• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tinkama reakcija į traumą iš esmės gali palengvinti gydymą ir gijimą, todėl labai pravartu žinoti, kaip su patirta trauma elgtis. Kada sužeidimą palikti gydyti laikui, o kada skubėti pas gydytoją? Kada sužeidimą šaldyti, o kada gerti vaistą nuo skausmo?

Tinkama reakcija į traumą iš esmės gali palengvinti gydymą ir gijimą, todėl labai pravartu žinoti, kaip su patirta trauma elgtis. Kada sužeidimą palikti gydyti laikui, o kada skubėti pas gydytoją? Kada sužeidimą šaldyti, o kada gerti vaistą nuo skausmo?

REKLAMA

Į šiuos ir kitus klausimus naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ studijoje atsako „Nordclinic“ bei Kauno klinikų plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Karolis Varkalys ir ortopedas – traumatologas, Lietuvos futbolo rinktinės gydytojas dr. Tomas Kadusauskas dirbantis ortopedijos, bariatrijos ir plastinės chirurgijos klinikoje „Nordclinic“.

Ortopedas – traumatologas T. Kadusauskas sako, kad pirmiausia traumos rimtumą rodo du dalykai: pasikeitusi funkcija ir didžiulis skausmas. Pavyzdžiui, jei žmogus susitrenkė koją ir ji lūžo, jos nepavyks priminti, ant jos atsistoti. Be to, skausmas bus didžiulis. Jei trauma ne tokia stipri, skausmas bus, bet pamažu jis slops, kol galiausiai išnyks.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas sako, kad susitrenkus pirmas 15 minučių naudinga sutrenktą vietą šaldyti, tačiau tai galioja nedideliems sužeidimams, jei trauma rimta, tuomet reikia sužeistą vietą šaldyti ir vykti į ligoninę.

REKLAMA

Vis tik, pašnekovas atviras, kartais stebina, kai žmonės turėdami atvirą kaulų lūžį ir matydami kyšantį po oda kaulą į medikus nesikreipia. Tokiu atveju uždelsus gali prireikti ir amputacijos.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Karolis Varkalys pataria, kad susižeidus, jei žaizda stipriai kraujuoja, jos kraštai „žiojasi“, tokiu atveju reiktų kreiptis į priimamąjį, kad žaizdos kraštai būtų susiūti. Tada ji greičiau ir gražiau sugis.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, jei trauma dar rimtesnė, patirta su įrankiais, tokiais kaip pjūklai, kirviai, fejerverkai, paprastai žmonėms jau yra aišku, kad be gydytojo žaizda neužgis. Jis pastebi, kad stipriai traumuoti žmonės paprastai suvokia savo padėties rimtumą ir klauso gydytojo nurodymų ir pateikia pavyzdį.

„Sprogdintinės plaštakos traumos dažnai būna sunkios, pacientai gali netekti pirštų ar plaštakos dalių, dažnai jos būna kombinuotos, daugybiniai sausgyslių, kraujagyslių pažeidimai, bet, nepaisant to, tokie pacientai dažniausiai būna labai sukalbami, nes traumos būna didelės ir yra akivaizdu: menki juokai, kai kitoje rankoje laikai savo pirštus“, – Karolis Varkalys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pataria, jei atsitinka taip, kad dėl traumos, tarkime, yra nutrauktas pirštas, reikia skubėti į priimamąjį, tačiau labai svarbu amputuotos dalies nedėti tiesiogiai ant ledo, kad ji nebūtų sušalusi į ledą, nes tokiu atveju operacija gali ir nepasisekti ar net neįvykti.

Chirurgas pataria, kad geriausia netektą dalį įvynioti į kuo švaresnį audeklą ir laikyti vėsiai: šaldytuvo temperatūroje, ją galima įdėti į šaltkrepšį, papildomai šalia įdėjus ir ledo.

REKLAMA

Daugiau naudingų patarimų apie traumas, žaizdas ir kas pagreitina gijimą, kviečiame sužinoti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

Laidos metu kalbėjome šiomis temomis:

00:00 Temos ir pašnekovų pristatymas.

00:40 Šventinės traumos: gydytojai Naujųjų metų laukė su nerimu.

02:00 Tik itin sunkios traumos yra gydomos plastikos chirurgų: netenkama kūno dalių.

04:00 Traumos: kas sužalojama vasarą, o kas – žiemą.

08:00 Ženklai, kad jūsų trauma rimta: skubėkite pas gydytoją, tikrai nepaeis savaime.

10.10 Trauminės žaizdos ir traumos: kartais gydymas tęsiasi metus ir ilgiau.

13:09 Ką daryti, jei netekote piršto: kaip atskirą jo dalį vežti į ligoninę?

16:30 Ar reikia šaldyti sutrenktą vietą ir kiek kartų?

21:20 Kada žaizdas reikia siūti: pataria plastikos chirurgas.

26:50 Ortopedas traumatologas: liūdniausia, kai žmonės ateina per vėlai.

30:55 Saugokite rankas: visos traumos netikėtos, saugumo reikalavimai – būtini.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų