Tyrimas sudarytas iš dviejų dalių: rūkančiųjų apklausos ir tuščių pakelių rinkimas.
Apklausos duomenys atskleidė, kad lietuviai yra linkę nelegalių tabako gaminių pirkimą pateisinti. Teigiamai vertina ar pateisina tokių gaminių vartojimą apie 60 procentų apklaustųjų.
Tyrėjų teigimų jaunimas ir moterys dažniau pasisako kategoriškai prieš kontrabandines cigaretes.
Rūkaliaus portretas
LSMU atliktas tyrimas išsiaiškino ir koks yra nelegalius tabako gaminius rūkančio lietuvio portretas. Tai yra 45 metų ar vyresnis vyras gaunantis mažesnes pajamas, gyvena ne didžiajame mieste, turi žemesnį išsilavinimą ir surūko daugiau nei vieną pakelį cigarečių.
Mokslininkų teigimu, toks portretas niekuo neišsiskiria iš kitų šalių. Jose nelegalias cigaretes vartoja panašus vartotojas.
Universiteto duomenimis beveik pusė rūkalių žino arba gali lengvai sužinoti, kur gali įsigyti nelegalių cigarečių
Nors tyrimo metu ir nesiekta išsiaiškinti kur yra kontrabandinių rūkalų „taškai“, tačiau net ir anonimiškai apklausti rūkantieji vengė atsakinėti į tyrėjų klausimus. Apklausos duomenimis kas dešimtas užtrauktas dūmas – nelegalus.
Išmesti pakeliai rodo tamsesnę pusę
Ištirti išmesti pakeliai atskleidžia, kad Lietuvoje iš tikrųjų surūkoma gerokai daugiau nelegalių tabako gaminių. Apie 30 procentų išmestų cigarečių pakelių buvo skirti ne mūsų šalies rinkai.
Mokslininkai įveikė daugiau nei tūkstantį kilometrų ir surinko 6,5 tūkstančio įvairių tabako gaminių pakelių.
Didžiausias nelegalių rūkalų pakuočių procentas rastas pasienio rajonuose ypač besiribojančiuose su Baltarusija.
Dalis pakelių – išmesti turistų
Mokslininkai pritaria, kad dalis jų surinktų tuščių pakelių gali būti palikti turistų, tolimųjų reisų vairuotojų ir kitų laikinai Lietuvoje apsilankančių žmonių iš užsienio.
Todėl šis pirmasis ne verslo užsakytas tyrimas LSMU teigimu galėtų tapti pagrindu tolesniems, tikslesniems tyrimams ateityje.
Su tyrimo medžiaga galite susipažinti čia.