Taip TV3 Žinių kalbintos vilnietės kalba apie moterų ir vyrų atlyginimų skirtumą:
„Dar niekaip mes savyje to negalime išgyvendinti, kad moteris tai yra virtuvė, vaikai ir bažnyčia.“
„Jeigu tu turi kategoriją, tai tu ir gauni tiek. Bet, kaip taisyklė, vis tiek vyrams yra lengviau kilti, gauti daugiau – netgi už tą patį darbą.“
„Na, turbūt pastebim tą faktą. Kaip vertinu? Aišku, neigiamai: norėtųsi, kad gautų po lygiai.“
„Priimu tai kaip faktą – tokį nekokį, blogą faktą.“
„Gal moterys bijo iš vienos pusės, turi vaikus, šeimą. Tai nemalonu joms paprašyti, nes kitą kartą galėtų nukentėti.“
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vyrai už moteris uždirba vidutiniškai 14 procentų mažiau. Nors kurį laiką tas skirtumas mažėjo, pastaruoju metu sustojo ir net lėtai stiebiasi į viršų.
„Po pandemijos stebime, kad išlieka 14 procentų atotrūkis ir tarsi to mažėjimo nebematome. Taigi tas keturiolika procentų reiškia, kad vyrų pajamos apie 200 eurų didesnės negu moterų. Na, ir panašu, kad tos tendencijos išlieka“, – teigia „Sodros“ analitikė Kristina Zitikytė.
Žvelgiant į atskiras ekonomines sritis, moterys uždirba dar mažiau negu vyrai. Tarp tų sričių – gamyba, prekyba, sveikatos ir socialinio darbo veiklos. Didžiausias atotrūkis – informacijoje ir ryšiuose.
„Jeigu vyrai dažniau pasirenka būti programuotojais šioje ekonominėje veikloje, informacinių technologijų specialistais, tai tarp moterų šių profesijų atstovių yra mažiau, jos dirba kitus darbus, kurie yra atitinkamai įvertinami mažesniu atlygiu“, – aiškina K. Zitikytė.
Tačiau ne visada moterys objektyviai uždirba mažiau. Didžiausias atlyginimų skirtumas fiksuojamas 30–39 metų kategorijoje, tam įtakos daugiausiai turi tai, kad moterys išeina gimdyti ir prižiūrėti vaikus.
„Tiesiog sumaišo kortas ir iš dalies iškrenti iš darbo rinkos. Grįžusi po motinystės atostogų lyg ir turi vėl iš naujo įrodinėti, kad taip – aš galiu dirbti, kad ne – niekas nepasikeitė“, – sako „CV Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
„Grįžtama dažniausiai į tą darbo vietą ir atlyginimas būna tas, su kuriuo išėjo moteris į vaiko priežiūros atostogas. Reiškia, kad produktyviausiu ir jaunu laikotarpiu didinti savo darbo pajamas“, – kalba K. Zitikytė.
Dar viena galima mažesnių moterys atlyginimų priežastis, kad kartais moterys už vyrus kiek drovesnės.
„Vyrai drąsiau derasi dėl atlyginimo. Jau eilę metų fiksuojame, kad vyrai išsidera daug didesnį atlygio krepšelį. Ne tik bazinį atlyginimą, bet ir papildomas naudas“, – tvirtina R. Karavaitienė.
„Linkusios save nuvertinti. Ir jeigu neatitinka šimtu procentų visų reikalavimų, neretai net neišdrįsta kandidatuoti, kur vyrai daug drąsiau kandidatuoja, net jei neatitinka kažkurio reikalavimo“, – sako R. Karavaitienė.
Todėl ir vadovaujančias pareigas dažniau užima vyrai. Tiesa, yra ir tokių sričių, kur moterys uždirba daugiau nei vyrai – tačiau jos tik dvi: švietimas ir transportas. „Sodra“ skaičiuoja, kad bendras vyrų ir moterų atlyginimų skirtumas lems problemas ateityje.
„Vyrų ir moterų darbo pajamų atotrūkis vėliau lemia didelius pensijų skirtumus senatvėje. Jeigu dirbančiųjų darbo pajamos skiriasi 14 procentų, tai senatvėje gaunama vyrų ir moterų senatvės pensija skiriasi 18 procentų“, – kalba K. Zitikytė.
Naujausiais skaičiavimais, vyrų ir moterų pensijų skirtumas galėtų siekti apie 80 eurų. Iš viso dirbančiųjų „Sodra“ suskaičiuoja beveik milijoną du šimtus – toks skaičius prilygtų dviem Vilniaus miestams. Iš jų daugiau nei pusė – moterys.