Nuo balandžio mėnesio 5 d. Vilniaus regiono gyventojams šiukšlių išvežimas pabrango beveik trečdaliu: Vilniaus savivaldybei padidinus „vartų“ į Kazokiškių sąvartyną įkainius nuo 69 iki 113 Lt (63 proc.), didesni mokesčiai prislėgs paslaugos vartotojus. Pirmoji didesnė sąskaita atkeliaus jau gegužę.
Skaičiuojama, kad 70 kvadratinių metrų (maždaug trijų kambarių ploto) buto savininkui metinės šiukšlių išvežimo išlaidos nuo dabar padidės 51 Lt (nuo 176 iki 227 Lt), o 50 kv. m (dviejų kambarių buto) – 36 litais (nuo 126 Lt iki 162 Lt).
„Gyventojai moka nustatytą kainą už šiukšlių išvežimą ir jos didinti tikrai neketinama. Vilniaus miesto savivaldybė skelbia konkursus atliekų vežėjams dėl mažiausios kainos, tačiau ji negali viršyti tarybos nustatytų „lubų“ – 21 ct už kvadratinį metrą“, – taip kovo 1 d. išplatintame pranešime spaudai kalbėjo Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus. Netrukus šių žodžių teko atsižegnoti. Paaiškėjo, kad kaina pakilo iki 27 centų už kv. m, ir niekas taip drąsiai nebesišvaisto kalbomis apie kainų „lubas“.
Tame pačiame savivaldybės viešųjų ryšių išplatintame pranešime buvo skelbiama, kad padidėjusį „vartų“ mokestį atliekų vežėjai turės padengti iš savo pelno.
Sąvartyno „vartų“ mokestis yra pagrindinės Vilniaus regiono komunalinių atliekų sąvartyno Kazokiškėse pajamos. Už jas bus statoma Kazokiškių sąvartyno II sekcija, kuri turi būti įrengta jau rugsėjo mėnesį – tuomet prisipildys pirmoji sekcija.
Viena svarbiausių mokesčio sprendimo priėmimo priežasčių, kaip teigiama, – siekis sumažinti atliekų srautą. Taip būtų tausojami Kazokiškių sąvartyno pajėgumai ir prailgėtų jo eksploatavimo laikas. Atliekų vežėjai turi pasirūpinti, kad atliekos būtų rūšiuojamos jų susidarymo vietose, ir į sąvartyną patektų kuo mažiau nerūšiuotų šiukšlių.
Vilniaus savivaldybės Viešųjų ryšių skyrius apie susiklosčiusią situaciją kalba lakoniškai. Esą mokestis nesikeitė kelerius metus, o dabar iš gautų papildomų lėšų sąvartyną eksploatuojanti UAB „VAATC“ galės toliau tinkamai jį naudoti bei vykdyti atliekų tvarkymo infrastruktūros ir kitų objektų plėtrą.
Paklausta, kaip vos per kelias dienas pasikeitė situacija gyventojų nenaudai, Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotoja Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė tikino, jog, padidėjus sąvartyno „vartų“ mokesčiui, Vilniaus miesto savivaldybė dėjo visas pastangas nekelti komunalinių atliekų tvarkymo tarifų gyventojams, tačiau atliekas tvarkančios įmonės savivaldybei iškėlė ieškinius.
„Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2014 m. kovo 5 d. sprendimu buvo patvirtinti nauji maksimalūs tarifai. Atkreipiame dėmesį, kad Taryba nustatė maksimalų tarifą, kuris negali būti viršytas, tačiau gyventojai patys su atliekų vežėjais derasi dėl kainos, atliekų vežimo dažnumo ir t.t.“, – teigė S.Trinkūnaitė-Rimkienė.
Šiukšlių vežėjai viešai pareiškė, kad šiukšlių išvežimo įkainių didinimas – ne jų iniciatyva, ir nurodė du būdus, kaip gyventojai gali sutaupyti: siūlomas aktyvesnis atliekų rūšiavimas, nes išrūšiuotos atliekos išvežamos nemokamai; taip pat patariama steigti bendrijas ir tartis individualiai su atliekas išvežančiomis įmonėmis.