„Duokite man savo ranką, matau, kad oda suskeldėjusi“, – neseniai paūžusioje kasmetinėje grožio parodoje„Pelenė“ prie kvepiančio stendo užkalbino mane rimtas vyriškis ir patepė ranką degančios žvakės vašku. „Matote, kaip švelniai paglosto jūsų odą, viskas visiškai natūralu“, – toliau viliojo jis.
Sužinojau, kad taip maloniai, tikru Provansu, kvepia namams skirta parfumerija. Vyriškis pasirodė besąs vienos įmonės, prekiaujančios natūraliais aromatais, direktorius Mindaugas Kalvaitis. Įsitikinusi, kad vyras ne tik verslininkas, bet ir tikras kvapų žinovas, iškamantinėjau, kokius pojūčius gali suteikti konkretaus kvapo ekstraktas, kad galėčiau išsirinkti tinkantį būtent man. Juk tinkamai parinktas kvapas daro įtaką mūsų nuotaikai, miegui, padeda sumažinti stresą ar net atsikratyti nereikalingų kilogramų.
Jūs taip pat rinkitės, kas jums labiau patinka.
Šiek tiek apie kvapų terapiją
Kad kvapai gali atpalaiduoti, pagerinti nuotaiką, žinoma, jau seniai: mūsų uoslė yra vienas iš jautriausių ir unikaliausių iš visų penkių pojūčių, nes yra tiesiogiai sujungta su smegenimis, tad įvairūs kvapai veikia mus tiek fiziškai, tiek emociškai.
Konkretus kvapas stimuliuoja mūsų nuotaiką, emocijas bei atmintį lemiančią galvos smegenų dalį. Ne veltui senovės būrėjos žinojo, kaip parinkti specialų aromatą, jei reikia suvilioti patikusį asmenį, o šamanai kvapus naudojo savo kerėjimams. Dabar vėl labai populiarus senovinis gydymo būdas – aromaterapija, iš tiesų ne iš piršto laužtas.
Svarbiausia natūralaus kvapo sudedamoji dalis – eterinis aliejus. O jis yra grynas aromatinis ekstraktas, pagamintas iš vieno augalo ar jo dalies. Kiekvieno eterinio aliejaus sudėtyje esantys cheminiai elementai yra labai svarbūs augalo gyvybei ir išlikimui. Jie padeda augalui atsispirti ligoms ir infekcijoms, jų pagalba jis reguliuoja savo temperatūrą, gydosi pažeistus audinius, dauginasi.
Be to, ir moksliniais tyrimais nustatyta, kad aromaterapinės priemonės: įvairūs kvapai, smilkalai, kvepiančios vonios ar masažai su eteriniais aliejais, veikdami mūsų centrinę nervų sistemą, padeda normalizuoti psichinę būseną, gerina kraujo ir limfos apytaką, žadina organizmo funkcijas ir daro atsparesniais aplinkos poveikiui. Ir dar žinoma, kad kiekvienas eterinis aliejus turi tik jam vienam būdingas unikalias gydančias savybes.
„Kvapą įsimename visam gyvenimui, – pasakojo M. Kalvaitis. – Juk ne veltui obuolių pyragas primena mamą, o pievos gaiva – nerūpestingos vasaros dienas“. Aš dar pridurčiau, kad man, tarkime, prašmatnus gėlių ir citrusų aromatas primena iškvėpintas Vokietijos miestų gatves, o klampesnis, salsvas ambros, sandalmedžio ar muskuso kvapas – viešnagę Libane.
Be to, turbūt pastebėjote, kad ir kiekvieni namai turi savo kvapą. O gal jūsiškių kvapui kažko trūksta? Gal grįžus namo ir įkvėpus, jūsų nepersmelkia tas gilus ir saldus jausmas: kaip gera, aš namie? Tuomet pats laikas „įkurdinti“ savo namuose ir unikalų, jus atspindinį, kvapą.
