Incidentų, kai Lietuvos laukuose ar net strateginiuose objektuose leidžiasi balionai su kontrabandinių cigarečių dėžėmis – nemažėja. Kiek jų pasiima kontrabandininkai, o kiek proga pasinaudoja tiesiog gyventojai, kurių teritorijoje nusileidžia krovinys – duomenų nėra.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Kontrabandinės cigaretės iš dangaus nusileido į vieno netoli Druskinininkų gyvenančio žmogaus teritoriją ir jis apie tai pranešė pasieniečiams – šie krovinį pasiėmė.
Druskininkų pasienio užkardoje vidaus reikalų ministrė, su sienos apsaugos ir kitų tarnybų atstovais tarėsi, kaip sustabdyti meteorologinių balionų srautą iš Baltarusijos į Lietuvą. Pasieniečių duomenimis, šiemet į mūsų šalį pateko apie pusketvirto šimto balionų su prikabintomis cigarečių dėžėmis. Įprastai jose – apie pusė tūkstančio pakelių kontrabandinių rūkalų.
Vidaus reikalų ministerija parengė įstatymo pataisą, kada ir kas gali šaudyti į ore sklandantį balioną su prikabintu paketu.
„Toks balionų naikinimo būdas būtų įmanomas tik tais atvejais, kai balionai artėja prie žemės, virš strateginių objektų, virš karinių objektų arba karinių teritorijų. Įstatymo pakeitimas, kurį rengia Vidaus reikalų ministerija, suteiks papildomą priemonę“, – teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.
Agnė Bilotaitė siūlo, kad į meteorologinius balionus galėtų šaudyti visi Vidaus reikalų sistemos pareigūnai, prieš tai įvertinę, kad numuštas balionas nekels grėsmės žmonių gyvybei ir jų turtui.
„Mūsų pareigūnams, nesvarbu, ar būtų pasieniečiai, ar viešojo saugumo pareigūnai, ar policijos pareigūnai, ar kiti pareigūnai, reaguojant ir įvertinus priimti sprendimą, jei tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui“, – sakė A. Bilotaitė.
Kontrabandininkams blokuos ryšį
Vis tik realybėje meteorologiniai balionai skrenda labai aukštai, kur jų nepasiekia jokie pareigūnų turimi ginklai, o, kai balionuose kontrabandininkai įjungia dujų išleidimo funkciją, jie leidžiasi ten, kur juos nupučia vėjas. Tada ir numušinėti net nebūtina, galima sulaukti, kol krovinys nukris pats.
Tokie balionai įprastai skrenda maždaug kilometro aukštyje. Anot sienos apsaugos vado, grėsmės atveju į orą būtų pakeltas dronas, kuris esą ir sunaikintų balioną. Pirmą bandymą pareigūnai atliko per praėjusį savaitgalį vykusias šaulių pratybas.
Su į Lietuvą oru keliaujančia kontrabanda ministerija sako kovosianti ryšio blokavimu. Anot Ryšių reguliavimo tarnybos atstovo, įmanoma susekti prie baliono prikabinto daviklio signalą ir jį užblokuoti. Tokiu atveju esą kontrabandininkai nežinos, kurioje vietoje nusileido jų krovinys.
„Einame linko to, kad konkretūs sprendimai yra pakeliui ir kontrabandos gabenti nebeapsimokės šiems nusikalstamiems asmenims, kurie dabar tai atlieka“, – tikino A. Bilotaitė.
Anot pasieniečių vado, nemokamais kontrabandiniais rūkalais pasinaudoja ir gyventojai, kai aptinka nukritusį balioną su paketu.
„Na taip, tokių atvejų būna. Aš tiktai galiu pasakyti, kad apie 20 procentų tų balionų, kurie fiksuojami Lietuvos Respublikos teritorijoje yra perimami pasieniečių arba kitų institucijų“, – paaiškino R. Liubajebas.
Balionai su kontrabanda leidosi Vilniaus oro uoste, Alytaus karinio bataliono teritorijoje. Pasak pasieniečių, vien per rugsėjį jie užfiksavo apie 250 balionių.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.