Tiek Prezidentūra, tiek dalis opozicijos Maldeikį vadiną konservatorių partijos kareivėliu, eilinį kartą bandančiu įgelti savo politiniam priešininkui Prezidentui.
Nors sostinės prabangiame Turniškių rajone tiek Prezidentui, tiek Ministrei Pirmininkei kadencijos metu paskirtos gyventi specialios valstybinės rezidencijos, tokioje gyvena tik premjerė Ingrida Šimonytė. Ji, atsakydama į žurnalistų klausimus, ilgesio tikriesiems namams, esantiems Pavilny, neslepia.
„Aš gyvenu valstybinėje rezidencijoje, ir ne todėl gyvenu, kad man labai patinka gyventi valstybinėje rezidencijoje, nes kaskart parvažiavus namo – aš labai noriu namo“, – teigė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
O klausimai, kur turi gyventi prezidentas ir Vyriausybės vadovas, vėl ėmė kilti Seime. Konservatorius Matas Maldeikis įregistravo įstatymo pataisą, įpareigojančią šalies vadovą ir premjerą privalomai gyventi valstybinėse rezidencijose. Mat dabar jie turi teisę rinktis.
Kaip štai Prezidentas Nausėda, kuris į Turniškes, pradėjęs eiti Prezidento pareigas, nesikraustė, o su žmona ir šuneliu Grikiu liko gyventi savo štai šiuose namuose, esančiuose Sostinės Pavilnių regioniniame parke.
Lietuvių nuomonė įvairi
Ką apie tai mano lietuviai? Štai, ką jie sako:
„Šalies vadovai turėtų gyventi Turniškėse, kadangi ten pilna apsauga, ir tam skirta vieta, o jei užsimanė savo kubiniam name gyventi, jis išeina iš konteksto. Tauta nori, kad jis gyventų Turniškėse.“
„Manau, Prezidento nuomone turėtų būt, Prezidentas turėtų rinktis.“
„Prezidentas turėtų gyventi Turniškėse, todėl kad apsauga, reikia gi ir papildomai apsaugai skirti vietą, o ten viskas vietoj būtų Turniškėse.“
Pasak pataisą įregistravusio Maldeikio, iniciatyvą jis pasiūlė, nes valstybės aukštieji pareigūnai neva turi gerbti institucijas, kurioms vadovauja, taip pat taupyti valstybės lėšas, nes rezidencijas saugo valstybės apsaugos tarnybos pareigūnai. O gyvenant savo namuose, o ne tam pritaikytose rezidencijose, apsauginiai įpareigoti leisti pinigus ir statyti specialius bokštelius, gyvenvietes apsaugai ir panašius dalykus už papildomus pinigus.
„Tai techniniais visais požiūriais, tai kainuoja labai didelius pinigus valstybei, ir tuo metu rezidencijos stovi tuščios, kurias irgi reikia prižiūrėti, ir visi kiti dalykai“, – teigė Seimo narys, konservatorius Matas Maldeikis.
Prezidentūra į klausimus apie išlaidas atšauna, kad rezidencijos remontas, netgi atlikus architektų ir ekspertų vertinimus prieš kelerius metus, kai kainos buvo gerokai žemesnės, siektų milijonus eurų. Neva tai buvo viena pagrindinių priežasčių, kodėl Nausėda į Turniškes nesikėlė.
„Tam būtinų lėšų kiekis yra per didelis, atsižvelgiant į protingumo kriterijus ir šalies biudžeto prioritetus“, – teigė Respublikos Prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.
Tačiau, anot Maldeikio, vienas svarbiausių dalykų, yra Prezidento ir premjerės saugumas. Kuris esą efektyviausiai gali būti užtikrinamas tik tuomet, kai jie gyvena valstybinėse rezidencijose.
„Dėl saugumo. Valstybės pareigūnai turi būti saugūs, nes jie reprezentuoja valstybę, ir taip, kad Valstybės apsaugos departamentas galėtų efektyviai atlikti savo funkcijas“, – tvirtino Seimo narys, konservatorius Matas Maldeikis.
„Vis dėlto, matyt, kad valstybinė rezidencija yra tam, kad žmonėms, kurie yra priskirti saugoti valstybės saugomus asmenis, būtų tiesiog lengviau atlikti savo darbą“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Opozicija mato kaip rinkiminį triuką
Tik kalbos apie saugumą kertasi su pernai vasarą Šimonytės ir Seimo pirmininkės Čmilytės kova dėl to, kad laisvalaikiu jos nebūtų saugomos valstybės apsaugos pareigūnų. Ir tuomet tą teisę išsikovojo.
Tad tiek Prezidentūra, tiek dalis opozicijos šią konservatorių iniciatyvą vadina eiline priešrinkimine įgėlimo ideologiniam priešininkui, prezidentui, akcija. O įstatymo pataisos iniciatorių – konservatorių partijos reikiamu momentu išstojančiu kareivėliu.
„Prieš metus buvo svarstomas įstatymas dėl galimybės atsisakyti apsaugos valstybės vadovams. Šiai dienai argumentai absoliučiai priešingi – kad tos apsaugos reikia daugiau. Tai, o turbūt teisingai, pastebėjo ir Seimo pirmininkė, jog tai iš esmės yra bandymas įgelti Prezidentui“, – teigė Respublikos Prezidento patarėjas Paulius Baltokas.
„Manau, jį geriausiai buvęs Seimo pirmininkas Pranckietis apibūdino. Sakydamas, kad tai yra partijos kareivėlis, kuris kai reikia – iššoka, ir kažkokią temą kontraversišką paėmęs pakalba. Tai yra priešrinkiminė akcija, kuri pirmiausia nukreipta prieš Valstybės vadovą, bandant jam kažkokiu būdu įgelti, ar bandant nustatyti tam tikras elgesio taisykles privalomas“, – tvirtino Seimo narė Agnė Širinskienė.
Populistiniu pasiūlymu Maldeikio iniciatyvą vadina ir ekspremjeras Saulius Skvernelis. Tačiau priduria, kad jei tai galiotų vien Prezidentui, pataisai pritartų.
„Gruodžio 11-ą dieną man atrodo, čia atėjau pas jus dar kaip Premjeras, prisiekė Vyriausybė Šimonytės, išėjau jau nebesaugomas. Tai dar ryte buvau labai svarbus valstybei, o po pietų mane galėjo spardyti ir šaudyti, ir aš niekam nerūpėjau. Tai yra kvailystė didžiausia tokie pasiūlymai. Dėl Prezidento tikrai palaikyčiau, visą kitą – pigus populizmas“, – sakė Seimo narys Saulius Skvernelis.
Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę pagrindiniame prezidento rezidencijos 1940 įkurtame pastate gyveno prezidentai Valdas Adamkus, pastatas buvo suremontuotas Rolando Pakso šeimai, vėliau jame gyveno – prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.