• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką daryti, kad naujais mokslo metais patyčių mokyklose būtų kuo mažiau? Naujausio tyrimo duomenimis, net trečdalis vaikų patiria patyčias, o du trečdaliai pagalbos net nesikreipia. „Vaikų linijos“ psichologė pastebi, kad vaikai bijo būti skundikais, todėl nutyli užgauliojimus.

Ką daryti, kad naujais mokslo metais patyčių mokyklose būtų kuo mažiau? Naujausio tyrimo duomenimis, net trečdalis vaikų patiria patyčias, o du trečdaliai pagalbos net nesikreipia. „Vaikų linijos“ psichologė pastebi, kad vaikai bijo būti skundikais, todėl nutyli užgauliojimus.

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Tadas – vienuoliktokas. Vaikinas pasakoja, kad ne kartą mokykloje jam teko kęsti patyčias ir bendraklasių užgauliojimus. 

„Užtekdavo labai gal net paprastų dalykų – galbūt kažką ne taip pasakyti, galbūt tą dieną kitaip atrodyti“, – pasakoja gimnazistas Tadas.

Tadas susilaukdavo skaudžių replikų ir dėl savo išvaizdos, ir dėl aprangos. Pasak gimnazisto, jis stengdavosi tokius pasisakymus ignoruoti.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu tu kažką atsakai – tu duodi tokio kaip parako, žinot, tam pašaipūnui, tam asmeniui – tu jį užkuri dar labiau“, – tikina gimnazistas. 

REKLAMA

Vaikinas pastebi, kad mokiniai dažnai linkę nutylėti ir nepasakoti apie patyčias. Tadas prisimena ir jo vyresnįjį brolį, iš kurio tyčiojosi dėl epilepsijos. Gimnazisto brolis niekam neišdrįso pasipasakoti apie užgauliojimus. 

„Jis ilgus metus slėpė nuo tėvų. Aišku, tėvai pastebėjo, kad kažkas ne taip, jog vaikas vis tiek jaučia kažkokį tai spaudimą. Ten jau buvo peraugę į fizinį smurtą, ten ir stumdėsi, ir juokėsi labai stipriai“, – dalijasi Tadas. 

REKLAMA
REKLAMA

Tyčiojasi dėl išvaizdos ar mokslų

Dvejus metus „Vaikų linijoje“ savanoriaujanti Jolita pasakoja, kad apie patyčias su vaikais tenka kalbėti kiekvieno budėjimo metu – toks skambutis būna kas trečias.

„Vaikų linijos“ duomenimis, patyčių tema kalbančių vaikų vis daugėja – praėjusiais metais jų skaičius viršijo du tūkstančius. Jolita pasakoja, kad dauguma skambinančių vaikų patiria patyčias dėl savo išvaizdos, taip pat dėl mokslų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Per storas, per plonas, akiniuotas, raudonplaukis. Jie sako: „Nu tai taip, man matematika nelabai sekasi – nu tai juokiasi visi dėl to“, – komentuoja „Vaikų linijos“ savanorė Jolita Palekaitė. 

„Sprinter tyrimų“ atliktos apklausos duomenimis, daugiau nei trečdalis apklaustųjų brendimo laikotarpiu nuo 11 iki 17 metų patyrė patyčias. „Vaikų linijoje“ savanoriaujanti Jolita pasakoja, jog dažnai po pokalbių su vaikais jaučiasi neramiai.

REKLAMA

„Išeini su tuo nerimu ir liūdesiu iš budėjimų, būna, iš kitos pusės, džiaugiesi, kad tas vaikas turėjo drąsos, turėjo valios paskambinti „Vaikų linijai“, pasikalbėti apie tai“, – sako savanorė. 

Pasak Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, paskutiniais metais patyčios persikelia ir į elektroninę erdvę, socialinius tinklus. Ir jų taip paprastai sustabdyti nėra lengva.

„Yra filmuojama ir informacija yra talpinama į socialinius tinklus ir vaikas patiria ne tik fizinę žalą, bet ir psichologinę, kai tie įrašai yra viešinami“, – kalba Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė. 

REKLAMA

Nesulaukia pagalbos iš tėvų

„Sprinter tyrimų“ duomenimis, du trečdaliai patyčias patyrusių apklaustųjų pagalbos nesikreipė. „Vaikų linijos“ atstovės pastebi, kad vaikai bijo būti „skundikais“, taip pat paaugliai neieško pagalbos, kai vieną kartą pranešę apie netinkamą elgesį, nesulaukia grįžtamojo ryšio.

„Atrodo, kad niekas neveikia, kad jeigu aš pasakysiu, nuo to situacija nesikeis“, – teigia „Vaikų linijos“ psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie visai nebūtinai susilaukia tos pagalbos: „Jo, pasakiau tėčiui, sakė tėtis: duok atgal, arba sakė, nu tai nekreipk dėmesio“, – pasakoja „Vaikų linijos“ savanorė Jolita. 

Psichologė akcentuoja – tėvams svarbu kalbėtis su vaikais, jeigu įtaria, kad vaikas patiria patyčias, o jeigu vaikas kalbėti nenori, išlikti kantriems ir po truputėlį prisijaukinti vaiką – paklausti apie jo savijautą, kaip praėjo jo diena. 

REKLAMA

„Visiems yra reikalinga pagalba – tiek vaikui, kuris tyčiojasi, keisti elgesį iš agresyvaus į neagresyvų, nežeidžiantį kito žmogaus, tiek vaikui, kuris patiria patyčias, kad jisai sulauktų kažkokios paramos ir nesukauptų tų visų sunkių jausmų savyje“, – aiškina Jurgita Smiltė Jasiulionė. 

O artėjant mokslo metams vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba skatina pedagogus atkreipti dėmesį į mokinius ir jeigu įtaria, kad jie patiria patyčias, imtis veiksmų – kalbėtis su jais, įtraukti ir tėvus.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Reikia pradėti bausti tuos kurie užgaulioja ir taip pat jų tėvus/globėjus. Asmenį kuris užsiima tokia veikla bausti pataisos darbais vasaros atostogų metu ir savaitgaliais pvz seneliu namuose ir kitose labdaros asociacijose. Neįvykdžius nuobaudos įtraukti į įskaitą kuri atsilieps suėjus 18-kai. Na o tėvus/globėjus bausti per kišenę. Tada bus tvarka. Paklausit kam griaut vaiko gyvenimą su nuobaudom - tai atsakymas paprastas nereikia griaut kitokiems ir silpnesniems kurie ne retai pakelia ranka prieš save!
Nesitiki, kad mokytojai nemato šitų reikalų, jei nemato - reiškia nenori matyti. O ką veikia mokyklų psichologai? Subtiliai konsultuoja?
Kaip mane tėvas mokė
Kaip mane tėvas mokė
Vieną kartą įžeis- nutylėk. Antrą kartą įžeis?- įspėk. Jeigu trečią kartą įžeis- pilk iš dešinės tiesiai į dantis, kad apsipiltų kraujais. Daugiau neįžeidinės. Tai čia tėvo pamokymai mergaitei. Ir jokių skundimų mokytojams ar tėvams...ir padėjo mokykloj, nieks po vieno tokio atvejo daugiau neįžeidinėjo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų