• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Namų kvapus, kad ir kokia forma jie bebūtų, galima rasti pas daugelį. Lazdelės, purškikliai, smilkalai ar kvapiosios žvakės suteikia patalpoms malonų kvapą, tačiau ekspertai įspėja, kad sintetiniai kvapai gali pridaryti ir žalos sveikatai.

Namų kvapus, kad ir kokia forma jie bebūtų, galima rasti pas daugelį. Lazdelės, purškikliai, smilkalai ar kvapiosios žvakės suteikia patalpoms malonų kvapą, tačiau ekspertai įspėja, kad sintetiniai kvapai gali pridaryti ir žalos sveikatai.

REKLAMA

Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistas Gražvydas Jegelevičius sakė, kad namų kvapų sudėtis gali būti ilgesnė, nei nurodyta ant etiketės. „Namų kvapų sudėtyje gali būti net keli šimtai cheminių medžiagų, o dalis jų gali būti alergizuojančios ar turėti kitą neigiamą poveikį sveikatai.

Didelė dalis sudėtyje esančių medžiagų iš vis yra nežinomos, nes jos sudaro mažą koncentraciją ir gamintojas neturi galimybės jų visų išvardyti“, – pasakojo specialistas.

Jis pabrėžė, kad Kosmetikos produktų reglamente nemaža dalis medžiagų apskritai uždraustos, o 26 medžiagos laikomos alergenais, tačiau tai ne pabaiga – šį sąrašą planuojama gerokai praplėsti. „Ne veltui paminėjau Kosmetikos reglamentą – jei kažkas dirgina odą, tikėtina, kad dirgins ir kvėpavimo takus“, – sakė G. Jegelevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Namų kvapai gali sukelti ne tik alergijas

Pasak G. Jegelevičiaus, didžiausia namų kvapų problema yra ta, kad su jais susiduriame visą laiką. „Nuolatinis susidūrimas sensoriškai erzina ir dirgina kvėpavimo takus, gali daryti įtaką kvėpavimo procesui ir net trikdyti širdies ritmą. Viskas priklauso nuo sudėtyje esančių medžiagų, tačiau alergizuoti tikrai gali“, – pasakojo specialistas.

REKLAMA

Nors dažniausias nemalonus potyris, sukeltas namų kvapų, yra alergija, susidurti galite ir su kitomis problemomis – uoslės silpnėjimu. Jutiminis nuovargis (angl. olfactory fatigue) yra ypač dažnas Vakarų pasaulyje, kur kvapai naudojami intensyviau ir dažniau.

„Mūsų uoslė nebefunkcionuoja taip, kaip turėtų, ir nebeužuodžiam kai kurių kvapų. Žinau, kad kai kur Vakarų Europoje, kur naudojama labai daug kvapiklių, žmonės mažiau užuodžia ir kvapų dizaineriai kuria naujus kvapus, kuriuos galima užuosti, nes uoslė ima kitaip funkcionuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Namų kvapų poveikis gali būti įvairus, nebūtinai ūmus – gali būti lėtinis, o kadangi kvapikliuose yra šimtai skirtingų junginių, mes to poveikio paprasčiausiai nežinome“, – pasakojo specialistas.

Sintetinių namų kvapų sudėtimi aklai nepasitikėti siūlo ir parfumerė, kvapų ekspertė Laimė Kiškūnė. „Viešumoje dažnai girdžiu nuomonę, kad sintetinėje kvapų ir parfumerijos pramonėje pasiektos praktiškai beribės galimybės ir kad visos sintetinės medžiagos yra patikrintos ir visiškai saugios. Tai neteisingas teiginys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sintetinę kvapų pramonę riboja vienų medžiagų nestabilumas, kitų – visiškas stabilumas/nesuirimas gamtoje, taip pat alergijas sukeliantys, odą ir kvėpavimo takus dirginantys neurotoksiniai, hormonams poveikį turintys komponentai“, – pasakojo L. Kiškūnė.

Namų kvapai gali teršti ir gamtą

L. Kiškūnė sakė, kad sukūrus garsiuosius „Trésor“ kvepalus buvo atrastas būdas palikti vadinamąjį kvepalų šleifą, kuris išsilaiko labai ilgai. „Kvepalų ašį sudaro dvi „kultinės“ medžiagos – Iso E super ir didžiulė muskuso molekulė“, – pasakojo specialistė.

REKLAMA

Kvapo stabilumas ir geras išsilaikymas paskatino gamintojus šias medžiagas masiškai naudoti ne tik kvepaluose, tačiau ir skalbimo priemonėse, namų kvapuose. „Tai kelia didelį susirūpinimą gamta ir mūsų pačių sveikata, nes tai yra gamtoje neirstančios molekulės. Tai reiškia, kad šios molekulės, patekusios į aplinką, joje išlieka nesuskilusios į paprastesnius junginius.

Jos lieka dirvožemyje, vandenyje, ore, o tai reiškia, kad mes jas įkvepiame, praryjame. Susirūpinimą, kad kvapikliuose naudojamos didžiosios sintetinės molekulės kaupiasi gamtoje, viršija leidžiamas normas upių ir ežerų vandenyse, išsako patys chemikai, molekulių autoriai“, – aiškino L. Kiškūnė.

REKLAMA

Ji taip pat atkreipė dėmesį ir į kitą dirbtinių kvapų problemą – vaikai nebegali atpažinti tikrų kvapų, nes užuodžia tik dirbtinai sukurtus. „Kiekvienais metais išleidžiami vis nauji „kvapai“ pačiomis įvairiausiomis formomis vis jaunesniems vaikams.

Mokslininkai tai vadina nosies manipuliacija, kai iš naftos perdirbimo atliekų gauti kvapai vadinami levandų, mėtų, citrinų, obuolių, figų, pakalnučių ir t.t. Jeigu vaikai nėra uostę tikro levandų kvapo, jie ir negali jo atpažinti, nes sintetinis skalbiklio ar gaiviklio „levandų“ kvapas nekvepia levandomis“, – paaiškino L. Kiškūnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alternatyva – natūralūs namų kvapai

Tai, kad natūralūs kvapai gali būti sveikesnė alternatyva patvirtino abu specialistai, tačiau G. Jegelevičius priminė, kad net ir naudojant sveikesnes alternatyvas svarbiausia yra saikas. „Tikslingai naudojant natūralios medžiagos gali turėti ir teigiamą poveikį, tačiau persistengus ir jos gali alergizuoti ar turėti kitokį neigiamą poveikį.

Raktinis patarimas yra saikas, o gyvenant pertekliaus kultūroje tai sudėtinga. Svarbu į tai atsakingai pažiūrėti ir nepamiršti į namus įsileisti gryno pavasario oro“,  – patarė specialistas.  

REKLAMA

Panašų patarimą turi ir kvapų ekspertė L. Kiškūnė: „Svarbu, kad erdvės, kuriose gyvename, dirbame, visomis prasmėmis kvepėtų gerai. Visų pirma svarbu, kad jos būtų vėdinamos, jose būtų žalumos ir kuo mažiau agresyvių sintetinių kvapų.“

Vis dėlto ji papasakojo ir apie tai, kokią naudą gali teikti tinkamai naudojami eteriniai aliejai. Pasak specialistės, aliejai gali būti naudojami ne tik geresnei nuotaikai ar sveikatos stiprinimui, tačiau ir slogių minčių ar nerimo mažinimui.

REKLAMA

„Citrinų aliejus stiprina atmintį, gerina nuotaiką ir jis netonizuoja, nekelia spaudimo, yra universalus, saugus ir mažiems vaikams, vyresniems, jautriems žmonėms. Jo pagarinus bus ir antibakterinis poveikis, ir išliksime ilgiau žvalūs“, – pasakojo L. Kiškūnė.

Jei jus vargina apatija, žemas kraujospūdis ar svaigsta galva, specialistė patarė rinktis rozmarinų aliejų, kuris taip pat gerina atmintį. Vis dėlto ji pabrėžė, kad rozmarinų aliejus netinka turintiems aukštą kraujospūdį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Su proto skaidrumu yra susiję lauro lapai, prisiminkime Apoloną su laurų vainiku ant galvos. Tai jau žinojo antikos žmonės, o šiandien galime pasinaudoti laurų eteriniu aliejumi“, – sakė parfumerė.

Informacijos įsiminimui, pasak L. Kiškūnės, tinka bazilikų ir pipirmėčių aliejai, tačiau jų reikėtų vengti, jei namuose yra jaunesnių nei 7 metų vaikų. „Ryte žvaliems padeda jaustis čiobrelių, pušų aliejai, taip pat arbatmedis, kuris turi ir antibakterinių savybių, ir gerina trumpalaikę atmintį.

Kardamonų eterinis aliejus pagerina žinių įsiminimo mechanizmą, kalendrų sėklų aliejus tonizuoja, kelia norą mokytis, skatina kūrybingumą, vaistinių šalavijų aliejus gerina ilgalaikę atmintį, tai gali būti ir šalavijų arbata, ir smilkalai – pačių pasidarytos šluotelės“, – patarė kvapų ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų