27-erių Ugnė pasakoja, kad iš arčiau susidūrusi su mirties tema, kitų žmonių atsisveikinimu su artimaisiais, norėjo vos vieno – į nedidelį, fiziškai apčiuopiamą daiktą įdėti prisiminimus apie išėjusįjį.
Piršto antspaudas – ypatingas
„Pirštų antspaudai kaip simbolis, naudojamas ant papuošalo, tikrai egzistuoja ir egzistuoja Lietuvoje, bet, mano žiniomis, Lietuvoje dar nebuvo galimybės įamžinti būtent mirusio asmens piršto antspaudą ir taip išsaugoti prisiminimą apie jį.
Mintis pasiūlyti tokį dalyką atsirado, visų pirma, iš asmeninio noro ir manymo, kad to reikia, norint palengvinti gedėjimo procesą arba susikurti prasmingą prisiminimą ir jį turėti, dovanoti iš kartos į kartą.
Kai miršta žmogus, norisi jį prisiminti, vartome nuotraukas arba tiesiog prisiminimus galvoje nešiojamės, bet jau nebeturime fiziškai to žmogaus šalia, nebegalim prisiliesti ir tai neretai sukelia liūdesį.
Kadangi pati nuolatos nešioju artimo žmogaus dovanotą kaklo papuošalą, pastebėjau, kad dažnai jį liečiu, tai veikia raminančiai, primena žmogų, su kuriuo asocijuojasi papuošalas.
Tikiuosi, kad pakabukas su mirusio artimojo piršto antspaudu artimiesiems taip pat suteiks ramybės, artumo jausmą. Tai labai prasminga ir galėtų būti daugiau nei tik dar vienas daiktas“, – pasakojo pašnekovė.
Piršto antspaudas turi simbolinę prasmę
Imtis tokios idėjos įgyvendinimo, kurią galvoje nešiojosi kurį laiką, paskatino ir tai, kad užsienio šalyse, ypač Europoje, toks būdas įprasminti mirusiojo atminimą yra gan populiarus, tačiau Lietuvoje nieko panašaus nebuvo.
Piršto antspaudas, anot Ugnės, yra labai simboliškas mirusiojo atminimo įamžinimo būdas. Visų pirma, vien dėl to, kad visame pasaulyje nėra dviejų vienodų pirštų antspaudų – kiekvienas žmogus turi unikalų ir būdingą tik sau pačiam:
„Kitas aspektas yra ir tai, kad bent jau man piršto antspaudas asocijuojasi su prisilietimu. Mes liesdami pakabuką galime prisiminti, kaip laikėme tą žmogų už rankos ar buvome šalia jo. Tai simbolinis prisilietimo simbolis ir tuo pačiu unikalaus ženklo įprasminimas.“
U. Klingerė atvirai sako, kad idėjos įgyvendinimas užtruko, nes kėlė sau kelis tikslus. Pirma, kad visos naudojamos medžiagos būtų lietuviškos ir tik aukščiausios kokybės. Antra, kad idėja būtų išdirbta iki galo ir pats procesas būtų kuo patogesnis.
„Tuo metu, kai miršta artimas žmogus, vyksta atsisveikinimo procesas, šeima išgyvena daug rūpesčių, reikia įvairius dalykus nuspręsti, suorganizuoti laidotuves ir norisi, kad papuošalas nebūtų papildomas rūpestis“, – pridūrė ji.
Sprendimas, priimamas čia ir dabar
Kol kas siūlomi skirtingo dydžio nelygaus apskritimo formos iš sidabro pagaminti pakabukai, kuriuose išgraviruojamas antspaudo motyvas, tačiau ateityje planuojama plėsti ir pakabukų formų pasirinkimą, ir pasiūlyti iš aukso pagamintus papuošalus.
„Mums svarbu, kad gaminiai būtų pagaminti iš ilgaamžių tauriųjų metalų, kurie prabuoti Lietuvoje ir atitiktų visus reikalavimus, taip išsaugodami savo ilgaamžiškumą galėtų tapti šeimos papuošalu, relikvija“, – pasakojo U. Klingerė.
Tačiau pašnekovė pastebi, kad norint įsigyti tokį papuošalą, svarbu žinoti apie galimybę tai padaryti, nes vykstantis pasiruošimas laidotuvėms yra paskutinė proga įamžinti unikalų asmens piršto antspaudą.
Dėl šios priežasties papuošalą su mirusiojo piršto antspaudu galima įsigyti laidojimo paslaugas teikiančiose įmonėse, užsakant kitus su atsisveikinimu susijusias paslaugas.
Šiuo metu pakabukus jau galima įsigyti Vilniaus laidojimo rūmuose, „Tylos namuose“ Kaune ir Šiauliuose, „Aternoje“ Klaipėdoje, „Žemaitijos gralyje“ Plungėje ir Telšių gedulo namuose, tačiau partnerių tinklas plečiasi, tad tikimasi artimiausiu metu pasiūlyti galimybę papuošalą įsigyti ir kitų laidojimo namų klientams:
„Laidojimo paslaugas teikianti įmonė yra geriausia vieta, kurioje be papildomų rūpesčių yra paimamas piršto antspaudas, išsiunčiamas mums, pagaminamas papuošalas ir žmonės jį gauna tiesiogiai iš mūsų.
Tai reiškia, kad žmonėms jokių papildomų veiksmų patiems nereikės imtis, apart to, kad išsirinkti norimą pakabuką ir apie norą jį įsigyti pranešti laidojimo namų personalui.“
U. Klingerė pasakoja, kad procesas yra itin paprastas – norintys įsigyti pakabuką, apie tai informuoja laidojimo paslaugas teikiančią įmonę, kurioje yra galimybė įsigyti tokius papuošalus.
Paklausta, kiek kainuoja toks mirusiųjų atminimo įamžinimas, Ugnė teigė, kad kaina gali varijuoti, tačiau sidabrinis papuošalas su grandinėle galėtų kainuoti apie 150 eurų.