• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laidotuvės – pagarbos, santūrumo ir atsisveikinimo su anapilin išėjusiuoju metas. Neretai atsisveikinimas su vėlioniu bei į laidotuves atėjusių žmonių elgesys gali turėti didelį psichologinį poveikį velionio artimiesiems. Išsakyta netinkama frazė ar padarytas neapgalvotas veiksmas gali itin įskaudinti.

Laidotuvės – pagarbos, santūrumo ir atsisveikinimo su anapilin išėjusiuoju metas. Neretai atsisveikinimas su vėlioniu bei į laidotuves atėjusių žmonių elgesys gali turėti didelį psichologinį poveikį velionio artimiesiems. Išsakyta netinkama frazė ar padarytas neapgalvotas veiksmas gali itin įskaudinti.

REKLAMA

„Rekviem Kaunas“ atsisveikinimo namų administracijos vadovė Karolina Jancevičiūtė pasakoja, ko nederėtų daryti atsisveikimo su vėlioniu dieną, kokių etiketo taisyklių svarbu paisyti bei kaip dar labiau neįskaudinti artimojo netektį išgyvenančio žmogaus.

Tai – didžiausios laidotovėse daromos klaidos   

K. Jancevičiūtė teigia, kad pagrindinis momentas šarvojimo bei laidotuvių metu yra pagarbos išreiškimas velioniui ir jo artimiesiems, todėl atvykus, pirmiausia, rekomenduojama neskubėti, stabtelti ir įvertinti aplinką.   

„Išties nederėtų atsisveikinimo metu komentuoti ir vertinti artimųjų pasirinkimų. Tokios frazės kaip: „Aš tai kitaip būčiau daręs“ ir panašiai, ne tik skamba labai nemandagiai, bet, iš tiesų, gali sukelti papildomą nerimą vėlionio artimiesiems.  

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat svarbu neatvykti anksčiau nei nurodyta pranešime. Visi žinome, jog vėluoti yra nemandagu, tačiau šiame kontekste atvykti į atsisveikinimą per anksti taip pat nederėtų.

REKLAMA

Artimiesiems pirmoji valanda gali būti itin skausminga ir jautri, taip pat reikia laiko prisijaukinti aplinką ir pasiruošti, o plūstantys žmonės su užuojautos išreiškimu tokią akimirką gali net suerzinti.     

Dar vienas labai svarbus momentas – jausti ar nevarginame velionio artimųjų savo kalbomis. Dažnai pasitaiko, jog iš tiesų, matytasi seniai ir norėtųsi tiek daug ko paklausti ar papasakoti, tačiau netekties momente artimieji gali neturėti tam noro.

REKLAMA
REKLAMA

Tad jei jums skyrė laiko pokalbiui, nepiktnaudžiaukite tuo, nebent patys artimieji noriai pasakoja ir dalinasi atsiminimais“, – apie laidotuvių etiketą pasakoja atsisveikinimo namų administracijos vadovė.

Svarbu atsžvelgti į laidojimo būdą

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt kapų tvarkymo ir priežiūros paslaugas teikiančios įmonės „Memorus“ direktorė Eglė Balčiūnienė pasakojo, kad dažniausiai klaidos pasitaiko atsisveikinant su mirusiuoju, kuomet įprasta jo atminimą pagerbti atnešant gėlių.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai pasirenkami balti žiedai, tačiau atsižvelkite ir į tai, ar žmogus bus laidojamas karste, ar urnoje.  

„Jeigu artimieji išreiškė pageidavimų atvykus velionį pagerbti tiesiog gėlės žiedu, priimkite šį jų prašymą ir pageidaujamomis gėlėmis ar gėle pasirūpinkite iš anksto. Šiais laikais artimieji dažniausiai patys įvardina, kokių gėlių atnešti artimajam.  

REKLAMA

Jeigu einate vienas arba žinote, kad mirusiojo palaikai bus urnoje, užtenka skintų gėlių, tinka lelijos, gvazdikai, chrizantemos, rožės ir pan. Pagal papročius neškite jų lyginį skaičių“, – sakė E. Balčiūnienė.   

Jeigu į laidotuves einate su kompanija ir žinote, kad mirusysis bus palaidotas karste, galite bendrai, visų vardu, nunešti gėlių krepšelį ar vainiką, tačiau nepersistenkite su jo dydžiu.   

REKLAMA

Svarbu pasirinkti tinkamą aprangą  

K. Jancevičiūtės teigimu, apranga turėtų būti tvarkinga, švari, nevulgari, neatkreipianti per daug dėmesio:  

„Pirmiausia reikėtų atsižvelgti, ar vėlionio artimieji nenurodė jokių detalių dėl laidotuvių aprangos. Jeigu nėra nurodyta, tuomet rekomenduojame rengtis vienspalviais juodos, rudos, pilkos, tamsiai mėlynos, tamsiai žalios spalvos atspalviais. Vengti ryškių spalvų, trumpų sijonų ar suknelių, gilių palaidinės iškirpčių.“   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Balčiūnienė pasakojo, kad nebūtina nuo galvos iki kojų rengtis juodai, tačiau turėtų vyrauti tamsios spalvos.  

