Teismų, konkurencijos komisijų ir visuomeninės nuomonės ruporų per eilę metų nukankinta „Microsoft“ paskelbė publikuosianti savo programinės įrangos kodus.
Siekdama išvengti naujų ieškinių „Microsoft“ savanoriškai atskleis „Vista“, „Windows Server 2008“, „SQL Server 2008“, „Office 2007“, „Exchange Server 2007“ ir „Office SharePoint 2007“ bei vėlesnių jų versijų programų kodus.
Šiuo žingsniu „Microsoft“ ketina pagerinti savo programinių produktų suderinamumą su konkurentų produktais ir taip gerinti „sąžiningos konkurencijos“ aplinką. „Microsoft“ jau yra lyderis JAV, Europos ir Azijos rinkose, o konkurentai būdami priversti derinti savo programas prie „Microsoft“, turi sudaryti sandėrį su programų autorinių teisių savininku. Autorinės nuosavybės ir milžiniško „Microsoft“ gamybinio potencialo kokteilis sudarė prielaidas susidaryti monopolinei padėčiai rinkoje, ir maždaug prieš dešimtmetį tai pradėjo kelti konkurentų apmaudą – vietos po saule nebeliko.
Dalis informacinių technologijų ekspertų mano, kad „Microsoft“ iškilimas turi ir kitų priežasčių. Pavyzdžiui, „Windows“ operacinė sistema šiandien objektyviai yra patogiausia daugumai vartotojų ir todėl yra populiariausia.
2004 metais Europos komisija skyrė 497 milijonų eurų baudą bendrovei „Microsoft“ dėl piktnaudžiavimo monopoline padėtimi rinkoje. Iš bendrovės buvo pareikalauta atskleisti dalį savo vidinės techninės informacijos. Ir 2006 metais „Microsoft“ buvo nubausta 280 mln. eurų bauda dėl ankstesnio reikalavimo nevykdymo. Tai istoriškai reikšmingas verslo teisės viršenybės prieš autorinę teisę precedentas.
Šių metų sausį pradėtas naujas tyrimas prieš „Microsoft“. Kompanija apie savo paslapčių atskleidimą paskelbė užbėgdama komisijos išvadoms už akių. Visgi Europos komisija mano, kad net šis žingsnis nepakankamas „Microsoft“ monopolijai programų rinkose panaikinti.
„Microsoft“ savo MSDN tinklo svetainėje paskelbs maždaug 30 tūkstančių puslapių techninių dokumentų, susijusių su „Windows“ OS klientų ir serverių protokolais. Anksčiau šie dokumentai buvo prieinami tik bendrovės partneriams, pasirašiusiems sutartis dėl konfidencialumo.
Dabar informacija apie kai kurias iš svarbiausių „Microsoft“ technologijų bus prieinama bet kuriam programinės įrangos kūrėjui, jiems nereikės įsigyti licenzijų ir mokėti nustatyto dydžio išmokas.
Gali būti, kad atvira „Windows“ operacinė sistema sąveikaudama su dar kokybiškesniais kitų gamintojų programiniais priedais, taps dar populiaresnė.
„Vis daugiau vartotojų reikalauja, kad operacinė sistema be klaidų veiktų su kitomis programomis. Būtina, kad informacijos apsikeitimas tarp skirtingų operacinių sistemų vyktų sklandžiai“ – sako „Microsoft generalinis direktorius Steve Ballmeris ir priduria – „Kas gerai klientui, gerai ir kompanijai“.
1978 metais, „Microsoft“ eros pradžioje atrodė autorių komanda atrodė taip: