Pralaimėjimo kartėlis ir ašaros konservatorių štabe pradėjo lietis dar sekmadienio vakarą.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Išsipildė Šimonytės prieš beveik 4 metus pasakyti žodžiai, kad tie, kuriems nepatinka ši valdžia, per kitus rinkimus galės išsirinkti tuos, kurie patiks.
Partijos lyderis Gabrielius Landsbergis 16 proc. skirtumu vienmandatėje Centro-Žaliakalnio apygardoje Kaune pralaimėjo liberalui kultūros ministrui Simonui Kairiui. Tad pirmadienio rytą nustebino net ir savo partiečius – prisiima atsakomybę – atsistatydina ne tik iš partijos vadovo posto, bet ir atsisako savo pagal partijos sąrašą gautos vietos naujajame Seime.
„Rinkėjų signalas ganėtinai aiškus partijai ir man asmeniškai. Būtų klaidinga jo neišgirsti. Išgirdęs signalą, kurį vertinu labai rimtai, priimu sprendimą šiandien trauktis iš TS-LKD pirmiiminko pareigų. Partija tampa stipriai neigiamo diskurso, naratyvo įkaite, siejamo su manimi ar mano šeima“, – praneša atsistatydinęs TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Suveikė švytuoklės principas
Pirmajame Seimo rinkimų ture lyderiams socdemams konservatoriai nusileido vos vienu mandatu, tačiau antrajame pasirodė daug prasčiau – dauguma rinkėjų nuo konservatorių nusisuko. Iš 33 vienmandačių apygardų konservatoriams pavyko nugalėti vos 11-oje. Tad naujajame Seime konservatoriai bus opozicijoje turėdami 28 mandatus.
Palyginti su praėjusiais rinkimais, konservatoriams parama sumažėjo daugiau nei perpus, o vienmandatėse apygardose – triskart.
Geriausiai konservatoriai pasirodė Vilniuje – gavo 7 vietas iš 14, tačiau Kaune gavo vos 1 vietą iš 7. Dar 3 vietas susirinko Klaipėdoje, Riešėje ir Pasaulio lietuvių apygardose.
„Visuomet tikiuosi, kad Lietuva nesugrius. – Net jei socialdemokratai valdys su Skverneliu ir valstiečiais? – Ką padarysi, gal reikia praeiti ir tokią pamoką, jei dar neužteko“, – sako buvęs Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.
„Galiu turėti visokiausių vilčių ir lūkesčių, bet žinau, kad Lietuva yra, kad per kiekvienus rinkimus matome švytuoklės slinktį į kažkurią pusę. Kas dabar atsitiko – tai 2020 m. atvirkščiai. Tas labai nestebina. Iš valdžios pusės eiti į rinkimus sudėtinga. Matėm paskutines savaites pastangas susieti partiją su atskirom baudžiamosiomis bylom, tą darė visi – nuo prezidento, kurio lūpose rizikingai tokie dalykai skamba. Gali susidaryti įspūdis, kad bylos yra politizuojamo“, – kalba Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Kai kurie džiaugėsi sužibėję
Tarp gausybės rūškanų veidų konservatorių štabe visgi pasirodė ir keli, kurie džiaugiasi sugebėję nugalėti vienmandatėse apygardose. Vienas jų nesivaržydamas taurelę kilnojo Klaipėdoje sublizgėjęs Audrius Petrošius.
„Fonas nors ir niūrus, bet asmeninė pergalė yra pergalė, turiu didelį klaipėdiečių pasitikėjimą savo apygardoje, esu be galo dėkingas“, – teigia Seimo narys, konservatorius Audrius Petrošius.
Asmenine pergale džiaugiasi ir energetikos ministras Dainius Kreivys, Vilniaus Verkiuose įveikė socialdemokratą Algirdą Sysą.
„Partijai galėjo būti geresni, švytuoklė yra švytuoklė, rinkėjai baudžia tuos, aks buvo valdžioje. Bet kadencija buvo labai sunki, daug krizių“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.
O Arvydas Anušauskas – vienintelis konservatorius Kaune laimėjęs vienmandatėje apygardoje.
„Tikėjomės iš 33 pretenduoti bent į pusę. Tas buvo tikėjimas, bet jis grįstas ir realiu darbu. Dirbome apygardose. Balsavimas prieš visgi lemia“, – sako Seimo narys Arvydas Anušauskas.
Landsbergis planų neatskleidžia
Pirmadienį, popiet, konservatorių prezidiumas susirinko į specialų posėdį tartis dėl tolimesnių praktinių žingsnių partijoje. Ką veiks baigus darbą šiai Vyriausybei, Landsbergis neatskleidžia teigdamas, kad daro pertrauką politinėje karjeroje, o tolesnius planus sudėlios likimas ir laikas.
Anksčiau Briuselyje ambasadoje dirbęs Landsbergis sako į diplomatinę tarnybą grįžti nebegalintis, nes įstatymo numatytas terminas baigėsi dar prieš 16 metų. Tarp kandidatų perimti partijos vairą dažniausiai linksniuojama premjerė Ingrida Šimonytė ir Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Landsbergis reiškia paramą Šimonytei. Landsbergiui atsistatydinus, iki naujų pirmininko rinkimų partijai laikinai vadovaus pirmoji pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikelėnienė.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!