Atliekų tvarkytojai, tikisi, kad vilniečiai bus aktyvūs ir nepasikartos liūdna Šiaulių patirtis – per visus metus šiauliečiai atnešė 200 litrų naudoto aliejaus, nors mieste – šimtas tūkstančių gyventojų.
Joniškyje gyvenančios Simonos namai savaitgaliais pakvimpa spurgomis, skrudintomis bulvytėmis, bet jos sūnus Paulius labiausiai laukia blynų.
„Užuodžiu tą kvapą, negaliu, kaip šuo, negaliu išlaikyt paprastai kantrybės, sakau, dėk kiek nori, kad 5 kad 10, vis tiek suvalgysiu“, – sako devynmetis Paulius.
Simona per mėnesį sunaudoja apie litrą aliejaus.
„Įsipili pusę puodžiuko, lieka to aliejaus, tada pilam į šitokią talpą turim pasistatę“, – teigia Joniškio gyventoja Simona.
Ką daryti, kai stiklainis naudoto aliejaus būna pilnas, jau Pauliaus rūpestis.
„Atnešam į mokyklą, o mokytoja nuneš į tokį garažą, garaže yra dvi bačkos, kur telpa 60 litrų ir ten supilam“, – pasakoja Paulius.
Pernai Pauliaus klasė surinko 360 litrų aliejaus ir laimėjo ekskursiją. Jei ne miesto mokyklose ir darželiuose vykdomas projektas, Simona ir toliau aliejų būtų pylusi į kriauklę – kaip daugelis gyventojų.
Kur dėti aliejaus atliekas, galvosūkis ir, ir Kaune, ir Vilniuje gyvenančiam aplinkos ministrui.
„Dažniausiai į komposto konteinerį, kartu su maisto atliekomis. O Vilniuje nelabai kol kas sukurta infrastruktūra, tai sunku atskirai rūšiuot, bendrasis mišrus konteineris“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Jisai nepaklūsta kompostavimui, jis iš esmės neyra gamtoje, todėl jį reikia rinkti atskirai“, – teigia VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius.
Supiltas į kriauklę aliejus kietėja ir kemša kanalizaciją. Nuo šiol Vilniaus regiono gyventojai galės rinkti naudotą aliejų ir nemokamai priduoti vienoje iš 18 didelių gabaritų atliekų aikštelių. Nereikalingas aliejus virs biodegalais.
Dalinami specialūs buteliai
Panaudotą aliejų galima rinkti į bet kokį patogų indą arba specialią tarą, kurią galima gauti didelių atliekų surinkimo aikštelėse.
Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras nemokamai išdalys apie 45 tūkstančius specialių butelių – į juos galima pilti bet kokį maistinį aliejų – nuo silkės, šprotų, džiovintų pomidorų, bet negalima jame kaupti kosmetinio, mašininio aliejaus ir taukų.
„Kiaulienos kotletas tikrai netinka, bet jeigu jis keptas ant augalinio aliejaus, iš esmės nebūtų didelė problema, jei jūs tą aliejų čia supiltumėt“, – sako T. Vaitkevičius.
Trijų su puse litro butelio šeimininkei ar šeimininkui turėtų užtekti metams. Būtent tiek vidutiniškai aliejaus atliekų prikaupia žmogus. Surinktą aliejų reikia vežti į didelių gabaritų atliekų aikštelę ir supilti į statinę, o tuščią aliejaus rinkimo butelį pasiimti. Kai kurie žmonės išgirdę apie žaliuosius aliejaus butelius suskubo jų pasiimti. Vien as tokių ir Seimo narys Kasparas Adomaitis.
„Man labai įdomu, kadangi tikrai renku, pyliau, galvojau, kur čia reikės padėt. Dar išsiaiškinsiu, kur reikės grąžint surinkus“, – teigia K. Adomaitis.
„Nėra sunku pasistatyti šalia slojikėlį ir panaudojus kažką iškepus supilti“, – sako joniškietė Simona.
Atliekų rinkėjai tikisi, kad Vilniuje nepasikartos liūdna Šiaulių patirtis – ten per visus metus žmonės surinko 200 litrų naudoto aliejaus, nors mieste – šimtas tūkstančių gyventojų. Užtat joniškiečiai šiauliečiams nušluostė nosį – surinko per du tūkstančius kilogramų aliejaus.
Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.