Naujienų portalui tv3.lt „Monumento“ naujų kapaviečių įrengimo, kapų priežiūros ir apželdinimo projektų vadovė Deimantė atskleidžia, kokias gėles sodinti, norint išlaikyti kapus tvarkingus šaltuoju metų sezonu.
Viržiai ir chrizantemos – karaliauja kapuose
Pasak apželdinimo specialsitės, kapuose galima sodinti viržius. Yra begalė viržių rūšių ir spalvingų derinių. Tačiau norint sodinti viržius ir juos išlaikyti per žiemą iki pat pavasario, ji rekomenduoja atsižvelgti į atspalvį – viržiai turėtų būti tamsiai žalios spalvos, kad išsilaikytų iki pavasario pabaigos.
„Viržius geriausia sodinti į šiek tiek parūgštintą žemę, jie yra rūgščiamėgiai. Taip pat galima pasodinti erikas, astras ir vilkpupes. Iš žemauogių galima sodinti žemaūges chrizantemas, jos yra labai populiarios, išsilaiko iki lapkričio vidurio, taip pat galima sodinti šilokus ir ežiuoles“, – pažymi Deimantė.
Specialistės teigimu, galima sodinant viržius pakaišioti svogūnėlių, kad jie pavasarį džiugintų pirmaisiais žiedais. Tai galėtų būti snieguolės, kanadinė sangvinarija, krokai.
„Iš daugiamečių augalų šiuo metu būtų galima pasodinti fortūno ožekšnį, jis yra margalapis, jį galima būtų formuoti kaip vijoklinį, kiliminį augalą, jis gražiai išsiplečia. Mes turime žiemą-vasarą žaliuojančius lapelius“, – priduria moteris.
Pasak jos, rudenį, šiuo momentu, galima sodinti daugiamečius augalus, pavyzdžiui, bonsinio tipo tujas, eglutes, pušeles, kurios šiuo momentu puikiai prigytų ir žaluma galėtų papuošti kapavietę.
„Viržiai yra tokie populiarūs, kad yra prie kiekvieno kapo. Įdomesnis derinys yra tamsiai žali viržiai su kalocefalais. Jie puikiai išsilaiko per visą žiemą ir faktiškai iki gegužės turime žaliuojantį kapą“, – pastebi specialistė.
Atsparumas šalnai ir kada sodinti?
Apželdinimo specialistė teigia, kad tiek astros, tiek viržiai, kurie yra spalvoti, žydintys, rausvi, jie dažniausiai išsilaiko iki lapkričio pabaigos arba netgi iki gruodžio pradžios. Lygiai tas pats galioja ir chrizantemoms: „Jeigu norime, kad kapavietė visą žiemą žaliuotų reikia pasirinkti viržius, kalocefalus, ožekšnį“.
Pasak jos, pačios tradiciškiausios gėlės sodinamos kapavietėse yra astros ir chrizantemos, tačiau visai neseniai išpopuliarėjo viržiai, tampantys tradicinėmis rudeninėmis gėlėmis, tinkančiomis kapams.
„Puikus metas sodinti gėles dabar, kuo puikiausiai apželdinimą galima daryti visą likusį rugsėjo mėnesį, nes turime šiltesnį rudenį, jos tikrai suspės įsišaknyti ir jos nėra jautrios temperatūrų pokyčiams, tai galima artimiausią mėnesį tą atlikti“, – pataria specialistė.
Tačiau ji pabrėžia, kad sodinant viržius, verta šiek tiek parūgštinti žemę.
„Nors kalocefalas nėra didelis rūgščios žemės mėgėjas, vis dėlto, kai kalbame apie astras ir chrizantemas, situacija skiriasi. Dažnai jos tiesiog atnešamos vazonuose ir pastatomos, tačiau, jei norime jas sodinti, būtina užtikrinti, kad kiekvienam augalui būtų tinkamas derlingas augalinis gruntas“, – atkreipia dėmesį ji.
Klaidos, kurių reikėtų vengti sodinant gėles rudenį
Pasak moters, jei artimieji neturi galimybės dažnai lankytis kapuose, geriausia rinktis nereiklius augalus. Tarp tokių augalų ji išskiria viržius, kurie nereikalauja daug priežiūros, taip pat ožekšnį ir perkūnropes, kurie taip pat puikiai tinka kapavietėms ir ilgai išlieka gyvybingos.
„Jos tiek daug nereikalauja laistymo, nes rudenį prasideda lietūs, jei turime lietingesnį rudenį, tikrai laistyti faktiškai nereikia, tai nėra veiklios, kaip vasarinės gėlės, bet jeigu sausringas ruduo, būtų neblogai pasilaistyti bent jau kas kelias savaites“, – pabrėžia ji.
Deimantė taip pat išskiria klaidas, kurių vertėtų nedaryti, sodinant gėles kapavietėse rudenį. Ji pažymi, kad pagrindinė klaida yra kai žmonės sodina daugybę skirtingų gėlių ir iš to padaro vadinamąjį „močiutės darželį“.
„Aš rekomenduočiau rinktis monotoniškas arba kelių atspalvių gėles, tam, kad nepadaryti iš to margumyno. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad žiemą būtų žaliuojantis kapas, todėl geriausia yra pasirinkti viržius ir kalocefalus, tam, kad ir pavasarį rastume kapą žaliuojantį“, – atskleidžia apželdinimo ekspertė.