Mokslininkai ir inžinieriai nepailsdami dirba siekdami padaryti automobilius vis saugesniais, tačiau nepaneigiama tai, jog didžiuliu greičiu galintys skrieti geležiniai narvai kartais patys šaukiasi nelaimės. Tad nors automobiliai nepamainomi tarpmiestinėse kelionėse, miestų viduje, norint įveikti mažesnius atstumus, prasminga pagalvoti ir apie alternatyvas. Juo patrauklesnės jos atrodo susimąsčius apie neigiamą automobilių išmetamų kietųjų dalelių įtaką aplinkai bei sveikatai.
1. Ėjimas
Nors pripratus prie automobilių teikiamo komforto siūlymas kai kurias keliones mainyti į ėjimą pėsčiomis gali pasirodyti juokingas, mokslininkai teigia, kad nereiktų skubėti atmesti šios idėjos.
Anot tyrėjų, ėjimas yra ne tik ekologiškas būdas keliauti, jis taip pat turi ir teigiamą poveikį sveikatai. Pasivaikščiojimai padeda mesti svorį, palaikyti formą bei išvengti širdies ligų, jie taip pat suteikia energijos bei pakelia vitamino D lygį. Todėl kartais šis keliavimo būdas gali ne tik prisidėti prie sveikatos, bet ir daryti mus laimingesniais.
Be kita ko, einant nerizikuojama į ką nors atsitrenkti ir susižeisti, o pasivaikščiojimus dar saugesniais daro tinkamai nešiojami atšvaitai.
2. Dviratis
19 a. pradžioje vokiečių aristokrato Karlo Dreiso išrastas dviratis vis dar neabejotinai yra viena labiausiai palengvinančių mūsų kasdienybę transporto priemonių. Važiavimas dviračiu nieko nekainuoja, nereikia rūpintis kuru, o aplinka apsaugoma nuo žalingų išmetamųjų dujų.
Keliaujant dviračiu nesusiduriama su stovėjimo vietos paieškomis, o tai ypač aktualu važiuojant į miesto centrą – užtenka pasirūpinti spyna. Įdomu, jog vidutinio dydžio automobilio stovėjimo vietoje galima sutalpinti net tuziną dviračių, o piko metu mieste važiuojant dviračiu galima nesunkiai sutaupyti laiko aplenkiant spūstyse stovinčius automobilius.
Dviratininkai, važiuojantys jiems skirtais takais bei besilaikantys saugumo reikalavimų, statistiškai rečiau patenka į nelaimingus eismo įvykius. Todėl, atsižvelgiant į šiuos privalumus, dviratis mieste gali tapti tikru konkurentu automobiliui.
3. Elektrinis dviratis
Ši kasmet vis labiau prieinamesnė kiekvienam transporto priemonė du ratus pakelia į visai naują lygį. Elektrinį motorą turintys dviračiai vairuotojui palieka lengviausią važiavimo dviračiu dalį – sėdėjimą ir vairo sukiojimą. Kas gali būti lengviau?
Elektriniai motorai paprastai ne tik leidžia nuvažiuoti ilgus atstumus neminant, jie taip pat gali išvystyti nemenką greitį bei padėti įveikti stačias įkalnes.
Kadangi elektriniai dviračiai taip pat patenka į dviračių kategoriją, ši transporto priemonė pasižymi kone didžiausiu universalumu – ja važiuoti galima visur, kur galima ir įprastiems dviračiams, elektriniai motorai neteršia aplinkos, o tinkamos saugumo priemonės bei saugus greitis padeda išvengti nelaimių.
4. Riedis
Šiuo metu vis daugiau žmonių atranda netradicinę, bet įdomią alternatyvą automobiliui – dar tik keletą metų egzistuojančius riedžius, angliškai žinomus „Segway“ pavadinimu. Tai ypač efektyvi ir praktiška priemonė, norint įveikti trumpesnius atstumus. Važinėdami jais jūs tausosite gamtą ir sumažinsite savo indėlį į globalinį atšilimą.
Kaip ir dviračius, riedžius yra labai patogu palikti stovėti bet kurioje vietoje mieste. Be to, ši transporto priemonė yra nedidelė bei itin mobili, leidžianti saugiai įvažiuoti į neįprastas erdves, tokias kaip parduotuvės, traukiniai ar oro uostai.
Nors riedžių kaina kol kas neįkandama daugeliui pirkėjų, šios ir panašios elektrinės transporto priemonės kasmet pinga, o jų privalumus paneigti sunku. Dėl nedidelio išvystomo greičio bei nesudėtingo valdymo, važiuojant riedžiais lengva manevruoti bei išvengti eismo nelaimių.