Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Jaunojo kario savanorio, Tomo Valentėlio palaikai iš Ukrainos į gimtinę pargabenti šeštadienį. Šiandien su juo atsisveikina artimieji. Į sostinės Šv. Ignoto bažnyčią pagerbti 21-erių jaunuolį atvyksta ir politikai bei visuomenininkai.
Tame pačiame dalinyje, Ukrainos užsieniečių legione, su Tomu tarnavęs kitas savanoris, šaukiniu Jara, nors toje pačioje operacijoje nedalyvavo, sako, kad bendravo su Tomo kovos partneriu, kuriam pavyko išgyventi.
„Su juo ėjo dar vienas karys – amerikietis, jis buvo sužeistas, o šiuo metu jis yra Lvive, yra gydomas, pradeda reabilitacijos procesą. Paskutinėmis mano žiniomis, kas vyko toje situacijoje iš pirmų lūpų. Po sprogimo jis atsisuko į Tomą, ir įvertino jo būklę, jog jisai atrodė negyvas“, – teigė karys savanoris Jara.
Nors tai buvo Tomo pirmoji operacija, jis elgėsi drąsiai ir profesionaliai. Dar iki nelaimės, kai pirmas buvo sužeistas jo draugas, Tomas juo rūpinosi, nebijodamas per apšaudymą eiti kartu lėčiau.
„Tomas pasielgė profesionaliai. Jo draugas buvo sužeistas, jis tiesiog pastatė kovos draugą į priekį, kad jo tempu galėtų eiti. Ir kad nekiltų panika, sužeistas diktuoja tempą, eina į priekį. Tomas pastatė jį priekį ir sekė“, – pasakojo Jara.
Per operaciją su ją rengusiomis Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis bendradarbiavęs lietuvių karys Vygintas Ušinskas, kalbėdamas apie Valentėlio žūties priežastį, sako, esą jis turėjo išsikasti apkasą, tačiau jam išėjus iš miškingos teritorijos į atvirą lauką, atskrido priešo dronas ir numetė granatas.
O ir Tomo Valentėlio kūnui ištraukti reikėjo labai sudėtingos ir ilgai trukusios operacijos, kurią V. Ušinskas koordinavo, taip padėdamas Ukrainos nacionalinei gvardijai.
„Ištraukimo situacija, dabar galiu pasakyti atvirai, kad tai buvo kovinė operacija. Manevras buvo atliktas, atkreipti priešo dėmesį ant savęs, paimti ugnį, juos sunaikino, buvo ne 2, o daugiau sunaikinta priešo karių. O evakuacijos komanda ėjo sudėtingu maršrutu, pasiėmė Tomą ant kuprinės ir išsinešė“, – pasakojo atsargos vyriausias leitenantas V. Ušinskas.
„Kai mačiau tą visą struktūrą, kur susiformavo spontaniškai, ir visi veikė, darė savo darbą. Tai didi patirtis iš tos pusės“, – teigė „Blue / Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas.
Anot prezidento Gitano Nausėdos bei kurių kitų visuomenininkų, ši jaunojo didvyrio istorija yra tarsi sugrįžimas į skaudžią praeitį.
„Šiandien jis man yra toks pats kovotojas už laisvę, kaip mūsų pokario partizanai, kaip disidentai, kurie žinodami, kas jų laukia, žinodami visus pavojus ir grėsmes, vis tiek oriai pasirinko tą pareigą, kurią sau išsikėlė gyvenime. Ir, ką gi, tai yra turbūt aukščiausios gyvenimo prasmės išsipildymas. Kaip aš žinau, Tomas ieškojo tos prasmės, ir aš manau, jam pavyko ją suprast“, – sakė G. Nausėda.
„Jis buvo labai paprastas žmogus, iš kaimo, kaip ir kadaise, žmonės ėjo kariaut, paprasti žmonės. Ir, deja, manau, kad bus dar, šitas nesibaigs. Ir iš savo pusės, ką mes galime, ruošiamės prisidėti, padėti“, – sakė J. Ohmanas.
Iš Biržų kilęs jaunuolis Ukrainos užsieniečių legione tarnavo nuo pernai rugpjūčio.
Pasak visuomenininkų, nors oficialių duomenų, kiek Lietuvos savanorių kariauja Ukrainoje, nėra – jie galėtų būti skaičiuojami dešimtimis.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:



































































































































































































































































