Ši linija vos prieš penkias dienas buvo įkurta reaguojant į sparčiai besikeičiančią koronaviruso (Covid-19) situaciją pasaulyje ir Lietuvoje, taip pat didėjant informacijos srautams. Numeriu 1808 paskambinę žmonės konsultuojami pagal specialų sudarytą, struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas.
Linijos specialistai pataria saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Raginama į liniją skambinti ir pasireiškus koronaviruso simptomams.
Pats Andrius tikina, kad pernelyg nesureikšmina tokio savo sprendimo ir tenori prisidėti kažkaip prie dabartinės situacijos.
„Nežinau, tiesiog atsiradus laisvam laikui nutariau prisidėti prie kažkokios veiklos, – tv3.lt tikina vaikinas. – Aš gal visada toks buvau visuomeniškas, stengiuosi prisidėti prie įvairių iniciatyvų. Kadangi esu tikintis žmogus, tai šiuo sunkiu momentu dar rūpinuosi ir tiesioginėmis transliacijomis vakarais iš bažnyčių, kai vyksta Šv. Mišios. O šiaip tai pamačiau, kad ieško savanorių ir toje linijoje karštojoje, nes tokia situacija dabar gana sudėtinga, tikrai nesusitvarko visi, tai nutariau pasisiūlyti."
Tenka reaguoti žaibiškai
Anot Andriaus, darbas tikrai nėra lengvas ir tenka pakliūti į įvairias situacijas. Kartu su juo savanoriauja ir žmonės su labai įvairiais išsilavinimais, skirtingų profesijų atstovai. Pats vaikinas kol kas dirbo dar tik vieną dieną, tačiau jau turi ilgą budėjimą ateinantį savaitgalį. Paklaustas, ar teko praeiti kažkokius apmokymus, šis atsakė, kad jie buvo, bet jam pavyko gana greitai įsisavinti informaciją.
„Tie apmokymai truko gal apie valandą-dvi, paaiškino mums situaciją, kas kaip, išdalino instrukcijas. Esmė, kad jei mes kažką įtariame ar situacija sudėtingesnė, turime su Greitosios medicinos pagalbos (toliau GMP) dispečerine susisiekti ir jie jau sprendžia ar, pavyzdžiui, siųsti greitąją. Bet viską išmokau gana greitai, gal tik iš pradžių buvo sunku, pirmieji skambučiai, tas toks stresas, kad reikia susigaudyti, viską paaiškinti kiek įmanoma aiškiau. Tačiau paskui pagauni ritmą po kelių skambučių ar valandos kitos ir viską perpranti.
Darbo tikrai daug, dirbau šiandien apie aštuonias valandas. Nėra kada tinginiauti, bet, aišku, yra tų pertraukų, jei reikia užkąsti ar į tualetą, galima sustabdyti skambučių srautą, kad bent kažkiek pailsėtume.“
Į karštąją koronaviruso liniją skambinantys žmonės klausia įvairiausių dalykų, o ir pačiam A. Jakeliui jau įsiminė keli pokalbiai.
„Skambino ir darželio auklėtoja, kuri klausė įvairiausių keistų dalykų, o aš sakiau „pone kokie vaikai, jums visiems karantinuotis reikia, saugoti save“. Buvo, kad patys medikai skambina ir prašo rekomendacijų įvairių, kaip geriau elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Tai žinot įdomiai atrodo, kai tu patari žmogui, o juk čia jis specialistas kur kas didesnis už mane, medikas."
Lietuvoje koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičius kasdien vis didėja. Pats vaikinas taip pat tikino jau sulaukęs skambučio, kai jis pats, pagal simptomus, įtarė, kad tai gali būti tas atvejis.
„Buvo situacija, kai kalbėjausi su žmogumi ir pagal tas instrukcijas įtariau jam koronavirusą. Tokiu atveju mes pranešame apie tai GMP dispečerei, kuri jau arba siunčia greitąja arba ne. Tai iš pirmo berods nepanoro siųsti, nes jie manė kitaip, o aš sakiau, kad nejuokaujame, tikrai turime siųsti pagalbą.“
Paklaustas, kaip baigėsi ši istorija, pilietiškas vaikinas tikino nežinantis, bet žmogus daugiau neskambino bent jam budint, tad tikisi, kad jam buvo suteikta visa reikiama pagalba.
A. Jakelis jau anksčiau yra pasižymėjęs savo gerais darbais. Dar praėjusių metų spalį jam buvo įteikta „Gėrio statulėlė“ už pilietiškumą. Kauno policijos atstovai jaunuolį apdovanojo už laiku atliktus būtinus veiksmus, kai vieną naktį autostradoje Vilnius-Kaunas A.Jakelis laiku pastebėjo avariją patyrusį automobilį.
Sustabdęs savo transporto priemonę jis padėjo avariją patyrusiems keleiviams, kartu savo automobilio bendrakeleiviams liepė iškviesti medicinos pagalbą ir net kontroliavo eismą, kad kiti vairuotojai pastebėtų eismo įvykį tamsoje, kol atvyko policijos pareigūnai.
Vaikinas taip pat yra ir policijos rėmėjas. Jis padeda teritorinėms policijos ir švietimo (ugdymo) įstaigoms vykdyti vaikų nusikalstamumo ir kitų teisės pažeidimų prevenciją, kurti saugią aplinką mokyklose ir jų prieigose.