Aromatas tikrai yra svarbi mūsų aplinkos dalis ir, pašnekovo nuomone, jei jis bus natūralus ir malonus, tada kiekvienuose namuose įsivyraus harmonija. Ir dar labai svarbu, jog medžiagos, iš kurių pagamintos aromatingosios priemonės, būtų ekologiškos – tada jos saugos ne tik aplinką, bet ir sveikatą.
Taigi, renkamės... ramybė, energija, aistra ir sveikata
„Jei norite, kad namuose sklandytų šilta ir jauki atmosfera, rinkitės migdolų žiedų kvapą, kuris suteiks lengvo saldumo pojūtį“, – toliau mano smalsumą tenkino ponas M. Kalvaitis. – Tai prabangus, turtingas kvapas, kuriame atsiskleidžia gilūs, saldūs gėlių aromatai“.
Norite atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos? Tuomet jums puikiausiai tiks gintaro kvapas, kuris leis pabėgti nuo rūpesčių ir kasdienės rutinos. Kai užuosite šį kvapą, svajose nuskrisite tikrai ne atgal į kontorą, o panirsite į naujus malonius pojūčius. Kvapų žinovas akcentavo, kad gintaro kvapą namuose privalo turėti kiekvienas, norintis sustiprinti tarpusavio santykius, pašalinti nervinę įtampą.
Nuramins pavargusią nervų sistemą, palengvins depresijos simptomus ir žaliosios citrinos kvapas, kuri tik valgant atrodo rūgšti, o namų erdvėje – tai ryškiomis palvomis spinduliuojanti gaiva, sklindanti nuo pirmo užuodimo. Įkvėpus žaliosios arbatos kvapo, palaipsniui dingsta nuovargis, pajuntamas palengvėjimas, tiek fiziškai tiek dvasiškai. Melionas ir avietė namie paskleidžia gerą nuotaiką ir leidžia mėgautis gyvenimo džiaugsmu.
Jazminas – Egipto karalienių gėlė, vienas iš labiausiai vertinamų ir brangiausių kvapų, ne tik prabangiai aromatizuoja, bet ir ramina, šalina stresą, pakelia nuotaiką. Įdomiai veikia ir pačiulio kvapo derinys su rožės aromatu. Jis, pasirodo, tinka daugeliui atvejų: jei kankina depresija – suteikia gyvenimo džiaugsmo, o jei esate per daug energingi ar įsitempę – nuramina.
O dabar gal žvilgtelkime į miegamąjį? Taip, ten turėtų sklandyti meilės aromatai – afrodiziakai. Rožės kvapu Kleopatra suviliojo Marką Antonijų. Vanilė – seksuali, erotiška, saldi ir tyra, atpalaiduoja mintis ir leidžia pasinerti į malonumų sūkurį, pabėgti nuo rutinos ir rūpesčių. Užuodus vanilės kvapą galima prisiminti pirmą bučinį ar romantiškas atostogas. O gal vaikystę ir bandelių kvapą? Norite prisiminti vasarą kaime? Pakvėpinkite namus juodųjų serbentų lapelių aromatu. Ne tik pajusite burnoje tirpstančių cukruotų uogų skonį, gali pagerėti ir jūsų dėmesys, širdies veikla, palengvėti depresija.
Visiems gerai pažįstamas kadagio kvapas, bet ar žinomos jo savybes? Jis kaip ir kiti spygliuočiai turi baktericidinių savybių, o jų išskiriamos lakiosios medžiagos – fitoncidai, naikina bakterijas, grynina ir sterilizuoja orą. Išsekę ir ligoti žmonės, užuodę jo kvapą, bemat pasijunta geriau ir net atgauna apetitą. „Be to, šio kvapo nepakenčia vabzdžiai, tad kvėpinkite namus kadagių kvapu ir vasarą – atsikratysite įkyruolių uodų“, – atsisveikindamas pridūrė pašnekovas.
Kvapų pasaulis labai platus ir tai – tik maža dalelė iš spalvingos aromatų paletės, tad kiekvienas savo namams gali išsirinkti savitą ir ypatingą aromatą.