Į kitas šalis Kalėdos ateina greičiau nei į Lietuvą. Lempučių girliandomis ir raudonais kilimais Europos miestai dabinasi jau dabar.
Švenčia kelis mėnesius
Labiausiai Kalėdų ir Naujųjų metų šurmulį išnaudoja Vokietijos, Italijos, JAV bei Šveicarijos prekybininkai. Čia jau nuo lapkričio vidurio ar dar anksčiau pradedamos rengti kalėdinių rankdarbių mugės, koncertai. Vakarais Miuncheno ar Romos gyventojai gurkšnodami karštą vyną vaikštinėja raudonais kilimais išklotomis senamiesčio gatvėmis.
Rytų Europoje tradicijos taip anksti pradėti kalėdinę prekybą – neįprastos. Galbūt dėl to kaltas niūrus ir darganotas oras. Baltijos šalyse, Rusijoje ar Lenkijoje lapkritį kalėdinių mugių nė su žiburiu nerasi.
Traukia minias turistų
Kalėdinių mugių dienomis, tiksliau, mėnesiais, ne viena oro linijų bendrovė siūlo patrauklias skrydžių kainas, viešbučiai – kambarius, o kelionių agentūros – visus kalėdinių pramogų paketus. Tai pritraukia minias turistų iš viso pasaulio, ypač iš šalių, kuriose Kalėdos nešvenčiamos arba nebūna sniego.
Pagrindinės gatvės Vilniaus centre šventiškai bus papuoštos gruodžio 1 dieną. Lemputės ant televizijos bokšto bus įžiebtos pirmąją Kalėdų dieną. Interneto puslapyje, kuriame skelbiama apie visus Europoje vykstančius kalėdinius, Lietuvos skiltis tuščia. Mat čia šventinės mugės prasidės prieš pat didžiąsias metų šventes.
Vėlyvos šventės – žmonių noras
„Žmonės žiemos šventėms pradeda ruoštis gruodžio pradžioje. Kadangi šiemet laisvos dienos prasideda nuo gruodžio 22 dienos, manome, kad didžiausias apsipirkimas vyks būtent tą savaitgalį“, – sakė prekybos centro „Maxima“ atstovė Olga Malaškevičienė. Vėlyvą švenčių pradžią lemia ir nusistovėjusios Vėlinių tradicijos. „Spalį pirkėjai teiraujasi žvakių ir chrizantemų. Užsienyje Mirusiųjų dienos minėjimo papročiai kitokie“, – sakė „Rimi Lietuvos“ atstovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė.
Prekybos centro „Iki“ viešųjų ryšių atstovas Valdas Lopeta teigė, kad šventinė prekyba vėliau prasideda dėl pirkėjų pageidavimo – jie nenori, kad ilga kalėdinė prekyba išvargintų. Kadangi kalėdinių prekių kainos šiemet nesikeis, prekybininkai tikisi, kad ir vidutinis šventinis krepšelis liks toks pat.
Per didžiąsias šventes išlaidaujama daugiausia, bet perkama nebe taip spontaniškai, įsigyjama ne vienam sezonui tinkančių daiktų, ieškoma kokybės, daugiau dėmesio skiriama mados tendencijoms – spalvoms, medžiagoms, dizainui. Ruošdami šventinių prekių asortimentą prekybininkai ketina ldidžiausią dėmesį kreipti į kosmetikos, žaislų, knygų ir gurmaniškų maisto produktų bei pusgaminių pasiūlą bei artėjančių gyvatės metų tema pagamintus suvenyrus.