• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors šiandien dažniausiai skundžiamasi dėl per didelio kūno svorio ir kalbama apie patarimus, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų, taip nustumiama į šalį kita problema – svorio nepakankamumas. Pasirodo, jo priaugti gali būti kur kas sunkiau, nei atsikratyti.

54

Nors šiandien dažniausiai skundžiamasi dėl per didelio kūno svorio ir kalbama apie patarimus, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų, taip nustumiama į šalį kita problema – svorio nepakankamumas. Pasirodo, jo priaugti gali būti kur kas sunkiau, nei atsikratyti.

REKLAMA

Dietistė, mitybos pažangos specialistė Ugnė Radzevičienė pasakoja, kad svoris laikomas nepakankamu sveikai organizmo būsenai, kai žmogaus kūno masės indeksas (KMI) yra 15-20 proc. mažesnis, nei priklausytų pagal amžių.

Per mažo svorio priežastys

Svorio nepakankamumas galimas del genetikos, metabolizmo, diabeto ar kitų tiek psichologinių, tiek fizinių ligų. Taip pat svorį gali lemti ir mitybos sutrikimai, narkotikų vartojimas ir kitos panašios priežastys.

„Svorio nepakankamo priežastis gali būti susijusi ir su užslėptomis ligomis, kaip vėžys, tuberkuliozė, AIDS, skydliaukės problemos. Todėl jei per mažo svorio priežastis iš karto paaiškinti sunku, gali prireikti ir profesionalios diagnoztikos dėl užsislėpusių ligų“, – teigia dietistė.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat specialistė priduria, jog kartais žmonės natūraliai turi labai silpną fizinę ištvermę bei silpną imuninę sistemą, kas ne tik mažina atsparumą ligoms, infekcijoms, tačiau ir daro įtaką svoriui.

REKLAMA

Atsiradęs svorio nepakankamumas moterims dėl valgymo sutrikimų arba pernelyg intensyvios, sunkios fizinės veiklos gali daryti įtaką amenorėjos (menstruacijų nebuvimas), nevaisingumo bei anemijos išsivystimui.

Jei nėra apetito

Skundžiantis apetito nebuvimu, specialistė atskleidžia, kad jam didinti kartais skiriami medikamentai, kaip antidepresantai ar kiti psichiką veikiantys preparatai, švelnesniais atvejais rekomenduojama vartoti B vitaminą.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei žmogus neturi pakankamai svorio, reiškia negauna reikiamo kiekio maistinių medžiagų, kurios organizmui yra būtinos. Žinoma, ne visi turintys svorio nepakankamumą jaučia stiprius neigiamus simptomus, tačiau visgi dauguma išgyvena nemalonius sveikatos negalavimus“, – sako pašnekovė.

Viena iš svorio nepakankamumo pasekmių yra osteoporozė – kaulų liga, pasižyminti kaulų tankėjimu. Dėl šios ligos kaulai tampa trapūs ir linkę įtrūkti. Kita pasekmė – odos, plaukų bei dantų problemos. Jei žmogus per dieną negauna pakankamai maistinių medžiagų, gali atsirasti tokie fiziniai simptomai, kaip plonėjanti ir sausėjanti oda, slenkantys plaukai, prasta dantų būklė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turintys svorio nepakankamumą taip pat dažnai yra linkę sirgti. Kuomet žmogus iš mitybos negauna pakankamai energijos ir medžiagų, kur kas lengviau suserga infekcinėmis ligomis, pavyzdžiui, peršalimu, o tokiais atvejais ligos dažnai ir užsitęsia“, – teigia Ugnė Radzevičienė.

Kalorijos – tai energija, todėl esant jų trūkumui visuomet jaučiamas nuovargis, taip pat ilgainiui gali išsivystyti anemija, kankinti galvos svaigimas. Be to, besilaukiančioms moterims svorio nepakankamumas didina persileidimo riziką.

REKLAMA

Ko imtis esant valgymo sutrikimams?

Vis dėlto, pasak specialistės, visos įvardintos ligos ar psichologinės būklės galiausiai sąlygoja mitybos sutrikimus. „Valgymo sutrikimai paveikia milijonus: vaikus, paauglius, jų šeimas, o sutrikęs valgymas daro įtaką beveik kiekvienai organizmo sistemai“, – sako Ugnė Radzevičienė.

Kalbant apie tai, kaip spręsti svorio nepakankamumo problemą, specialistė tikina, kad kiekvienas atvejis individualus ir patarimas, tiesiog, daugiau valgyti, tinka ne visuomet. Pirmiausia būtina atpažinti ir kitus sveikatos sutrikimus, išsiaiškinti svorio nepakankamumo priežastis ir tik tada taikyti mitybos reabilitacijas, kurios paskiriamos individualiai.

„Kiekvienas pacientas, turintis svorio nepakankamumą, gali turėti ir didžiausią ligų kompleksą, todėl tai vertinti reikia atsargiai ir atsižvelgiant į kiekvieną individualų atvejį taikyti atskirus mitybos planus“, – aiškina Ugnė Radzevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų