Antradienį Demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcija susitiko su Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) vadovu Egidijumi Milešinu ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovu Andriumi Navicku.
Stovės iki galo
„Mums nesiseka, nemokam derėtis, visi kursai nepadeda, kur lankom“, – ironizavo A. Navickas.
„Žaidimai žaidimais, ir politiniais žaidimais, bet kai užsižaidžiam ir tuos svarbius dalykus pamirštame. Už to stovi vaikai, mokytojai ir jų likimai. Labai liūdna, kad mums reikėjo priimti tuos sprendimus. Mes tikėjomės, kad tos pamokos po 2018 metų yra visų išmoktos. Man atrodė, kad mes visi daug ką supratome“, – kalbėjo profesinės sąjungos lyderis.
Pasak A. Navicko, vyksta daug spekuliacijų dėl tikrosios sumos, kiek gauna mokytojai.
„Suprantu, kad galima pasakyti, kad mes durniai ir nemokame į algalapį pasižiūrėti ir susiskaičiuoti. Bet nereiškia, kad tūkstantį kartų pakartojus, kad mes nemokame skaičiuoti, tai taps tiesa“, – aiškino A. Navickas.
Jo teigimu, diskusijos dėl atlyginimų kėlimo atsidūrė aklavietėje. Kalbėdamas apie reikalavimą mažinti mokinių skaičių klasėse, anot A. Navicko, diskusijos irgi toli nepasistūmėjo.
„Jeigu reikia streiko, mes padarysime. Nesakome, kad mes norime. Nebus lengva man ir iš Zarasų ateiti, Vilijai iš Klaipėdos. Bet mes ateisime. Dėl to problemos nėra. Bet reikia spręsti vaikų skaičių klasėse. Mūsų vaikai tose klasėse mokosi. Aš suprantu, kad yra, kur geriau susitvarkė, kur mažiau vaikų, bet ir mūsų vaikai turi gauti geresnes sąlygas“, – dėstė A. Navickas.
Pasak profesinės sąjungos lyderio, reikia grįžti ir prie diskusijų apie etatinį mokytojų apmokėjimą.
„Būtina pasižiūrėti, ką ten reikia padaryti. Dirbti 24 val. ir daugiau valandų ir sakyti, kad analizuosime vėliau, kas čia blogai, kad nesusidaro etatai. Krūviai yra žvėriški tiek lituanistams, tiek matematikams, kur yra taisymai.
Aš suprantu, kad galimybės [ribotos], galima sakyti, ką mums daryti. Bet jei mes žiūrėsime ir nieko nekeisime, politikai ateis kitos kadencijos pabaigoje ir sakys, kad didinam vaikų skaičių iki 40, nes mokytojų toliau mažės, neatsiras mokyklos šiaip, jei jų nestatysi“, – kalbėjo A. Navickas.
„Mes atviri kalbėtis, bet reikia ir sprendimų. Mums buvo pasiūlymas suvaidinti susitarimą ir parodyti pergalę. Mes galime trauktis ir dabar, sakyti, kad prispaudėm, va duos 10 ar 20 proc. Bet mes tada apgautume mokytojus. Čia mūsų principinė pozicija, mes nesuvaidinsime susitarimo vien tam, kad parodyti savo politinę galią. Mes, net jei pralaimėsime, stovėsime iki tol, kad aiškintume ir brandintume visuomenę“, – pridūrė jis.
Profesinė sąjunga kompensuos mokytojams dėl streiko negautą atlygį
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga kompensuos mokytojams negautus atlyginimus, prieš penktadienį pradedant streiką sako A. Navickas.
„Mūsų profesinei sąjungai įprasta praktika, mes po streikų kompensuojam, jau ne pirmas streikas, ir po praėjusio mes kompensavome, ir dabar tai padarysim“, – antradienį po susitikimo su opozicine demokratų frakcija žurnalistams sakė A. Navickas.
Pasak profesinės sąjungos vadovo, kaip greitai pavyks mokytojams kompensuoti dėl streiko negautas lėšas, priklausys nuo streikuojančių skaičiaus, o jis šiuo metu jis dar nėra žinomas.
„Kiek tai bus iš karto, ne iš karto, laike, (neaišku – BNS), mes renkam nario mokestį, jei negalėsim iš karto kompensuoti ir bus daug streikuojančių, mes išdėstysim grafiką į kelis metus ir per kelis metus kompensuosim“, – antradienį po susitikimo su opozicine demokratų frakcija žurnalistams sakė A. Navickas.
Pasak A. Navicko, kiek mokytojų streikuos ir kokioje dalyje švietimo įstaigų vys streikas, bus žinoma išvakarėse.
„Renkam duomenis, juos turėsim paskutinę dieną, nes ir dabar registruojasi mokytojai, iki galo nepasisprendžia, nes yra daug baimės, ir psichologinės įtampos, streso, ir visi skaičiuoja finansines galimybes, nes jie negaus atlyginimo, ir vertina“, – teigė A. Navickas.
Ministerija su Milešino profsąjunga tęs derybas dėl kolektyvinės sutarties atnaujinimo
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) antradienį tęs derybas su Lietuvos švietimo ir mokslo profesine sąjunga (LŠMPS), vadovaujama E. Milešino, ir kitomis dėl kolektyvinės sutarties atnaujinimo.
„Rytoj tęsis ministerijos ir Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos ir dar trijų profesinių sąjungų derybos dėl Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pakeitimo“, – BNS pirmadienį nurodė ministerijos atstovė Nomeda Barauskienė.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas po naujausio derybų etapo su profesinėmis sąjungomis praėjusį penktadienį pasiūlė algas kitąmet kelti 21 proc., iš jų 10 proc. augimas būtų nuo rugsėjo.
E. Milešinas pirmadienį sakė, kad ministro pateikti procentai ir formuluotės „dar iki galo nėra tenkinančios“.
Ministerijos pasiūlymai netekina ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos, vadovaujamos A. Navicko. Ši profesinė sąjunga nuo ateinančio penktadienio ketina rengti ilgalaikį streiką.
Vyriausybė yra įsipareigojusi, kad kitąmet pedagogų atlyginimai turi pasiekti 130 proc. šalies atlyginimų vidurkio.