„Einant į laidotuves nereikia rengtis per daug puošniai, ryškiai, spalvotai, iššaukiančiai. Savo apranga turėtume parodyti empatiją netekusiems artimojo ir rengtis santūriai, dalykiškai“, – pažymėjo E. Balčiūnienė.   

Renkantis aprangą, atsižvelkite ir į tai, jog atsisveikinimo namuose įprastai būna vėsiau, tad apsirenkite atitinkamai. Moterims, jei velkatės suknelę, ji turėtų būti ilgomis arba trijų ketvirčių rankovėmis, jei velkatės kelnes ir viršutinę dalį, nesirinkite itin atvirų drabužių.  

REKLAMA

„Taip pat sijonai, suknelės turėtų būti su lig keliais ir ilgesni, jokiu būdu ne trumpi. Reikėtų vengti iškirpčių, bliuskelių, suknelių ant petnešėlių“, – rekomendavo „Memorus“ direktorė.  

Venkite margų raštų, ryškių detalių, taip pat atsižvelkite, kad audinys nebūtų labai blizgus, pavyzdžiui, iš blizgių žvynelių – taip netrauksite ir netrikdysite aplinkinių dėmesio. Jei laidotuvės vyksta karštą dieną, vis tiek derėtų prisidengti.   

REKLAMA

Jeigu tai vasara, kiek atviresnį rūbą galite pridengti skara ar šaliu, apsigaubdama juo pečiu. Taip pat, per dėvimus rūbus neturėtų persišviesti apatiniai rūbai, ypač kelnaitės, liemenėlės.“    

Vyrams galioja tos pačios rekomendacijos dėl rūbų spalvų – jos turėtų būti tamsios. Vyrai gali vilkėti tamsios spalvos ar juodą kostiumą su neutralios spalvos marškiniais ir ryšėti juodą ar derančios spalvos kaklaraištį, patarė E. Balčiūnienė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesakykite šių frazių – įskaudinsite žmogų

Kartais frazės, kurios mums atrodo paguodžiančios iš tiesų veikia priešingai. „Rekviem Kaunas“ atsisveikinimo namų administracijos vadovė Karolina pasidalina keletu blogiausių frazių, kurių nederėtų sakyti:   

„Štai kelios iš jų: „Aš suprantu kaip tu jautiesi“ – nors ir esame patyrę ką reiškia netektis, reikia suprasti, jog kiekviena netektis yra skirtinga ir mes negalime žinoti, ką jaučia kitas asmuo.   

REKLAMA

„Praeis laiko ir pasimirši/laikas gydo visas žaizdas“ – šis pasakymas sumenkina skausmą ir jaučiamus jausmus esamajame momente.  

„Jis/ ji jau nugyveno ilgą gyvenimą“ – šis pasakymas skamba taip lyg netektis nebūtų reikšminga dėl mirusiojo amžiaus.  

O turbūt pats blogiausias pasakymas: „Neverk, susiimk, būk stiprus.“ Ši frazė skatina užgniaužti jaučiamas emocijas, o tai gali turėti labai rimtus neigiamus padarinius ateityje. Artimųjų emocijos turėtų būti priimtos ir negalima drausti jų reikšti.“  

REKLAMA

Ar derėtų pinigų vokelį?  

K. Jancevičiūtės teigimu į laidotuves/šarvojimo salę atvykę žmonės neretai suklysta ir nepaiso tam tikros etiketo taisyklės: „Viena didžiausių klaidų, kurias matome kai žmonės atvykę į laidotuves dirbtinai nori pareikšti užuojautą.“  

O ar derėtų dovanoti pinigus, priklauso tik nuo pačių artimųjų. K. Jancevičiūtės teigimu, jeigu yra galimybė, visuomet galima padėti artimiesiems su auka vokelyje:

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai artimieji atvyksta su skintomis gėlėmis ir vis dažniau pastebime, kad atsinešamas yra ir vokelis vėlionio artimiesiems.  

Viskas priklauso nuo artimųjų – galima prisidėti prie laidojimo išlaidų ir įteikti vokelį su pinigine parama. Nustatytos pinigų sumos nėra, priklauso nuo žmonių finansinės padėties, ryšio su vėlioniu ar jo artimaisiais..

Tačiau labai dažnai daroma klaida – aukos įteikimas artimiesiems vos tik atėjus į salę. To daryti nederėtų. Reikėtų neskubėti ir rasti tinkamą momentą įteikti auką, ne prie karsto ar urnos, o kiek nuošaliau.“ 

seniai atmintinai tą žino,dar direktroės su savo reklamom...duikite nors palaidoti žmones be jūsų trigrašio...čia ne vestuvėsmkrukštynos ar vaiko lyties atskleidimo vakarėliai,ar to jums nepakanka
Ir žandikaulis gali atvipti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų