• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vitamininiai vandenys yra populiarus gėrimas, kurio sudėtyje dažnai galima rasti įvairių vitaminų ir mineralų, kuriuos vartotojai siekia papildyti savo mityboje. Tačiau svarbu suprasti, kaip šie gėrimai veikia organizmą ir kokie yra jų privalumai bei trūkumai, lyginant su natūraliais maisto šaltiniais.

Vitamininiai vandenys yra populiarus gėrimas, kurio sudėtyje dažnai galima rasti įvairių vitaminų ir mineralų, kuriuos vartotojai siekia papildyti savo mityboje. Tačiau svarbu suprasti, kaip šie gėrimai veikia organizmą ir kokie yra jų privalumai bei trūkumai, lyginant su natūraliais maisto šaltiniais.

REKLAMA

Apie tai plačiau naujienų portalui tv3.lt pakomentavo dietistas Mantas Liekis.

Neviršykite dienos normos

Pasak specialisto, vitamininiai vandenys dažnai yra mažiau efektyvūs nei vitaminai, gaunami iš natūralių maisto šaltinių. Maisto produktuose vitaminai yra natūralios formos, todėl organizmas juos lengviau pasisavina.

Be to, maistas dažnai turi ir kitų naudingų medžiagų, tokių kaip skaidulos, antioksidantai ir fitochemikalai, kurie stiprina bendrą sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA

Tai padeda užtikrinti ne tik vitaminų, bet ir kitų maistinių medžiagų pusiausvyrą organizme. Vitaminuose, gautuose iš natūralių šaltinių, taip pat yra tinkamas oksidacijos ir absorbcijos lygis, todėl jie idealiai tinka organizmui.

REKLAMA

Vitaminų kiekis vitamininiuose gėrimuose priklauso nuo konkrečių produktų. Paprastai ant pakuočių nurodomos rekomenduojamos paros normos, kurių nereikėtų viršyti.

Svarbu pažymėti, kad riebaluose tirpūs vitaminai, tokie kaip A, D ir K, gali būti toksiški, jei jų per daug vartojama. Dėl šios priežasties svarbu neviršyti nurodytos paros normos, kad išvengtumėte sveikatos problemų“, – pabrėžia M. Liekis.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, vandenyje tirpūs vitaminai, pavyzdžiui, vitaminas C arba B grupės vitaminai, dažniausiai nėra toksiški net ir viršijus jų vartojimo normas, nes perteklius išsiskiria su šlapimu.

Vis dėlto, jei ketinate vartoti didelius kiekius vitaminų, visada verta pasitarti su gydytoju, kad įsitikintumėte, jog tai yra saugu jūsų organizmui.

Kam tinkami vitamininiai vandenys?

Anot dietisto, vitamininiuose vandenyse dažnai galima rasti pridėtinio cukraus, saldiklių, dažiklių ir konservantų. Tai gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Pavyzdžiui, pridėtas cukrus gali skatinti svorio augimą ir didinti metabolinių ligų, tokių kaip 2 tipo cukrinis diabetas, riziką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbtiniai saldikliai gali turėti įtakos žarnyno mikroflorai, o dažikliai ir konservantai kai kuriems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas arba būti toksiški, jei vartojami dideliais kiekiais.

Tačiau kai kuriuose vitamininiuose gėrimuose gali būti ir natūralesnių ingredientų, todėl svarbu atidžiai perskaityti etiketę ir rinktis produktus, kurių sudėtyje yra mažiau kenksmingų priedų.

REKLAMA

„Vitamininiai vandenys gali būti naudingi suaugusiems, aktyviai sportuojantiems žmonėms arba tiems, kurių mityboje trūksta vitaminų. Jie gali papildyti kasdienį vitaminų suvartojimą ir padėti užtikrinti tinkamą organizmo funkcionavimą.

Tačiau šie gėrimai nėra tinkami vaikams, nėščioms moterims ir žmonėms, turintiems sveikatos problemų, jei gydytojas nerekomenduoja jų vartoti. Per didelis vitaminų kiekis gali būti žalingas, todėl šiems asmenims geriausia pasitarti su specialistu, prieš pradedant vartoti vitamininius gėrimus“, – aiškina M. Liekis.

