• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tai - jau istorija! Pusantro mėnesio, kentėjusi atšiaurias Himalajų kalnų sąlygas, permainingus orus, pademonstravusi valią, kantrybę Edita Uksaitė-Nichols įkopė į aukščiausią pasaulio kalną - Everestą. Ji pirmoji lietuvė, kuriai pavyko pasiekti tokią viršūnę.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš tai padariau! Aš tai padariau!" - džiaugsmingai sušuko lietuvė, paskambinusi nuo kalno.

Edita į 8848 metrų aukščio Džomolungmą (Everestą) įkopė sudėtingomis sąlygomis, techniškai sunkesniu, Šiauriniu maršrutu, šaltu oru. To, beje, nepavyko padaryti pusei jos grupės alpinistų komandai: į kalną įkopė tik keturi ekstremalai.

REKLAMA

Gegužės 22 d. ryte, iš karto po įkopimo „Altitude Junkies" (alpinistų grupės) internetiniame puslapyje atsirado nerimą kelianti žinutė, kad viršūnę dėl labai šalto oro įveikė tik dalis alpinistų, tačiau visi sveiki ir jau grįžta į žemesnes stovyklas.

Nuo Šiaurinio balno, 7000 m aukščio virš jūros lygio, prasideda sunkiausia Everesto atkarpa. Čia trūksta deguonies, čia stūgauja šalti vėjai, čia alpinistų gyvenimas atšiaurus ir sudėtingas. Pavyzdžiui, iš pirmos keteros stovyklos į antrąją 7800 m aukštyje alpinistai kopė 6 valandas. Ten ir pasiliko ilgesniam laikui, dėl stiprių vėjų.

REKLAMA
REKLAMA

„Antrojoje stovykloje mes užtrukome diena ilgiau, nei tikėjomės - dėl stiprių vėjų. Jie per pavojingi kopti aukščiau. Visi grupės nariai tiesiog gulime ramiai miegmaišiuose, miegame su deguonies kaukėmis, bet naudojam nedaug papildomo deguonies", - paskambinusi beveik nuo 8 km aukščio pasakojo Edita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš trečios ir ketvirtosios (8300 m) keterų stovyklų žinios jau buvo nuteikiančios daug optimistiškiau. Panašu, kad neprognozuojami baisūs Šiaurinio Everesto šlaito vėjai nurimo ir jau greitai sužinosime, ar Editai pavyko įveikti paskutinę atkarpą.

REKLAMA

Po kelių valandų Edita paskambino iš pirmos pasiektos stovyklos džiugiai nusiteikusi ir pranešė, kad buvo tarp tų kelių ištvermingiausiųjų, pastovėjusių ant pasaulio stogo.

„Tai buvo techniškai sudėtinga ir tikrai baugu, tai sunkiausias dalykas gyvenime, kurį esu atlikusi." Tada pauzė telefono ragelyje: „Geriausias dalykas yra tas... kad aš daugiau niekada neturėsiu to kartoti."

REKLAMA

Po žygio į viršūnę Editos šerpas tirpdė alpinistei sniegą troškuliui numalšinti, išsekusi moteris sunkiai šnekėjo, tačiau neprarado geros nuotaikos ir vis juokėsi.

Dabar telieka laukti ir linkėti, kol Edita su kolegomis sėkmingai nusileis nuo kalno. Gegužės 27 dieną ji turėtų pasiekti Nepalo sostinę - Katmandu, kur iš žygio grįžtančią lietuvę turėtų sutikti ir pirmasis užkopęs į Everestą lietuvis Vladas Vitkauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ši ekspedicija bus svarbi ne tik kaip dar vienas pasiekimas. Jo metu bus vykdoma akcija, kurios tikslas - paremti badaujančius vaikus Sahelyje, Vakarų Afrikoje", - dar prieš ekspediciją Ekstremalas.lt teigė 2011 metų spalio 1 dieną į 8201 metrų aukščio Čo Oju, o lygiai po metų į 8163 metrų Manaslu įkopusi Edita Uksaitė-Nichols.

REKLAMA

Ekstremalas.lt lankytojai didžiausių 2012 metų Lietuvos ekstremalų pasiekimu išrinko būtent Editos Uksaitės-Nichols kopimą į Himalajų Manaslu kalną.

Ant Džomolungmos dar nebuvo įkopusi nei viena lietuvė. Tai buvo pavykę paadaryti tik vyrams.

1991-aisiais įvyko žvalgybinė lietuvių ekspedicija į Everestą, į iki to laiko uždarytą šiaurinį kelią iš Tibeto pusės.

REKLAMA

Į bazinę stovyklą pakilo Rimantas Skirmantas, Aleksas Bertulis, Kęstutis Baleišis, ir Vilius Šaduikis. O pirmoji pasaulio lietuvių ekspedicija į Himalajus buvo suorganizuota 1992-ųjų rudenį.

Tuomet V.Šaduikis ir Vladas Vitkauskas bandė įkopti į Everestą iš šiaurinės pusės, per Tibetą. Jie pasiekė 7800 m aukštį, tačiau pasiekti viršūnę vyrams sutrukdė labai blogos oro sąlygos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tikslo žymusis Lietuvos alpinistas V.Vitkauskas jau po metų tapo pirmuoju lietuviu, įkopusiu į aukščiausią pasaulio viršukalnę (1993 m. gegužės 10 d.). Jis Džomolungmos viršūnę pasiekė prisijungęs prie Nepalo moterų ekspedicijos.

Antrasis Džomolungmos viršūnę pasiekęs lietuvis, 2003 m. gegužės 22 d., lietuvis ir pirmasis, įkopęs iš šiaurinės Tibeto pusės, - Saulius Vilius.

REKLAMA

Ekstremalas kopė su Estijos alpinistų ekspedicija. Šią ekspediciją Vilius paskyrė lietuvių keliautojo ir antropologo Antano Poškos 100-ųjų gimimo metinių sukakčiai ir penkiasdešimtmečiui, kai į kalno viršūnę buvo įkopta pirmą kartą.

2007 m. gegužės 15 d. Everesto aukštumas įveikė alpinistas Aldas Baltutis, o tų pačių metų gegužės 21-ąją - Darius Vaičiulis. O 2011-ųjų pavasarį į Everestą bandė kopti pirmoji lietuvė moteris - Aldona Skėraitytė, tačiau susirgusi 7 000 m aukštyje, ji buvo priversta pasukti atgal.

Beje, 1992 metais, Lietuvos-JAV ekspedicijoje buvo ir moterų. Viena jų - Jūratė Bajorienė, kuir pakilo "tik" iki 7850 metrų aukščio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų