Mokslo metai jau prasidėję, o trečiaklasė Meda tik dabar sėdasi į odontologo kėdę kasmetinio profilaktinio sveikatos patikrinimo. Moksleivės mama sako, kad per atostogas skubėti nesinorėjo, tad prasidėjus rugsėjui užsiregistravo ir šiandien atėjo priėmimo diena.
„Mūsų pažyma galioja metus. Pradėjome tikrintis vasaros pabaigoje, tai ir tikrinamės praėjus metams. Tikrinomės pas savo gydytoją akytes, ūgis, svoris ir stomatologas“, – sakė mama Sofija.
Ir tokių vaikų, kurie mokslo metus pradeda neturėdami privalomų sveikatos pažymų, šiuo metu šalyje net trečdalis.
„Viena trečioji vaikų dar yra pakeliui. Mokslo metai dar tik prasidėjo, visi ypatingai rugsėjo mėnesį suskubo ir prisiminė, kad reikia atlikti vaiko profilaktinį patikrinimą“, – kalbėjo Higienos instituto atstovė Ugnė Butkutė.
Dėl sveikatos pažymų naujiesiems mokslo metams dalis moksleivių medikus pradeda lankyti dar pavasarį. Antplūdis tęsiasi visą vasarą, o rugpjūčio pabaigoje būna anšlagas. Dabar srautas jau esą mažėja.
„Vasaros metu žmonės rūpinasi pasiimti pažymas, kad rugsėjo 1 galėtų patekti į mokyklas. Šiai dienai dar atvyksta mokinių pažymų, bet daugiausia 3-4 per dieną“, – pasakojo vaikų ligų gydytoja Rita Raubienė.
Apleista vaikų sveikata
O vaikų sveikata medikus liūdina. Jie vis mažiau juda ir sportuoja, ir vis daugiau sėdi prie kompiuterių, televizorių ekranų ir mobiliųjų telefonų.
„Pakankamas kiekis nesveikų vaikų. Daug problemų su stuburu, iškrypimai, laikysenos sutrikimai, akių problemos. Mažai sveikų vaikų. Mane tas labai liūdina“, – stebėjosi šeimos gydytoja Daiva Makaravičienė.
Odontologai taip pat sunerimę dėl vaikų dantų. Vos vienetai yra išvengę odontologo grąžto.
„Mažamečiai dažnai nesivalo dantų, nemoka taisyklingai valyti, įvairios košelės ir saldūs gėrimai prieš naktį. Tėvai turi prižiūrėti, riboti viską“, – kalbėjo odontologė Akvilina Tamašauskaitė.
Beje, šiemet įsigaliojo teisės aktų pakeitimai ir nebeliko termino, iki kada vaikai turi pasitikrinti sveikatą, tad tėvai ir nebeskuba į poliklinikas. Sukakus 18 metų sveikatos pažyma nebeprivaloma. Štai pernai 5 procentai moksleivių mokėsi net ir be sveikatos patikrinimo.