Nors ir kaip prieštaringai būtų vertinamas Julianas Assange'as, žmonės, kurie vadinami jo sekėjais Rusijoje, gali smarkiai pakeisti korupcijos padėtį šioje šalyje.
Sprendžiant iš J. Assange'o sekėjų gausos ir bendruomenės jiems teikiamos paramos, nubausti visus bus labai sunku, rašo portalas dengi.ru.
Rusiškasis „WikiLeaks“ analogas, domenas „RuLeaks“ yra registruotas Vokietijos piliečio Gregorio Engelso vardu. Iš tiesų tikrieji politinius nusikaltimus atskleidžiančios svetainės kūrėjai – 20-mečiai rusai. Be to, ir pats Gregoris iki emigracijos 1989 metais buvo paprastas maskvietis mokinukas Grigorijus.
Laurų nenori?
Perduoti valdymo ir atsakomybės teises „RuLeaks“, rusiškojo „Wikileaks“, įkūrėjai nusprendė norėdami apsisaugoti. Kitaip sakant, kad Rusijos teisėtvarkos ir kitų organų spaudimas jiems taptų betikslis. Kol kas „RuLeaks“ pagarsėjo tik dokumentų, publikuotų „WikiLeaks“ tinklalapyje, vertimu ir vadinamojo „Putino dvaro“ nuotraukų paviešinimu.
„Mūsų tikslas – publikuoti tik tuos dokumentus, kurie prieinami, – atvirai sako „RuLeaks“ komandos atstovas. – Taip pat turime du nepriklausomus ekspertizės lygius tokiems dokumentams tikrinti, tačiau rezultatai kol kas menki. Tikiuosi, ši problema laikina. Mes tikrai žinome, kad valdžios sistemos viduje žmonės nepatenkinti tuo, kas vyksta, ir mus pasieks daugybė svarbių dokumentų, atskleidžiančių valdžios darbus.“
Vertindami patį J. Assange'ą, rusiškieji jo sekėjai tvirtina, kad nors jo darbai iš esmės teisingi, daug kur perlenkiama lazda. Kalbama, kad J. Assange'as iš „Wikileaks“ sukūrė verslą ir tai nėra teisinga, todėl „RuLeaks“ niekada netaps verslu: štai į juos kreipėsi vaikinai iš Kaliningrado klausdami, kaip sukurti tokį patį puslapį, ir jie nemokamai perdavė jiems tinklalapio „variklį“, šablonus ir paaiškino, kaip dirba saugumo sistema. J. Assange'as kenčia nuo autoritarizmo, ir tai negerai. Negerai dėl darbo kokybės ir projekto saugumo. Todėl rusiškoji komanda organizavo darbą taip, kad nė vienas žmogus nevaldytų visos informacijos (pavyzdžiui, nežinotų visų narių ekspertų), visų laurų atsisakė ir projekto įkūrėjas.
Žinoma, nebūtinai šis jaunas (sukurtas prieš du mėnesius) projektas taps nors kiek sėkmingas ir žinomas. Svarbiau tai, kad tokių projektų daug. Jau yra „ChimkiLeaks“, „ZveniLeaks“, užsiimantis vietiniais, tačiau ne mažiau svarbiais darbais. Prisidėjo Kaliningradas ir galų gale yra A. Navalnas.
Rusija turi naują didvyrį
Šis žmogus rusams reiškia kur kas daugiau nei J. Assange'as. Daugiau reiškia, yra svarbesnis, gražesnis ir protingesnis – skaičiai dėl šito nemeluos: per pirmas penkias paras, kai buvo renkama pagalba A. Navalno puslapiui „RosPil.ru“, surinkta 2,5 mln. rublių (daugiau nei 25 tūkst. litų). Apie tai savo tinklaraštyje pranešė pats A. Navalnas. Pinigus siuntė beveik šeši tūkstančiai žmonių. Nors dažniausiai buvo pervedama nuo 100 iki 1 000 rublių, buvo ir kur kas didesnių pervedimų.
O J. Assange'ui rusai pinigų beveik nesiunčia, nors jis to prašo. Prieš mėnesį buvo įkurtas „WikiLeaks draugų“ fondas, lėšos buvo renkamos galimam J. Assange'o atvykimui į Rusiją. „WikiLeaks“ įkūrėjas žurnalistams net sakė, kad norėtų įkurti slaptą bazę Sibire, nes „lokienos kepsnys būtų visai nekvaila“.
Vienas fondo įkūrėjų žurnalistas Izraelis Šamiras tvirtina, kad kažkiek pinigų į fondą įplaukia, tačiau „kiek tiksliai, nesidomėjo, nes šiuo metu vis tiek jais negalima pasinaudoti pagal paskirtį.“ J. Assange'as ne kartą sakė, kad pinigų jam reikia advokatams sumokėti, o ne atvykti į Rusiją. Pasak I. Šamiro, tokių pinigų Rusijoje nėra – J. Assange'as čia turįs per daug priešų.
