Almatos oro uoste šeimininkaujantys rusų kariai netrukus privalės krautis ginklus ir traukti namo. Bent jau taip sako Kazachstano prezidentas Kassymas Tokayevas, jis pareiškė, kad po dviejų dienų visos į neramumų drebinamą šalį atsiųstos Kremliaus vadovaujamos kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos pajėgos šalį paliks.
„Situacija visuose regioniuose stabili. Todėl pagrindinė KSSO taikos palaikymo pajėgų misija sėkmingai užbaigta“, – teigia K. Tokayevas.
Nors iki dantų ginkluotiems iš Rusijos, Baltarusijos ir kitų karinio alijanso narių atvykti čia prireikė vos paros – šalį palikti jie turės ištisas 10 dienų.
„Šiandien kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos sprendimu, Kazachstano Respublikoje yra dislokuota ir veikia 2030 KSSO misijos karių ir 250 karinės įrangos vienetų. Jie užtikrina oro uostų, karinių sandėlių ir kitų strategiškai svarbių objektų apsaugą“, – aiškina K. Tokayevas.
Almatoje apie mažiausiai 160-ties žmonių gyvybių pareikalavusius protestus primena tik supleškėjusios valdžios institucijos ir nusiaubtos didžiausio šalies miesto gatvės. Tačiau politinės aistros verda ir toliau. Kreipdamsasis į valdininkus K. Tokayevas, pareiškė, kad jo pirmtakas tautos lyderiu tituluojamas Nursultanas Nazarbayevas šalyje sukūrė turtingo elito kastą, kuriai atėjo laikas gražinti skolas į gatves protestuoti išėjusiems kazachams.
„Manau, kad atėjo laikas atiduoti duoklę Kazachstano žmonėms ir sistemingai bei reguliariai jiems padėti“, – tikina K. Tokayevas.
Tai pirmas kartas, kai šalies prezidentas atvirai sukritikavo įtakiausiu šalyje žmogumi laikomą Nazabajevą. Tokayevas pareiškė, kad itin pelningai dirbančių įmonių bus paprašyta mokėti pinigus į valstybinį fondą. Be to, bus išardytas Nazarbajevo jauniausios dukros valdomas itin pelningas atliekų perdirbimo monopolis. Pasak prezidento kruvinais susirėmais virtę protestai, kurie prasidėjo dėl didelių degalų kainų – buvo prieš jį nukreiptas perversmas.