Į opoziciją nustumti dešinieji skirtingai komentuoja prezidentės Dalios Grybauskaitės deklaruotą pasiryžimą ryt pasirašyti dekretą dėl naujo premjero teikimo kandidatūros.
„Kol nėra prezidentės Dalios Grybauskaitės dekreto, nėra fakto, kol yra tik kalbos, tikrai nekomentuosime,“ – portalui balsas.lt sakė vienas iš dabar jau didžiausios opozicinės Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos vadovų Jurgis Razma. Irgi opozicijoje Liberalų Sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis priešingai teigia, kad jo rezultatas nestebina.
„Mes puikiai išmanome politinę matematiką ir suvokiame, kad kitokią koaliciją šiandien sudaryti vargu ar būtų įmanoma. Dėl to atsakomybę turi prisiimti, mūsų nuomone, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ir jos lyderis Algirdas Butkevičius. <...> Juk prezidentė išsakė savo moralinę ir etinę poziciją dėl Darbo partijos ir jos teisiamų vadovų dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje, tačiau LSDP pasirinko tai, ką pasirinko, - sakė lieralų vadovas, dar laikinai einąs susisiekimo ministro pareigas E. Masiulis.
Ji (prezidentė – Balsas.lt) laikosi tos pozicijos, kurią išsakė iškart po rinkimų. Ji elgiasi nuosekliai pagal galimybes”, - vertino politologas Antanas Kulakauskas. Pasak jo, akivaizdu, kad šalies vadovė sutinka su tuo, kad koaliciją formuotų LSDP, nors ankščiau buvo išsakiusi norą, kad koalicijoje nebūtų DP.
Prezidentė, kalbėdama apie planuojamą A. Butkevičiaus kandidatūros teikimą į Ministrus pirmininkus, dar ir apeliavo į jo “klupčiojimus” ir “viešai duoto žodžio nesilaikymą”.
A. Kulakauskas teigė, kad nors Seimo vadovybės rinkimų rezultatų šiuo metu jau nebeištaisysi, bet toliau A. Butkevičius turėtų laikytis tų principų, nors ir sunku pasakyti, kaip bus iš tikrųjų.
„Nieko naujo prezidentė nepasakė, apart to, ką pasakė pradžioje. Tikriausiai ji nebus užsispyrusi tiek, kad Vyriausybės nebūtų įmanoma suformuoti”, - svarstė politologas.
Pašnekovas priminė, kad ir LSDP viduje ne visi yra patenkinti A. Butkevičiaus sprendimais. „Povilas Vytenis Andriukaitis, kuris irgi dalyvauja derybose, kritikuoja tokius sprendimus ir savo vadovybę, tai gal nebuvo taip, kad nėra kitos išeities koalicijai formuoti, tik Vytautą Gapšį pirmuoju pavaduotoju skiriant”, - analizavo jis. Pasak jo, elgiamasi negarbingai ir neprincipingai, nors ir yra logikos ir Seimo pirmininką, ir pirmąjį pavaduotoją skiriant iš tos pačios partijos – “jeigu vieno nėra, tai yra kitas”.
Vertindamas apskritai valdančiosios koalicijos ir Vyriausybės formavimąsi, A. Kulakauskas teigė, kad viskas vyksta pakankamai sklandžiai ir greitai, palyginus su po ankstesnių Seimo rinkimų vykusiomis derybomis. „Ko gero, procesai vyksta greičiau, nei ankstesniais laikais. Paprastai netrumpai užtrukdavo tos derybos dėl valdančiosios koalicijos, kai nebuvo aiškus nugalėtojas”, - pabrėžė jis.