Turi daug priešų
Iš tiesų priešų Rusijoje daugiau turi A. Navalnas nei J. Assange'as. Tačiau pirmieji šalies asmenys į J. Assange'o paiešką reagavo geranoriškai.
„Gal kas nors ir įsižeidė, bet tik ne mes. Mes stiprūs“, – sakė šalies prezidentas Dmitrijus Medvedevas. O Vladimirui Putinui J. Assange'o persekiojimas suteikė galimybę dar kartą pašiepti „išgirtąją Vakarų demokratiją“. O štai A. Navalno laukia daugybė kaltinimų.
Pinigai, surinkti per penkias dienas A. Navalnui palaikyti, yra panašūs į palaikymą, skirtą J. Assange'ui iš Vokietijos – šalies, kur, kaip žinoma, jis turi daug šalininkų. Fondo „Wau Holland“, skirto „WikiLeaks“ palaikyti, valdytojas Hendrikas Fulda pareiškė, kad pavyko surinkti 1,2 mln. dolerių nuo 2009-ųjų spalio iki 2010 lapkričio. Per tą patį laikotarpį A. Navalnas surinko kur kas daugiau lėšų, tačiau jis pareiškė, kad iš tiesų reikalinga kur kas kuklesnė suma – sumokėti už juristų darbą ir puslapiui parengti jam reikia nuo 3 iki 5 milijonų rublių per metus.
Niekas iš palaikančiųjų J. Assange'o idėjas Rusijoje nėra jo kaip asmenybės fanatikai.
„J. Assange'o veikimo būdai visuomet kėlė klausimų, tarp kitko, jo šalininkų gretose, – sako vienas iš fondo „WikiLeaks draugai“ patikėtinių, vyriausiasis žurnalo „Ruskij reporter“ redaktorius Vitalijus Leibinas. – Ar ne per daug jis siekia šlovės ir žinomumo, ar nesikerta jo politinės pažiūros su objektyvumu, ar jis nekelia grėsmės pažeidžiamiems asmenims ir taip toliau. Tai būtina ir reikia aptarinėti. Tačiau jis teisiamas ir persekiojamas daugelio šalių teisėtvarkos organų, todėl bandymai jį apjuodinti atrodytų kaip šališka politinė kampanija. Aš, pavyzdžiui, ne visada sutinku su jo požiūriu, bet manau, kad dabar protingiau jį palaikyti. Ir patiems amerikiečiams reikėtų padaryti protingas išvadas iš J. Assange'o paviešintų dokumentų, o ne bandyti dar labiau jį diskredituoti.“
Atvira kova su valdžia
Galima teigti, kad A. Navalno šalininkai perveda jam pinigus taip pat ne už gražias akis, o įkvėpti jo veiksmingos kovos su korupcija idėjų. Atsižvelgiant į tai, būtų logiška pamažu naikinti asmenybės vaidmenį šiose istorijose, nes asmenybės yra pažeidžiamos.
„RuLeaks“ įkūrėjai, išmokę technologijų, kaip dokumentų patekimo į tinklalapį šaltinius daryti neatpažįstamus, pasakoja, kad siūlė A. Navalnui sujungti jėgas: „Jis atsisakė ir tai galima suprasti, nes iš kur jam žinoti, kad mes – ne provokuotojai.“ Vis dėlto panašiau, kad anoniminė kova su valdžia A. Navalno nedomina. Tačiau į valdžią jis, rodos, rimtai nežada eiti.
Tikriausiai aiškaus atsakymo į klausimą, kaip geriausia kovoti su visų rūšių „užkulisių“ klausimais – anonimiškai ar prisidengus skydu, nėra, nes kiekvienas metodas turi pranašumų ir trūkumų. Iš tiesų atsakymo ir nereikia, nes per kelis mėnesius abiejų tipų kovotojų atsirado gausybė ir šioje įvairovėje kaip tik ir slypi viltis, kad pasiseks.
FAKTAI: Aleksejus Navalnas
Tinklaraštininkas iš Maskvos A. Navalnas, žinomas Rusijos verslo veikėjas, siekia ginti smulkiųjų akcininkų ir investuotojų teises.
Jis yra smulkusis stambiųjų Rusijos kompanijų „Transneft“, „Gazprom“, „Rosneft“ akcininkas.
Praėjusių metų pabaigoje savo tinklaraštyje A. Navalnas publikavo „Transneft“ dokumentus, susijusius su naftotiekio „Rytų Sibiras – Ramusis vandenynas“ statyba. Paviešinus šiuos dokumentus kompanijoje buvo atlikta krata.