„Tam tikra prasme tai yra išmanieji pinigai, kurie Lietuvoje iki šiol buvo silpnoji vieta. Orientuojamės į labai aukštą pridėtinę vertę, todėl sieksime pačių aukščiausių rezultatų“, – sakė I. Laursas. Anot jo, įkurti rizikos kapitalo fondą, kuris ieškotų „milijardo dolerių vertų idėjų“ paskatino aktyvesnė pastarųjų metų investicinė veikla Lietuvoje.
„Norime būti arti bendruomenių, jaunimo ir skatinti jį pradėti kurti pasaulines sėkmės istorijas. Kad tai įmanoma, liudija mano asmeninė patirtis, – sakė verslininkas, kuris fondo pradžiai skyrė savo asmenines lėšas. – Naudodami privačias lėšas turime prabangą dirbti pagal poreikį, siekdami aukščiausios kokybės. Galime įdarbinti ir šimtus milijonų eurų, tačiau šiuo metu Lietuvoje tokio poreikio nėra“, – sakė jis.
I. Laursas jau kurį laiką vėl aktyviai dirba Lietuvos rinkoje. Pastarieji du projektai, prie kurių jis prisidėjo kaip investuotojas – „Cheap Data“ ir Dalinuosi.lt.
Orientuosis į technologijas
„Prisimenu savo pažintį su Ilja, pirmuosius „Get Jar“ žingsnius, kurie buvo žengti bute Fabijoniškių mikrorajone. Iljos veikla yra geras pavyzdys, kaip galima padaryti daug Lietuvos sąlygomis – kai yra noras, yra užsispyrimas. Ši (fondo – red.) sistema yra jauna, tačiau daug žadanti. Prie šios sistemos stiprinimo ir auginimo jau prikalbinome prisijungti daug pasiekusių žmonių. Jų žinios mūsų akimis bus be galo naudingos startuoliams“, – sakė fondo generalinis direktorius M. Glodas.
Pasak jo, Lietuvoje verslo startuoliai yra tikrai suaktyvėję, o rizikos kapitalo fondų, kurie užsiimtų ne vien finansine ir valdymo pagalba, bet ir padėtų aktyviai plėtoti verslą, trūksta.
„Mes ieškosime ir investuosime į mobiliosios, interneto ar technologijų industrijų projektus. Manome, kad būtent prie tokių idėjų galėsime prisidėti daugiausia, nes su Ilja turime sukaupę didžiulę tarptautinę patirtį ir ryšių technologijų sektoriuje“, – sakė fondo valdytojas M. Glodas.
Veiks Silicio slėnio pavyzdžiu
„Nextury Ventures“ fondas orientuosis į ankstyvos stadijos projektus ir veiks pagal JAV Silicio slėnio rizikos kapitalo fondams būdingus principus. I. Laurso teigimu, fondas padės plėtoti idėjas išvengiant administracinės naštos. Kartais pats fondas suteiks darbo jėgą, kad būtų greitai patikrintas idėjos perspektyvumas.
Naujojo fondo patarėjų komandoje yra didelę patirtį turintys verslininkai, mokslo institucijų atstovai – tai Rolandas Barysas, Antanas Danys, Vladas Lašas, Kęstutis Pačėsa, Arūnas Pemkus, Kristina Vaivadaitė, Tadas Vizgirda.
Neapsiribos Lietuva
Naujų projektų „Nextury Ventures“ įkūrėjai žada ne tik laukti, bet ir ieškoti patys. „Vertindami naujų projektų potencialą žiūrėsime į du esminius dalykus – projekto iniciatyvinę komandą ir idėjos potencialą. Visus kitus klausimus, esame įsitikinę, galime padėti sutvarkyti. Orientuosimės į verslas-vartotojui projektus, t.y. naujoves, kurios yra skirtos ar kurią vertę galutiniam vartotojui. Be to, žinome pasaulines tendencijas ir tarptautinių rizikos kapitalo fondų prioritetines kryptis, todėl ieškome projektų, kurie tiktų į minėtų fondų formuojamą portfelį“, – sakė M. Glodas.
Per kelerius metus „Nextury Ventures“ turėtų tapti tarptautiniu fondu. Įkūrėjai mato milžinišką neišnaudotą potencialą Baltarusijoje, Ukrainoje, Rusijoje – ten startuolių sritis dar mažiau brandi nei Lietuvoje, nors pačios rinkos – didesnės. Aktyviai bendradarbiauti „Nextury Ventures“ kūrėjai ketina ir su Lietuvoje jau veikiančiais rizikos kapitalo fondais.
„Versli Lietuva“ siekia padėti apjungiant ir konsoliduojant šalies startuolių ekosistemą, ją ugdant ir rūpinantis jos plėtra. Labai džiaugiamės, kad privačia iniciatyva kuriamas ankstyvosios rizikos kapitalo fondas papildys kol kas negausias tokio kapitalo fondų gretas Lietuvoje ir sustiprins ekosistemą. Kitas svarbus niuansas – fondą kuria garsūs, patyrę ir plačiai žinomi verslininkai. Vietinės rinkos žinios leis suteikti pagalbą ir finansinę paramą turintiems didžiausią potencialą šalies pradedantiems technologiniams verslams, o jų intencijos ieškoti investicijoms potencialių startuolių kaimyninėse šalyse tik dar labiau sustiprins mūsų šalies įvaizdį kaip vienos sparčiausiai augančių rizikos kapitalo rinkų Baltijos šalyse“, – sakė VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Mantas Nocius.
Nextury – tai dviejų žodžių darinys: next (kitas, ateinantis) ir century (amžius, šimtmetis). Pavadinimas „Nextury Ventures“ simbolizuoja naujumą, orientaciją į šimtą (šimtus) atradimų – startuolių bei tam tikrą šio verslo riziką.