Tiesa, kai kurie ginklus perkantys gyventojai pripažįsta, kad nerimo dabar dar daugiau – ypač klausantis politikų kalbų apie karą.
Truko apie metus
Ginklų parduotuvėje 55-erių vilnietis Vytautas išsirinko pistoletą savigynai. Sakė, tokiais neramiais laikais, kai Ukrainoje jau 3-ius metus vyksta karas, o Rusija visam pasauliui grūmoja kumščiu, gyventi su ginklu seife – kiek ramiau.
„Ginklas – pirmas, nusprendžiau grynai dėl geopolitinės padėties. Mintis seniai, gal pusę metų kirbėjo. Nejauku gyvent šiuo laiku“, – paaiškino vyras.
Vytautui, kaip ir kiekvienam norinčiam įsigyti šaunamąjį ginklą, reikėjo lankyti specialius kursus, o po jų išlaikyti egzaminą.
„Pradėjau nuo kursų, buvo pratybos nuotoliniu būdu, internetu ir viena praktinė užduotis: mokėmės naudoti ginklą, jį ardyti ir šaudyti“, – kalbėjo vyras.
Vyras kursus lankė ir egzaminą laikė čia pat, mat šioje parduotuvėje yra ir šaudykla. Įmonė turi licenciją apmokyti tuos, kas nori šaunamojo ginklo, o tose pačiose patalpose, dalyvaujant policijos pareigūnui, vyksta ir egzaminai.
„Žmogus ateina, išklauso teorinės paskaitos, turi pratybas, atsiskaito, kaip moka saugiai elgtis su ginklu, ir laiko egzaminą“, – apie teisės ginklui įgijimo eigą pasakojo „Saugos akademijos“ vadovas Andrej Lipa.
Šaudymo instruktorius kursų metu moko, kaip saugiai naudotis ginklu. Tinkamai tikrinti, ar jis užtaisytas, dėti šovinius, nusitaikyti, taip pat laikyti ranką taip, kad niekam nekeltum grėsmės.
Kursų kaina siekia 150 eurų už teorinę, praktinę dalį, egzaminą ir pažymėjimą. Kitos būtinos sąlygos, tam, kad galėtum įsigyti ginklą savigynai – pilietinio pasipriešinimo kursai internetu, o po jų – testas. Taip pat psichiatro pažyma ir kitos reikalingos medicininės pažymos.
„Kursai su egzaminu užtruko maždaug 3 savaites. Medicininės patikros irgi apie 3 savaites, policijos leidimas irgi 3 savaites“, – skaičiavo vilnietis Vytautas.
Susidomėjimas tik auga
Įmonės vadovas tikino, kad prieš daugiau nei 10 metų kursus rengė grupėms po 5 ir 10 žmonių, o nuo 2022-ųjų, kai Rusija pradėjo plataus masto karą Ukrainoje, ir daugeliui kilo nerimas dėl ateities, surenka grupes po 100 ir daugiau žmonių. Andrej Lipa, „Saugos akademijos“ vadovas:
„Pradžia, kaip ir visom naujom įmonėm, nebuvo lengva, tai turėjom grupes ir po 5, ir po 10 žmonių. Jokia paslaptis, kad nuo 2022 metų klientų padaugėjo reikšmingai. Dabar mokinam grupes, kurias per visą Lietuvą sudaro virš 100 žmonių“, – teigė A. Lipa.
Policijos statistika rodo, kad V. Putinui pradėjus plataus masto karą Ukrainoje, išduotų ginklų savigynai skaičius smarkiai išaugo. Iki karo Ukrainoje, 2022 m. sausio 1-os dienos, 94 tūkst. šalies gyventojų turėjo virš 180 tūkst. šaunamųjų ginklų. Iki šių metų sausio pirmosios ginklų leidimų lietuviams išduota 99 tūkst, o įsigytų ginklų skaičius perkopė 195 tūkst.
Išpopuliarėjo ne tik ginklai, bet ir išgyvenimo įgūdžių programos. Įmonė, rengianti įvairiausius išgyvenimo ekstremaliose situacijose bei taktinės medicinos kursus, tvirtino, kad iš pradžių jų kursai buvo orientuoti į kariškius, bet, prasidėjus karui ir atsiradus paklausai, įmonė renka šimtų susidomėjusių žmonių grupes.
„Iki 2022 metų niekas nejautė poreikio išvis kalbėti apie pasiruošimą, slėptuves, išvykimo krepšius ar taktinę mediciną, buvo nulinis poreikis. O nuo 2022 metų kas savaitę surengiam po 2–3 skirtingus renginius, kiekvieną savaitę juose sudalyvauja 100–150 žmonių“, – dėstė „Locked N‘ Loaded“ atstovas Povilas Rubinas.
O kursų kaina prasideda nuo 20-ties eurų, kai mokoma kaip naudotis turniketu. Ilgesni išgyvenimo ir taktinės medicinos kursai, trunkantys 3–5 val., kainuoja apie 50–60 eurų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.