REKLAMA

Kalbant apie vandens tipus, izotoniniai ir izotopiniai vandenys dažnai painiojami, tačiau jie turi skirtingas savybes ir paskirtį.

Izotoninis vanduo yra naudingas sportininkams, nes padeda atkurti elektrolitų pusiausvyrą ir hidrataciją po fizinio krūvio. Jis turi reikiamus mineralus ir elektrolitus, kurie yra būtini organizmui, ypač po intensyvios treniruotės.

„Izotopinis vanduo, kita vertus, turi specifinę izotopinę sudėtį, tačiau neturi reikšmingos mineralų ir elektrolitų naudos. Nors izotopinis vanduo gali keistis kai kuriais cheminiais ir fiziniais parametrais, jis nėra geras pasirinkimas siekiant atkurti elektrolitų pusiausvyrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sportininkams ir žmonėms, gyvenantiems karšto klimato sąlygomis, rekomenduojama rinktis izotoninį vandenį arba paprastą mineralinį vandenį“, – pataria dietistas.

Mineralinis vanduo

Kaip teigia specialistas, mineralinis vanduo yra vienas geriausių pasirinkimų hidratacijai ir elektrolitų pusiausvyrai palaikyti. Jis natūraliai turi kalcio, magnio ir kitų reikalingų mineralų, kurie padeda organizmui veikti optimaliai.

REKLAMA

Kokosų vanduo taip pat gali būti gera alternatyva, nes jis natūraliai turi kalio ir mažai cukraus, tačiau jo mineralų kiekis yra mažesnis nei mineralinio vandens.

„Taip pat galima gaminti naminius elektrolitų gėrimus. Pavyzdžiui, galima sumaišyti vandenį su citrinos sultimis, žiupsneliu druskos ir uogomis. Šis gėrimas yra natūralus ir sveikas būdas papildyti elektrolitus, ypač prieš ar po treniruotės.

REKLAMA

Geriausi gėrimai hidratacijai ir elektrolitų pusiausvyrai palaikyti yra mineralinis vanduo, kokosų vanduo ir elektrolitų gėrimai be pridėtinio cukraus. Jei žmogus yra aktyvus sportininkas, gali būti naudingas elektrolitų gėrimas su cukrumi, kad būtų atstatytas energijos lygis.

Taip pat svarbu pasirūpinti, kad organizmas gautų pakankamai vandens, kad išvengtų dehidratacijos, nes tai gali turėti neigiamą poveikį tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai“, – užbaigia dietistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, vitamininiai gėrimai gali būti naudingi kaip papildomas vitaminų šaltinis, tačiau jie nėra geriausias pasirinkimas kaip pagrindinis būdas užtikrinti organizmo poreikius. Nors jie gali padėti tiems, kurie turi vitaminų trūkumą arba yra aktyvūs sportininkai, svarbu atkreipti dėmesį į gėrimų sudėtį.

Daugelis vitamininių gėrimų turi pridėtinio cukraus, saldiklių, dažiklių ir konservantų, kurie gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, jei vartojami dideliais kiekiais. Be to, natūralūs maisto šaltiniai visada bus geresnis pasirinkimas dėl jų turtingos sudėties ir lengviau įsisavinamų maistinių medžiagų.

Todėl, nors vitamininiai gėrimai gali būti naudingi, geriausia juos vartoti saikingai ir tik kaip papildomą priemonę, o ne pagrindinį vitaminų šaltinį.

-apie peršamus m.žalus
-apie peršamus m.žalus
Jau kokius 24metus geriu tik mineralinį ir paprasta gėlą vandenį. Prieš 24 metus metus esu apvažiavęs beveik visas pilstukininkų gamyklėles, mačiau dirbančias buvusiose kareivinėse, buvusiose fermose, sandėliuose ir pagrindę fasuojantiems vandentiekio valdenį su chemikalai, kai kurių jau seniausiai neliko, kai kurie dar laikosi, nes reklama labai įtakoja m.lkius.
Coca cola naudoju tik kaip valymo priemone, kai kuriems specifiniams darbams, patvirtinu, - Veikia.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų