesnė koncentracija nei ankstesniais metais (172 mg, lyginant su 58 mg vienam asmeniui), o šiemet vartojimas vėl grįžo į ankstesnį lygį. Šiemet taip pat pastebėta, jog Vilniuje aptinkama amfetamino likučių koncentracija mažėjo (nuo 81 iki 66 mg vienam asmeniui), o Klaipėdoje padidėjo beveik dvigubai (nuo 11 iki 25 mg asmeniui).
NTAKD pastebi, jog amfetamino likučių koncentracijos pasiskirstymas buvo gana stabilus visomis savaitėmis dienomis, o kaip minėjome, daugelis narkotikų dažniau buvo vartojami vieną ar kitą dieną. Tai leidžia daryti prielaidą, jog amfetaminą vartojantys asmenys tai daro reguliariai, o ne tik pavyzdžiui savaitgaliais, norėdami švęsti.
Nors Lietuvos tendencijos nėra tokios prastos, NTAKD pažymi, jog amfetaminas vis dar yra populiariausias Šiaurės ir Rytų Europoje ir kur kas mažiau populiarus Pietų Europoje.
Panašios tendencijos pastebėtos ir tarp metamfetamino vartotojų – jie narkotiką vartoją tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais. Vis dėlto, visuose miestuose pastebimas tolygus koncentracijos mažėjimas – Kaune metamfetamino koncentracija nuo 2021 m. iki 2023 m. sumažėjo daugiau kaip keturis kartus, Vilniuje – apie 7 kartus, Klaipėdoje minėto narkotiko beveik nebeliko (2023 m. užfiksuotas vos 1 mg likučių tūkstančiui asmenų). NTAKD pastebi, jog šios narkotinės medžiagos vartojimo mažėjimas pastebimas ir kituose Europos miestų nuotekose.
Tyrimas neatspindi visų tendencijų
Visgi šio tyrimo rezultatai tikrai neatspindi visų tendencijų. Kaip pastebėjo B. Rasimaitė, jaunimo tarpe vis populiarėja kanapės.
„Iš medikų girdime, kad jaunimo tarpe tampa populiarūs sintetiniai kristalai, kas yra sintetiniai kanabinoidai. Kaimynėje Lenkijoje yra didžiausias sintetinių kanabinoidų gamintoja. Turime įsivertinti šią riziką“, – perspėjo B. Rašimaitė.
O šių narkotikų nuotekų tyrimo metu aptikti kol kas neįmanoma.
„Kanapių vartojimas yra bene didžiausias, o šis tyrimas šių medžiagų kaip ir neidentifikuoja, nes jos greitai skyla. Bet mes girdėjome, kad tokios galimybės visgi yra“, – kalbėjo NTAKD direktoriaus pareigas einanti direktoriaus pavaduotoja Gražina Bielan.