M. Maldeikis parengė Prezidento ir Vyriausybės įstatymų pataisas, kad pareigas pradėję eiti prezidentas ir premjeras ne vėliau kaip per tris mėnesius persikeltų gyventi į jiems skirtas rezidencijas. Šiuos projektus M. Maldeikis antradienį pateikė kolegoms Seime. Po pateikimo parlamentarai pritarė kolegos siūlymui. Kad įstatymų pataisos įsigaliotų Seimas balsuoti turės dar du kartus.
„Metai iš metų, po kiekvienų rinkimų mes turime tuos pačius debatus, kur gyvens. Tai yra ir saugumo klausimas, tai yra Vadovybės apsaugos departamento pareigūnų efektyvaus darbo klausimas, tai, galų gale, yra valstybės lėšų taupymas, nes valstybė išleidžia didžiules lėšas, kad turėtų tas rezidencijas, kurios yra saugios, kuriose užtikrinamas efektyvus pareigūnų darbas.
Tuo pačiu, mes turime situaciją, kad po kiekvienų rinkimų vyksta drama, gyvens, negyvens, kur gyvens. Vėl statomos filmavimo kameros, vėl turime situaciją, kai kažkokiose būdelėse pareigūnai turi nakvoti ir panašūs dalykai“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį sakė M. Maldeikis.
„Iš pagarbos valstybės institucijoms, aš norėčiau pasiūlyti ir uždaryti šį klausimą“, – pridūrė jis.
M. Maldeikis sakė, kad įstatymas įsigaliotų tik po naujų rinkimų naujai išrinktiems ir paskirtiems prezidentui ir premjerui, tad Gitanui Nausėda ir Ingridai Šimonytei bent kol kas niekas nesikeistų.
„Vertinu kaip visišką populizmą. Jis pamiršo Seimo pirmininkę, čia per gatvę, norėjau sakyti barake, bendrabutyje galėtų gyventi. O jeigu kalbant labai rimtai, dėl prezidento vienareikšmiškai, tai yra valstybės vadovas. Noriu priminti, kad pagal Konstituciją yra vienas valstybės vadovas, jis turi rezidenciją, pasikėsinimas į jį būtų didžiulė žala valstybei, nuo patikimumo, stabilumo, iki finansinės [žalos], nes reikėtų organizuoti kitus rinkimus, kurie nepigiai kainuoja.
Premjero atžvilgiu, tai dviejų savaičių jau čia būtų kitas premjeras. Be to, supraskime, gal ateityje vėl bus kažkaip kitaip, žmogus, kuris turi šeimą, vaikus, kuriems reikia eiti į mokyklą, į darželį, turi keisti gyvenamą vietą, jeigu esi stabilus penkeriems metams. Premjero pozicija yra visai nestabili. Gerai, kad dabar kelios Vyriausybės išdirbo visą kadenciją, o jei kaip anksčiau? Pusantrų metų, o tada vėl kraustymasis?“ – dėstė S. Skvernelis.
Jis išskyrė dar vieną skirtumą tarp prezidento ir premjero gyvenimo. Anot S. Skvernelio, net ir baigęs kadenciją, prezidentas yra saugomas iki gyvenimo galo, o premjeras – ne.
„Gruodžio 11 d. aš dar atėjau pas jus kaip premjeras, prisiekė Šimonytės vyriausybė ir išėjau nebesaugomas. Dar ryte buvau labai svarbus valstybei, o po pietų mane galėjo spardyti ir šaudyti ir aš niekam nerūpėjau“, – sakė S. Skvernelis.
„Kvailystė didžiausia yra tokie pasiūlymai. Dėl prezidento palaikyčiau, visa kita – pigus populizmas“, – pridūrė jis.
Premjero ir prezidento rezidencijos yra įrengtos Vilniaus pakraštyje, Turniškėse. Teritorija, kur jos stovi, yra aptverta, saugoma.
Prezidentu 2019 metais išrinktas Gitanas Nausėda atsisakė kraustytis į Turniškes. Jis liko gyventi savo namuose Pavilnyje, ties Pučkorių atodanga.
Prezidentūra tuomet teigė, kad toks sprendimas priimtas įvertinus rezidencijos atnaujinimo kainą.
Premjerė Ingrida Šimonytė 2021 metų sausį persikėlė gyventi į vyriausybinę rezidenciją Turniškėse. Tuo metu jos pirmtakas Saulius Skvernelis į rezidenciją nesikėlė, eidamas šias pareigas jis gyveno savo name Vilniaus rajone, Smiglių kaime.